Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Korkutan deprem uyarısı  Haberin Tarihi:
  Kasım 12 2013


  Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy Gökçeada’nın kuzeyinde meydana gelen 53 büyüklüğündeki depremin bölgedeki yerkabuğunun stresini boşalttığı öngörüsünün doğru olmadığını söyledi. Ersoy aksine depremin bölgenin tektonik açıdan aktif olduğunu ortaya koyduğu uyarısında bulundu.


  Yıldız Teknik Üniversitesi Basın Danışmanlığı’ndan yapılan açıklamadaYTÜ Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy sabah saatlerinde Gökçeada’da meydana gelen 53 büyüklüğündeki depremle ilgili değerledirmede bulundu. Ersoy depremin Saros Körfezinin batısındaki Kıyıköy yerleşim alanı yakınlarında meydana geldiğini belirtti.

  Depremin Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun en batısında oluştuğunun altını çizen Prof. Dr. Şükrü Ersoy “Bu bölgede Kuzey Anadolu Fayı’nın saçılması bir başka deyişle kollara ayrılması sonucu orta kısım çökerek (biz buna jeolojik olarak graben yapısı diyoruz) Saros körfezini oluşturmaktadır. Bu fay zonunun güneyinde yeralan Gökçeada ise bu fay hareketleriyle yükselmiş bir yükselim (biz buna jeolojik olarak horst yapısı diyoruz) alanıdır. Morfolojisini fayların ve depremlerin yarattığı tektonizmaya borçlu olan Gökçeada’nın kuzey kısmı bu yüzden daha sarp araziye sahip olup kıyıları aktif faylarla kesilmektedir. Söz konusu bu deprem kara üzerindeki Tepeköy-Kuzu limanı arasındaki güncel fayların biri üzerinde gerçekleşmiş olabilir. Ama bunun arazi gözlemleriyle denetlenmesi gerekmektedir.” dedi.

  “AYNI BÖLGEDE İKİNCİ DEPREM”
  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün 11 Ocak 2013 saat 02.30 sıralarında Gökçeada’nın 55 kilometre açıklarında yerin 9 kilometre altında 46 büyüklüğünde orta şiddette bir başka deprem daha meydana geldiğini açıkladığını hatırlatan Şükrü Ersoy “Marmara Denizi’ni doğu batı yönü boyunca kesen Kuzey Anadolu Fayı batıda Çanakkale üzerinde karaya çıkar ve oradan Saros körfezine uzanarak tekrar denizin altına girer. Tekirdağ çukurunu Saros çukuruna bağlayan ve Gelibolu yarımadasını kabaca doğu batı yönünde kesen Saroz-Gaziköy fayı en son 1912 yılında bir M=6.3 ikincisi M=7.5 büyüklüğünde deprem oluşturan faylar iki aşamalı olarak kırılmıştır. Saroz-Gazipaşa fay zonu üzerinde 1965′de M=5.6 1975′de M=6.7 1985′de M=4.4 olmak 3 yakın tarihli deprem vardır. Gökçeada çevresinde 1354 1744 1875 tarihli başka depremler daha bulunmaktadır.” ifadesini kullandı.

  “YERKABUĞUNUN STRESİ BOŞALMADI”

  Bu depremlerin 1912 Saros ile Tekirdağ Deniz Çukuru arasında kırılan Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun bölgeyi geçici bir süre için rahatlattığını ancak fayın her iki ucunun olduğu bölgelere gerilim yüklediğini dile getiren Ersoy Gökçeada’da meydana gelen depremlerin bu gerilimin sonucu oluştuğunu aktardı. Ersoy “Teknik olarak beklenebilecek bir durumdur. Bu depremler yer kabuğunu kırma sınırları içindedir. Bu deprem bu bölgede yerkabuğunun stresini boşaltmamıştır. Tam aksine bu bölgenin depremsellik açısından tektonik olarak aktif olduğunu göstermektedir.”

  Kaynak: sözcü
  KimsE and Senfiu☆ like this.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Depremi bu sefer hissetmedim. Baya da sallamış.

  Ağustos ayına gelince korkumuz artıyor. Önlemlerini de almıyoruz.

  Allah korusun şiddetli depremler olsa çürük binalardan sağ kalanımız olmaz.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  dün itibariylen rüyamda şehit olduğumu görmüştüm.
  hani diyorum benim şehit olabilmem için ortam hazırlanıyormu
  ne dersiniz


  Konuya döneyim ; bir taraf içerideki yükün basıncın azalmasına sebep olduğunu doğrularken bir kısmında aslında hala aktif olduğunu gösterdiğine dair söylemleri aslında çokda astro fizik meteoroloji jeoloji jeodozi konusun da fikir sahibi olmadığımıza olamadığımıza kendi tespitlerimizden öte söylenmişleri doğrulama çabasında olduğumuzu gösteriyor.

  arz ederim

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bende hissetmedim35 yıllık binanın 2. katındayken hemide. Korkmayın bişiy olmaz canlarım. 1 (42)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş