Benzin fiyatlarının 5 lirayı geçmesinin ardından EPDK harekete geçti.

Haberin Tarihi: 04.08.2013 - 09:41

Benzin fiyatlarını yüksek bulan EPDK şirketlerden fiyatları indirmesini isteyecek. Aksi takdirde Kurul tavan fiyat uygulamasını gündemine alacak. Benzinin litresinin 5 lirayı bulmasının ardından Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) harekete geçti. Petrol Piyasası Kanununa göre akaryakıt fiyatı için Türkiyeye en yakın piyasa olan Akdeniz çanağındaki İtalyadaki Cenova Borsasındaki fiyatları ve başta dolar kuru olmak üzere uluslararası gelişmeleri yakın takibe alan Kurul Türkiyedeki benzin ve motorin fiyatlarını incelemeye aldı.

AKARYAKIT ŞİRKETLERİNE YAZI GÖNDERDİ
Star'dan Ercan Baysal'ın haberine göre sektöre yönelik incelemesini tamamlayan EPDK akaryakıt fiyatlarının kanunun emrettiği en yakın erişilebilir piyasanın (Akdeniz) üzerinde olduğunu tespit etti. Kurul akaryakıt ve LPG şirketlerine birer yazı göndererek fiyatların Akdeniz fiyatları ile uyumlu hale getirilmesini talep edecek. Akaryakıt şirketlerin bu talebe uygun davranmamaları halinde Üst Kurulun tavan fiyat uygulamasını gündeme alacağı öğrenildi.

21 KURUŞ İNDİRİME GİDİLMİŞTİ
EPDK dört yıl öncede tavan fiyat uygulamasına giderek benzinde 21 kuruşluk bir indirim sağlamıştı. 2011 yılında 95 oktan benzinin satış fiyatının 4 lirayı bulmasının ardından ekonomi yönetimi dağıtım şirketleri ve bayilerin kâr marjlarını aşağı çekmemesi halinde tavan fiyat uygulamasına gitme uyarısında bulunmuştu. EPDKnın iki aya kadar tavan fiyat uygulama yetkisi bulunuyor. Yarıdan fazlası vergiye gidiyor Türkiye benzin fiyatı 2 Euroya yaklaşırken Avrupa Birliğinne üye 27 ülkede benzinin ortalama fiyatı 1.483 Euro seviyesinde.


EN AZ 8 KURUŞ İNDİRİM BEKLENİYOR
Edinilen bilgiiye göre EPDK yetkilileri hafta içinde sektör temsilcileriyle ayrı ayrı görüşmeler yaptı. Sektör temsilcilerinin indirimkonusunda ne istekli ne de isteksiz oldukları ortada bir tavır belirledikleri öğrenildi. EPDK kaynakları kısa süre önce benzinde 7-8 kuruşluk indirim yapıldığını anımsatarak "Bu indirim petrol ve dolara bağlı olarak yapıldı. Rafineri indirim yaptı.

Dağıtımşirketleri uyguladı" dedi. Kaynaklar rafineriye fiyatla ilgili herhangi bir uyarı yazısının gönderilmediğini söyledi. Edinilen bilgiye göre son 2 aylık ortalamalar dikkate alındığında benzinde 12 kuruşmotorinde 16 kuruş LPG'de 8-9 kuruşluk indirim yapılması gerekiyor. Yani 8 ila 16 kuruş arasında bir indirimpazarlığı yapılıyor.VERGİ YÜKSEK
Türkiyede akaryakıt fiyatlarının yarıdan fazlasını vergiler oluşturuyor. İstasyonda 4.94 liraya satılan bir litre benzin bedelinin 2.93 lirası vergiye (ÖTV+KDV) gidiyor. Rafineri şirketi 1.57 lira ve dağıtım şirketi de 0.44 lira pay alıyor. Öte yandan sektör temsilcilerine göre pahalı akaryakıtın en önemli nedeni yüksek vergiler.

YÜKSEK VERGİ NEDEN İNDİRİLMİYOR
Ancak hükümet vergi seviyesinde bir indirim yapmaya pek sıcak bakmıyor. Özellikle cari açık tehlikesini göz önüne alan hükümet akaryakıttaki fiyat indiriminin akaryakıt tüketimini arttıracağını ve bunun da en büyük ithalat kalemi olan petrol ve doğalgaz ithalatını patlatacağı görüşünde. Maliye Bakanlığı bu risk yüzünden akaryakıttaki vergi indirimine sıcak bakmıyor.

POMPA FİYATLARINDA SON DURUM
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]