Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Kurban verilmesine seyirci kalmayacağız

  Haberin Tarihi:
  04.08.2013 11:21

  Birçok üniversitenin öğretim elemanları dernekleri bir araya gelerek Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü'ye türbanlı öğrencilerin eğitim ve öğrenimini engellediği gerekçesiyle verilen 2 yıl mahkumiyet kararının Yargıtay tarafından onaylanmasına karşı ortak basın açıklaması yaptı.

  "Profesör Rennan Pekünlünün özgürlüğü bilimin özgürlüğü üniversitenin özerkliğidir." denilen açıklamada Pekünlü'nün 12 Eylül Döneminde YÖK Yasası ve Sıkıyönetim Yasasına dayanılarak iki kez üniversiteden uzaklaştırıldığı şimdi ise özel hukuk mantığıyla bir kez daha cezandırılmak istendiği belirtildi.

  9 üniversiteden öğretim elemanları derneğinin imza attığı açıklamada Yargıtayın onama kararında da Anayasa hükümleri Anayasa Mahkemesi Danıştay AİHM kararlarının yok sayıldığı iddia edildi ve şu ifadeler kullanıldı: "Yargı kararları yürürlükteki hukuk kurallarına değil dönemin politik güç dengelerine ve esen rüzgârlara göre verilirse; Anayasanın ve Anayasa Mahkemesinin anlamı kalmamış demektir."

  Dernekler ayrıca konunun takipçisi olduklarını ve Pekünlü'ye destek verdilerini belirtti. İşte o açıklama:

  "Prof. Dr. EsatRennan Pekünlü hakkında türbanlı öğrencilerin eğitim ve öğrenimini engellediği gerekçesiyle verilen 2 yıl 1 ay süreyle mahkumiyet kararının Yargıtay tarafından oyçokluğuyla onaylandığını üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Bu konuda daha önce Anayasa Mahkemesi ve yüksek yargı organları ile Uluslararası İnsan Hakları Mahkemesinin verdiği kararların tümünü dikkate almayan bu durum görevini yürürlükteki yasalara göre yapan bir akademisyene karşı bugüne kadar yapılan en büyük haksızlıklardan birini doğurmuştur.

  Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü ülkemizin önemli bilim insanlarından birisidir. Astronomi alanında çok sayıda araştırma yaparak eserlerini ulusal ve uluslararası platformlarda sunmuş öğrenciler ve akademisyenler yetiştirmiştir. Tüm yaşamını bilime eğitim ve öğretime adamış sıradışı bir öğretim üyesidir.

  12 EYLÜL DÖNEMİNDE İKİ KEZ UZAKLAŞTIRILDI

  12 Eylül Döneminde 2547 sayılı YÖK Yasası nedeniyle 1980de 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasasına dayanılarak 1982de iki kez üniversiteden uzaklaştırılmıştır. Günümüzde de düşüncelerinden ödün vermeyen tavrı nedeniyle bir grup medya organının hedefi haline getirilerek üniversitedeki görevinden ayrılmaya zorlanmıştır. Aynı özel hukuk mantığıyla bir kez daha cezalandırılmak istenmektedir. Bu kez onu hedef alan ortaçağ anlayışı üniversiteden uzaklaştırmakla yetinmeyip 21. yüzyılda bir bilim insanını yürürlükteki hukuk kurallarından ödün verilmesine boyun eğmediği için bir cezaevi odasına tıkmaya çalışmaktadır.

  ÜNİVERSİTELER KENDİ ÖĞRETİM ÜYELERİNİ KORUYAMIYOR

  Prof. Dr. Esat RennanPekünlüye yönelik medya organlarının da içinde yer aldığı sistemli örgütlü baskının amacı onun şahsında tüm üniversiteyi tahakküm altına almaktır. Ne yazık ki iktidar ve YÖKün ağır politik mali ve idari kuşatması altında olan üniversite yöneticileri bu müdahalelere karşı kendi öğretim üyelerini ve yürürlükteki hukuk kurallarını savunamamaktadır.

  TÜRBANLI ÖĞRENCİLERİ ENGELLEMEDİ

  Yürürlükteki Anayasa hükümleri Anayasa Mahkemesi Danıştay AİHM kararları çerçevesinde türbanlı öğrencilerin üniversitelere girmesi hukuken yasaktır. Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü hiçbir türbanlı öğrencinin üniversiteye veya ders yapılan sınıflara girmesini engellememiş sadece türbanlı öğrencileri mevcut hukuksal durum konusunda bilgilendirerek uyarmış ve durumu tutanağa bağlamıştır. Bu tutanakları ilgili idareye göndermiştir. Öğrencinin üniversiteye devam edip etmediği konusunda kayıtlar incelenmeden dinlenen tanıkların anlatımlarından önyargılı bir tutumla çıkarılan hatalı gerekçelerle mahkumiyet kararı verilmiştir.

  Yargıtayın onama kararında da Anayasa hükümleri Anayasa Mahkemesi Danıştay AİHM kararları yok sayılmıştır. Yargı kararları yürürlükteki hukuk kurallarına değil dönemin politik güç dengelerine ve esen rüzgârlara göre verilirse; Anayasanın ve Anayasa Mahkemesinin anlamı kalmamış demektir.

  KURBAN VERİLMESİNE SEYİRCİ KALMAYACAĞIZ

  İdarecileri muktedirler karşısında boyun eğse bile üniversiteler Prof. Esat Rennan Pekünlünün yasaları ve bilimi hiçe sayan güç odaklarına kurban verilmesine seyirci kalmayacaktır. Ağır yaralar alsa da 12 Eylül karanlığından çıkan üniversitelerimiz toplumumuzu çağın gelişmelerinin çok gerisinde tutmak için şiddete başvuran olağanüstü dönemlerin hukukunu dayatan bir yaklaşımın da esiri olmayacaktır.

  Aşağıda imzaları olan öğretim elemanları dernekleri olarak haklı davasında Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü ile dayanışma içinde olduğumuzu bilimi ve hukuku ödünsüz savunacağımızı kamuoyuna ilan ediyoruz. Öğretim elemanlarını öğrencileri basın kuruluşlarını hukukçular başta olmak üzere tüm halkımızı bu önemli bilim insanına uygulanmakta olan şiddetli haksızlığa seyirci kalmamaya üniversite özerkliğine ve bilimsel özgürlüklere sahip çıkmaya çağırıyoruz. 3.8.2013

  · Akdeniz Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği (AÜÖED)

  · Ege Öğretim Elemanları Derneği (EGÖDER)

  · Gazi Üniversiteli Öğretim Üyeleri Derneği (GÜÖÜD)

  · İnönü Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği (İNÖDER)

  · İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği (İÜÖÜD)

  · Samsun Akademik Elemanlar Derneği (Akademi Samsun)

  · Tüm Öğretim Elemanları Derneği (TÜMÖD)

  · Üniversite Konseyleri Derneği (ÜKD)

  · Van ÜniversiteÖğretimElemanlarıDerneği (VÜNİDER)"

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Yargıymış peh. Yargı bağımsız değil artık.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş