Haberin Tarihi: 08.08.2013 14:31

Ergenekon kararlarına ilişkin başta siyasiler olmak üzere birçok kesimden farklı açıklamalar geldi.

Bakanların kararlara dair değerlendirmeleri AKP içinde de fikir ayrılıkları olduğunu gözler önüne serdi. Son olarak Cumhurbaşkanı ve Başbakan da açıklamalarda bulundu.

Peki konu ile ilgili kim ne dedi?

İşte o açıklamalar:

ABDULLAH GÜL: BAŞBUĞ İÇİN ÜZÜNTÜ DUYUYORUM


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Ergenekon kararları konusunda yargı sürecinin bitmediğine dikkat çekerek “Ümit ediyoruz ki; önümüzdeki dönem içerisinde gerek Yargıtay gerek diğer safhalarda varsa bütün yanlışlar bunlar hepsi düzeltilir ve kamuoyunun vicdanını tatmin edecek kararlar çıkar” dedi.

Gül “Ergenekon Davasında karar çıktı. Sizin çalışma arkadaşınız İlker Başbuğ da müebbet hapis cezası aldı. Bildiğimiz kadarıyla sizin bir yorumunuz olmadı. Acaba nedir değerlendirmeniz ?” sorusu üzerine şunları söyledi:

“Tabii ki yargı süreci bitmiş değil. Başta söylediğiniz gibi bu uzun bir süreç. Bütün gerek suçlamaların gerek cezaların kesinleşmesi için Yargıtay safhası yani temyiz safhası vardır. Ayrıca Türkiye uluslararası hukuku da tanıdığı için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi vardır. Şüphesiz ki beraber çalıştığımız Sayın Genelkurmay Başkanıyla ilgili üzüntü duyuyorum. Fakat dediğim gibi kesin değildir bunlar. Kanun yolları hep açıktır. Ümit ediyoruz ki; önümüzdeki dönem içerisinde gerek Yargıtay gerek diğer safhalarda varsa bütün yanlışlar bunlar hepsi düzeltilir ve kamuoyunun vicdanını tatmin edecek kararlar çıkar.”

BAŞBAKAN ERDOĞAN: “ANA MUHALEFET SUÇ İŞLİYOR”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ergenekon Davası kararlarına ilişkin ilk değerlendirmesini Bayram namazı çıkışı yaptı. Erdoğan birincil mahkemenin verdiği kararın nihai bir karar olmadığını belirtirken “Yargı organı istediğim kararı verdiği zaman iyi istemediğim kararı verirse kötü diye bir mantık olmaz. Bu arada ana muhalefet partisinin genel başkanının yaptığı açıklamalar bana göre suç teşkil etmektedir” dedi.

“Temenni ederiz ki adalet yerini hakkıyla bulsun”

Erdoğan Ergenekon Davası ile ilgili bir soru üzerine kanaatlerini dile getirirken bu kanaatlerinin Anayasaya ters düşmemesi gerektiğini belirterek “Ben o zaman kanaatimi çok açık net ifade ettim ve o kanaatimde hiçbir sapma sözkonusu değildir. Birincil mahkeme bir karar verdi. Birincil mahkemenin verdiği karar nihai bir karar değildir. Bunun Yargıtay’da tekrar masaya yatırılması söz konusudur. Yargıtay’ın vereceği karar da aslında nihai değildir ve bunun yargı noktasındaki sürecin nihayete ermesine kadar devam eden bir süreçtir. Dolayısıyla temenni ederiz ki adalet yerini hakkıyla bulsun ve kimse bundan zararlı da olmasın. Bu beklentimiz bizim bu şekilde devam etmektedir” dedi.

"Bu tamamıyla yargıyı tesir altına alma"

Anamuhalefetin ve diğer muhalefetin bu süreçle ilgili yaptığı açıklamaların çirkin olarak nitelendiren Erdoğan şöyle konuştu:

“Yargı organı istediğim kararı verdiği zaman iyi istemediğim kararı verirse kötü diye bir mantık olmaz. Şu anda özellikle anayasa içeriği yanılmıyorsam 138. madde bu maddeye çok açık net muhalefet söz konusu. Burada anamuhalefet partisinin genel başkanının yaptığı açıklamalar bana göre suç teşkil etmektedir. Çünkü bu tür bir açıklamayı meşruiyet gayri meşruiyet gibi ondan sonra ben bu mahkemeleri hakimleri savcıları tanımıyorum gibi ifadeler bunların hiçbirisi yargı içerisinde değerlendirilebilecek kanaatler değildir. Bu tamamıyla yargıyı tesir altına almak yargıya müdahale gibi bir anlayışın içerisine girmektir. Tabi bu gerçekten Türkiye’de siyaset yapmanın edebinin de ne noktaya geldiğini göstermesi bakımından çok önemli. Bu şekilde bir siyaset yapılamaz. Siyasetçi konumunu gayet iyi bilecek. Bu tür hakaretlerle kimsenin oyu bu ülkede yükselmez. Nitekim şu anda zaten yapılan kamuoyu araştırmalarıyla da anamuhalefetin oyunun nerede olduğu bellidir diğerlerinin oylarının nerede olduğu bellidir. Bu konuda hassasiyetimiz bizim için çok çok farklıdır. Biz böyle bir dalaşmanın içerisinde AK Parti olarak yer almayacağız. Tabi siyasetçi olarak da bu tür yapılan açıklamalar karşısında da kanaatlerimizi edebi adabı içerisinde söylemek bizim de ayrıca görevimizdir.”

“Çocukça yaklaşımlar”

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin Ergenekon Davası’na ilişkin açıklamalarına da değinen Erdoğan Bahçeli’nin açıklamalarının da çok çirkin olduğunu söyledi. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Madem ki bu insan böyle bir örgütün başıydı buna başbakan niçin imza koydu gibi yaklaşımlar çocukça yaklaşımlar. Önce Anamuhalefet Genel Başkanı tabi bu ülkede genel müdür gibi çalışıyor bir siyasetçi gibi değil önce bir genel müdürlükten çıkıp siyasetçi olması lazım. Siyasetçi olduğu zaman da neyi nasıl değerlendireceğini çok iyi öğrenir. Bu konuda atamalar nasıl yapılır bunları öğrenmesi lazım. Bu atamalar içerisinde herhangi bir suçu sabit olmamış bir insan için siz kalkıp da şöyledir böyledir diyemezsiniz. Önümüzde suçlu olan biri varsa o zaman tabi böyle bir adımı atmazsanız. Bunlar ne zaman ortaya çıktı diye bakarsanız; gördüğünüz gibi emekli olduktan sonra ortaya çıkmış olaylardır. Bunların yargının önüne nasıl geldiği konusu ayrıca değerlendirilebilecek konulardır. En önemli savcı en önemli hakim millettir. Milletten daha büyük bu noktada hakim sözkonusu değildir. Onun için zaten egemenlik kayıtsız şartsız milletinidir. Yargıda da hep son söz hep milletindir. Son sözü millet söyler.”

KILIÇDAROĞLU: “KARAR GAYRİMEŞRUDUR”


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ''Özel yetkili mahkemelerin verdiği kararlar gayrimeşrudur'' dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu CHP’li üç milletvekilinin de ceza aldığı “Ergenekon” kararlarına ilişkin “Özel yetkili mahkemelerin verdiği kararlar; hukuken siyaseten ve ahlaken meşru kararlar değildir. Bu mahkemelerin verdiği kararlar gayrimeşrudur” değerlendirmesi yaptı.

BAHÇELİ: MİLLİ VİCDANLARI KANATTI

MHP lideri Devlet Bahçeli de "İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği cezalar hiç şüphesiz milli vicdanları kanatmış adalet ve hukuk ilkeleriyle bağdaşmamıştır" dedi. Ergenekon davasında mahkemenin kararını değerlendiren Bahçeli şöyle devam etti:

"Adalet bugün bir kez daha hançerlenmiş tarafgir sübjektif önyargılı bakış bir kez daha kazanmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri açıklanan mahkeme kararlarıyla çok tehlikeli şekilde hırpalanmış suçlanmış aşağılanmış ve daha da kötüsü saygınlığıyla oynanmıştır. Genelkurmay Başkanlığı yapmış ve Türk ordusunun en tepesinde bulunma fırsat ve unvanını elde etmiş değerli şahsiyetlerin; “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etme" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmaları tam bir hukuk cinayeti olmuştur."

MECLİS BAŞKANI CEMİL ÇİÇEK: ŞU ANDA SUÇSUZLAR


Masumiyet karinesini hatırlatan Çiçek Yargıtay’ın beraat bile verebileceğini hatırlatarak Yargıtay'da onanana kadar tüm sanıkların suçsuz olduklarını hatırlattı.

Soğuk savaş döneminden kalma alışkanlıklarla her olaya politik zaviyeden bakıldığını belirten Çiçek Ergenekon Davası'nda da yargı sürecinde bir karar verildiğine işaret ederek şunları söyledi:

Keşke yaşanmasaydı

“Yasalar diyor ki görülmekte olan davalarla ilgili süreci etkileyecek açıklamalar yapılamaz. Bırakın açıklama yapmayı Meclis'te bile görüşme yapılamaz. Allah'ını seven söylesin bu dava ile ilgili konuşma yapmayan kişi kaldı mı? Belki konuşmayan bir tek ben varım ama öyle bir konu ki işin içerisinde tutuklu milletvekilleri var tahliye olan var. Konuşsanız bir türlü konuşmasanız bir türlü. Meclis'te temsil edilmesi gereken bir takım oylar var onu temsil etmesi gerekenler tutuklu bir kısmı hükümlü-tutuklu hale geldi. Öbür tarafta Ceza Kanunu var Anayasa'nın 138. Maddesi var. Dava hala devam ediyor. Ben de diyorum ki Türkiye keşke bunları yaşamasaydı. Yargılanan insanların bazılarıyla en azından bir hukukumuz var. Aynı dönemde görev yapmışız. Biz bakanız öbürü asker konumunda rektör milletvekili vesaire. Bu insanlar önemli ölçüde ceza almış. Evvela insan olarak üzülürüz buna. Öbür taraftan da bu ülkede herkes kendi yetki ve sorumluluk alanı içerisinde görev yapacak. Bunun dışına çıktığımızda bu türlü sıkıntılar oluyor. Sevdiklerimiz vardır diye hukuku göz ardı etmek doğru değil. Çünkü hukuk hepimize lazım."

Tahliye olan CHP Milletvekili Mehmet Haberal'ın durumu ile ilgili yorum yapan Çiçek şunları söyledi:

“Tutuklamayın dedik ama…”

“Dosyası Yargıtay'a gidecek; Yargıtay'daki süreyi de hesaba kattığınızda arada bir boşluk meydana geliyor. Ola ki Yargıtay'dan farklı bir karar çıkabilir. O zaman aradaki süre belki de geçmiş olabilir. Bu noktada korkulu düş görmekten uyanık yatmak iyidir. Biz geçen sene çıkardığımız 3. Yargı paketinde adli kontrol sistemini daha da genişlettik. Gelişigüzel ve uzun tutuklamalara bir çare olsun diye 'tutuklamayın yargılamayı yapın eğer hüküm verecekseniz o zaman tutuklayın' dedik; tutuklayıp sonradan beraat ettirmektense. Şimdi bu adli kontrol sistemi milletvekilleri için de geçerli. Orada cezanın üst sınırı yok. Eskiden 3 yıla kadar olan suçlarda adli kontrol vardı şimdi ağırlaştırılmış müebbet hapis bile verilecekse tutuklamadan yargılaması devam edilebilirdi."

Masumiyet karinesi esastır

Çiçek “Yargıtay'da nihai karar verilene kadar bu milletvekillerinin tamamına 'suçsuz' diyebilir miyiz?" sorusuna “Tabi. Neticede hüküm kesinleşinceye kadar masumiyet karinesi esastır. Konuya öyle bakmamız lazım. Çünkü bugün mahkum olan kişiyi bu davada veya başka davada Yargıtay beraat ettirebilir" cevabını verdi.

Çiçek bu kurala göre bazı vatandaşların “Madem masum sayılıyorlar neden içerdeler?" sorusunu sorduğunun hatırlatılması üzerine de “Bu dosyayla alakalı bir konu. Bazen halkın düşüncesi beklentisi ve tasavvuruyla hukuki gerçekler üst üste örtüşmez. Onun için hukuka göre bakarsak birçok konuyu anlamak kolay olur" dedi.

YAŞAR BÜYÜKANIT: “İÇİME SİNDİREMİYORUM”

Yaşar Büyükanıt Ergenekon davasında müebbet hapis cezası verilen İlker Başbuğ’a yöneltilen ‘terörist’ suçlamasını içine sindiremediğini belirterek “Bir Genelkurmay Başkanı’na terörist demek çok ağır bir suçlamadır. Kamu vicdanında yer bulmaz. Nitekim suçlama duyulduğunda da vicdanlarda yer bulmamıştı. İlker Paşa çok iyi yetişmiş çok değerli bir komutandır” dedi.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un önce ağırlaştırılmış müebbet sonra iyi halinden dolayı müebbet hapse mahkum edilmesi iç ve dış kamuoyunda tartışmalara ve tepkilere neden oldu. Başbuğ’a verilen bu ağır ceza konusunda selefi konumundaki eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın duygu ve düşüncelerini öğrenmek istedim.

Yaşar Büyükanıt İlker Başbuğ’u iyi tanıdığını yıllarca birlikte görev yaptıklarını söyledi.

“İçime sindiremiyorum”

Büyükanıt’a “İlker Paşa’ya verilen cezayı nasıl değerlendiriyorsunuz kararı duyunca neler hissettiniz?” diye sorunca şu yanıtı verdi:

“Hepsi silah arkadaşlarım. İlker Paşa’yla yıllarca beraber çalıştık. Bırakın cezayı suçlamaları da içime sindiremiyorum. Bir Genelkurmay Başkanı’na terörist demek çok ağır bir suçlamadır. Kamu vicdanında yer bulmaz. Nitekim suçlama duyulduğunda da vicdanlarda yer bulmamıştı. İlker Paşa çok iyi yetişmiş çok değerli bir komutandır. Yıllarca birlikte görev yaptık emrimde çalıştı. Elbette çok iyi tanıyorum. Bu suçlamaları içime sindirmem mümkün değil.”

EGEMEN BAĞIŞ MEMNUNİYETİNİ AÇIKLADI

Karar sonrasında ilk açıklama AB Bakanı Egemen Bağış’dan gelmişti. Bağış değerlendirmesinde kararları savunurken “Ülke olarak demokrasi ve hukukun üstünlüğü adına tarihi bir gün yaşıyoruz. Bugün Ergenekon'un bir terör örgütü olduğu resmen kabul edilmiştir” şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ kararla ilgili yaptığı değerlendirmelerde önce gerekçeli kararların görülmesi gerektiğine dikkat çekti ve mahkemenin verdiği kararı “hukuk” ve “vicdan” normlarına göre verdiğine dikkat çekti.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI GEÇMİŞTEKİ DAVALARI HATIRLATTI

Ağrı'ya incelemelerde bulunmak üzere giden Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da Ergenekon kararlarına ilişkin konuştu. Bakan Yılmaz "Milletin adalet terazisini sarsmamak lazım. Millet vicdanı asla yanılmaz. Geçmişteki görülmüş olan davalara bakın ne karar verilirse verilsin millet neye inanmışsa o karar doğrudur" dedi.

İncelemeler sırasında gazetecilerin Bakan Yılmaz’a Ergenekon davasıyla ilgili verilen cezaları nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine 'küfür ile belki ama zulüm ile abad olmaz devlet' sözünü anımsattı. Zulmün karşıtı olarak adaleti gösteren Bakan Yılmaz mahkeme kararının yayınlayacağı gerekçeli kararı görmek gerektiğini bildirdi. Milletin adalet terazisini sarsmamak gerektiğine işaret eden Bakan Yılmaz milletin adalet temelinin sarsılması halinde devletin de temelinin sarsılacağını belirtti. Toplum vicdanının yanılmayacağını vurgulayan Bakan Yılmaz şunları söyledi: "Gerekçeli kararı görmeden konuşanlar afaki konuşmuş olur. O konuşmanın dayanağı yoktur. Bizim adalete güvenmemiz lazım. Devletin temelinde adalet vardır. Bunu sarsmamak lazım. Bunu sarsmamak için de gerekçeli kararı bekleyip ondan sonra beyanda bulunmak lazım. Tarihte çok dava olmuştur. Kiminin 'ak' dediğine kimisi 'kara' demiştir. Menderes'in yargılanması İskilipli Atıf Hoca'nın yargılanması Deniz Gezmiş'in yargılanması. Adalet terazisi şaşmaz. Bunlara bakın toplumun yanılmadığını görürsünüz. Gerekçeli karardan sonra bu kararın bir de temyiz mahkemesi var. Temyiz aşamasını geçtikten sonra da milletin adalet terazisinin sarsılıp sarsılmadığına toplum vicdanı karar verecektir.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]