İngiliz The Times gazetesindeki mektuba imza atan Türk yapımcı Fuad Kavur Başbakanın mektupta imzası bulunanlar için Bu insanlar fikirlerini satmış ahlaksızlar eleştirisine yanıt verdi.
Haberin Tarihi: Ağustos 4 2013
Kavur ayrıca Gezi Parkı olaylarının benzerinin İngilterede olması halinde sonuçların çok farklı olacağını düşündüğünü söyleyerek Eğer bu olaylar bu ülkede yaşansaydı ve Başbakan İngiliz vatandaşı beş kişinin ölümüne neden olsaydı ertesi gün istifa ederdi. Hatta onun hesabını mahkemede bile sorabilirlerdi. Yüzde 50 oy almış olmak 17. yüzyıldaki bir kral gibi hesapsızca her istediğini yapmak anlamına gelmez dedi.

Aralarında Susan Sarandon ve Sean Penn gibi ünlü Hollywood yıldızlarının imzalarının bulunduğu mektupla ilgili Başbakanın Bu insanlar fikirlerini satmış ahlaksızlar bu kişilere de Times gazetesine de dava açılacak sözlerine Fuad Kavurdan yanıt geldi.

Kavur Bir insanın fikrini kiraya vermesi bir yerde fikri için para almış olduğu anlamına gelir bu bence yanlış bir değerlendirmedir. Bu insanların hiçbiri fakir insanlar değil. Bunların arasında Hollywood starları var ayrıca çok ciddi insanlar var diye konuştu. Başbakanın Bu insanlara sorsanız Türkiyenin yerini haritada gösteremezler açıklamasına karşılık da Bu bir yerde bu kişilerin kara cahil olduğunu ima eder diyerek mektuba imza atanların arasında Andrew Mangonun da bulunduğunu ve Mangonun bütün hayatını Türkiye tarihini incelemekle geçirdiğini ayrıca Atatürkün biyografisini yazan insan olduğunu söyledi. Kavur Fazıl Say da bir müzisyendir ama herhalde Türkiyenin nerede olduğunu bilir diye konuştu.

SAYFA SATMAK GAZETENİN GEÇİM KAYNAĞI
Başbakan Erdoğanın The Times gazetesine de sayfalarını sattığı ile ilgili eleştirisine karşılık gazetelerin sayfalarını kiraya vermesi ya da satmasının onlar için bir geçim kaynağı olduğunu söyleyen Kavur Benim bildiğim gazete bununla geçinir. Kağıt alıyor matbaa kullanıyor gazeteci çalıştırıyor. Bu adamlar gazetedeki sayfayı kiraya vermezlerse ne ile geçinecekler. Bu bir zaaf değil normal bir harekettir dedi.

Mektubu yazanın kendisi olmadığını ancak imza atanları bir araya getirdiğini söyleyen Fuad Kavur mektupta yazılanlara şahsen inandığı için imzasını koyduğunu vurguladı.

MEKTUBU RUPERT MURDOCHUN AVUKATLARI DA İNCELEDİ
Kavur Başbakanın gazeteyi ve imza atanları dava etmesi mesajı ile ilgili olarak da şunları söyledi:
Başbakan İngilterede de Türkiyede yaptığı icraatı devam ettirebileceğini düşünüyorsa zannederim yanılıyordur. Burada mahkeme var hakim var savcı var eğer bizler mahkemeye verileceksek Rupert Murdoch mahkemeye verilecekse verilir herhalde. Rupert Murdockın da kendi avukatları var onlar da incelediler mektubu. Sayın Başbakan bu davayı kazabileceğini zannediyorsa bizim söyleyebileceğimiz hiçbir şey yok ben avukat değilim. 30 kişi mahkemeye çıkarız hakimler ne karar verirse bu karar tutulur.

DAVID CAMERON OLSA ERTESİ GÜN İSTİFA EDERDİ
Kavur ayrıca Gezi Parkı olaylarının benzerinin İngilterede olması halinde sonuçların çok farklı olacağını düşündüğünü söyledi. Fuad Kavur şöyle konuştu:

Eğer bu olaylar bu ülkede yaşansaydı ve Başbakan İngiliz vatandaşı beş kişinin ölümüne neden olsaydı ertesi gün istifa ederdi. Hatta onun hesabını mahkemede bile sorabilirlerdi. Yüzde 50 oy almış olmak 17. yüzyıldaki bir kral gibi hesapsızca her istediğini yapmak anlamına gelmez. Benim şahsi kanaatim budur.

Kavur ayrıca ilanın parasını kimin ödediğinden çok mektubun içeriğinin önemli olduğunu düşündüğünü sözlerine ekledi.

The Times gazetesi 24 Temmuz tarihli sayısında Başbakan Erdoğana hitaben yazılmış ve tam sayfa yayımlanan bir mektuba yer vermişti. Mektubun altında aralarında aktör aktris yapımcı ve yönetmenlerin bulunduğu 30 kişinin ismi yer almıştı.

FUAD KAVUR KİMDİR?
Diplomat bir aileden gelen Fuad Kavur film opera yönetmeni ve yapımcısıdır. 1963 yılında Londrada zamanın Türk Büyükelçisi olan amcası Kemal N. Kavurun yanına gelen Kavur Londra Üniversitesinde uluslararası ilişkiler okudu. Kavur daha sonra Avrupadaki çok sayıda opera ve tiyatronun yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendi.

1984 yılında Yaşar Kemalin İnce Memed filminin yapımcılığını üstlenen Kavur senaryosunu kendisinin yazdığı ve gelecek yıl Macaristanda çekilecek Atatürk filmi üzerinde çalışıyor. Bond filmlerinin yapımcısı Anthony Waynein yapımcılığını üstlendiği filmde Atatürkü aktör Jack Fox canlandıracak. (Gonca Yağcı/DHA)

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]