CIA’nın Türkiye üzerinden Suriye'ye füze sokmaya çalıştığı iddia ediliyor.

Haberin Tarihi:
Ağustos 4 2013
ABD’nin istihbarat örgütü CİA’nın Libya’da bulunan karadan havaya füzelerin Türkiye üzerinden Suriye’ye kaydırmak amacıyla örtülü çalışmalar yaptığı iddia ediliyor.

CNN International’ın “özel” logosu ile yayımladığı bir habere göre Kongre üyeleri CIA’nın Libya’nın Bingazi kentinde ne gibi faaliyetlerde bulunduğunun araştırmasını istedi. Haberde Kongre’de Bingazi’de faaliyet gösteren ABD’li örgütlerin Libya’daki karadan havaya füzelerin Türkiye üzerinden Suriye’deki isyancılara teslim etmek üzere “gizli” çalışmalar yaptığı olasılığına ilişkin spekülasyonların olduğuna dikkat çekildi.

CIA’nın Libya’nın Bingazi kentindeki Amerikan Büyükelçiliği’ne Eylül 2012’de düzenlenen ve dört Amerikalının ölümüne yol açan kanlı saldırı sırasına ilişkin bilgiyi gizlemeye çalışıp çalışmadığı sorusuna yanıt arandığı habere göre CNN’ye konuşan bir kaynak saldırının gerçekleştiği dönemde büyükelçiliğin CIA’nın faaliyet gösterdiğine inanıldığı yan binasında 21 Amerikalının görev yaptığı sanıldığını anlattı.

Haberde araştırmanın yapılması için harekete geçen ve Kongre’deki 150’yi aşkın Cumhuriyetçi üyesinin imzasını sağlayan Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi üyesi Frank Wolf’un da Bingazi fiyaskosunun gerisindeki nedenlerini ve CIA’nın orada ne yaptığını ortaya çıkarmak istediği kaydedildi.

Bu arada CIA’nın silah transferi konusuna karışıp karışmadığına ilişkin herhangi bir yorumda bulunmayı reddettiği de vurgulandı. (ANKA)

Kaynak:

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]