RTÜK Fenerbahçe-Galatasaray maçı sonrası bıçaklanarak öldürülen taraftarın sigara içerken yayınlanan görüntülerine ceza verdi


Haberin Tarihi:
Temmuz 19 2013


Fenerbahçe-Galatasaray derbi maçı sonrası çıkan olaylarda bıçaklanarak hayatını kaybeden Burak Yıldırım adlı taraftarın sigara içerken yayınlanan görüntüleri 73 bin lira cezaya neden oldu.

Gazeteport’un edindiği bilgiye göre Bolu’da yayın yapan Abant TV 12 Mayıs günü oynanan Fenerbahçe-Galatasaray maçında yaşanan olayları ekranına taşıdı. Maçtan sonra Burak Yıldırım adlı gencin öldürüldüğü belirtilen haberde Yıldırım’ın hayattayken çekilmiş görüntülerine de yer verildi. Bu görüntülerde Yıldırım’ın sigara içmesi RTÜK’ü harekete geçirdi.

RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi 13 Mayıs günü yayınlanan habere ilişkin rapor hazırladı. Raporda ‘’ Burak Yıldırım’ın ağzında sigarayla çekilmiş görüntüleri 3-4 kez tekrarlanarak açık olarak gösterilmiş ve mozaikleme yapılmamıştır. Bu yayın Tütün mamüllerinin zararlarının önlenmesine ilişkin kanununa aykırıdır’’ denildi.

RTÜK üyeleri de yasada yer alan ‘’TV’lerde yayınlanan programlarda filmlerde dizilerde kliplerde reklam ve tanıtım filmlerinde tütün ürünleri kullanılamaz görüntülerine yer verilemez” hükmünün ihlal edildiğine karar verdi. Abant TV’ye 73 bin 263 lira para cezası uygulandı

Kaynak:
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]