Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart HRW'den Biber Gazı ve Polis Şiddeti Tespiti


  Haberin Tarihi:
  19/07/2013


  İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) İstanbul’daki Gezi protestoları sırasında polisin biber gazı kapsüllerini doğrudan göstericilerin üzerine atarak bunları tehlikeli mermilere dönüştürdüğünü açıkladı.

  Yapılan açıklamada polisin biber gazı kapsüllerini doğrudan göstericilerin üstlerine ve sıklıkla da yakın mesafeden attığı ve biber gazının bu şekilde kullanılması nedeniyle on ağır yaralanma vakası tespit ettiklerini açıkladı.

  POLİS MEMURLARININ HESAP VERMELERİ SAĞLANMALI

  Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Türkiye makamları biber gazının ne zaman ve nasıl kullanılabileceğine dair yönergeleri derhal elden geçirmeli kapalı mekânlara ve doğrudan insanların üstüne biber gazı atılmasının yasaklandığını bu yönergelerde açıkça vurgulamalıdır. Yetkililer bu politikaya sıkı bir şekilde uyulmasını ve yönergeye uygun davranmayan polis memurlarının hesap vermelerini sağlamalıdır.”

  İnsan Hakları İzleme Örgütü Türkiye uzmanı araştırmacısı Emma Sinclair-Webb “Bu kapsülleri böylesine sorumsuzca kullanan polisler ve amirleri gereksiz zarar vermek ve hayatȋ tehlikeye neden olmaktan sorumlu tutulmalıdırlar” dedi.

  “Gezi protestolarının ardından polislik yöntemleri karar verme ve en tepeye varacak şekilde emir komuta zinciri hakkında kapsamlı bir kamu soruşturması yapılması gerektiğini” ifade eden Sinclair-Webb “Tekil olarak kıdemsiz memurlarca gerçekleştirilen ihlalleri kovuşturmak polisin gelecekte de aynı şekilde davranmasını engellemek için yeterli değildir” diye konuştu.

  AİHM ÇAĞRI YAPMIŞTI
  HRW biber gazını ancak gerekli durumlarda ve orantılı olarak kullanma çağrısında bulundu: “Normal koşullar altında ölümcül bir silah olmayan biber gazı sınırlı kullanımı halinde bile maruz kalan kişilerde ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Biber gazı -bir kalabalık kontrol yöntemi olarak- ancak mutlaka gerektiğinde ve şiddeti yatıştırmak üzere orantılı biçimde kullanılmalıdır.”

  Açıklamada 16 Haziran 2013 tarihinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türk polisinin biber gazını uygun olmayan bir biçimde göstericilerin doğrudan üzerine atarak 13 yaşındaki bir çocuğu yaralamasının insan hakkı ihlali olduğuna karar verdiği ve biber gazı kullanımından kaynaklanan ölüm ve yaralanma riskini en aza indirmek için daha güçlü tedbirler alınması çağrısında bulunduğu da hatırlatıldı.

  Açıklamada ayrıca İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün İçişleri Bakanlığı’nın 26 Haziran’da yayınladığı kanunsuz gösterilere karşı kolluk görevlilerinin kuvvet özellikle de biber gazı kullanımını ele alan prosedürlerin yer aldığı genelgenin bir kopyasını incelediği duyuruldu.

  Genelgede polisin gösterilere nasıl hazırlık yapacağının yanı sıra bu tür durumlarda Çevik Kuvvet ve Güvenlik Şube üst düzey amirlerinin müdahalenin koordinasyonu ve hareket tarzını belirlerken göz önünde tutmaları gereken kılavuz bilgiler yer aldığı belirtiliyor.

  'Türkiye'nin karnesi kötü'
  Genelgede göstericilere biber gazı atılmadan önce uyarıda bulunulması biber gazından önce tazyikli su kullanılması ve kapalı alanları okulları hastane bakım evleri ve gösterilere katılmayan kişileri hedef almaktan kaçınılması gerektiği de ifade ediliyor.

  Sinclair-Webb “Genelge olumlu bir adım olmasına rağmen temel eksiği biber gazı kapsüllerinin göstericilere doğrudan atılarak yaralanmalarına yol açan silah gibi kullanılmasını yasaklamamasıdır” dedi.

  Açıklamada Türkiye’deki güvenlik güçlerinin kötü bir karneye sahip olduğu da belirtildi: “İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün defalarca belgelediği gibi Türkiye polis ve güvenlik güçlerinin ihlaller aşırı kuvvet kullanımı işkence vekötü muamele veyaşam hakkı ihlallerinden sorumlu tutulması konusunda oldukça kötü bir karneye sahip.”

  İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün bu açıklama için biber gazı vakalarıyla ilgili olarak mağdurlar tanıklar avukatlar ve tıbbȋ personelle görüşmeler yaptığı bildiriliyor.

  Kaynak:
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Basbakana gore tarih yazdilar. Her birine ikramiye bile verildi.

 3. #3
  We~
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bence cok pasif kaldi polis daha etkili bir yontem bulunmaliydi. Hayir sen bildigin teror estirpolis arabalarini yakkaldirim taslarini sokpkk ile omuz omuz bayrak salladarbe naralari atdukkanlara evlere zarar vertrafik lambalarini sok sonrada polis size cicek dagitsin. Oldu pasam oldu ? Ayni donem ingilterede protesto eden genclere joblu saldiri oldu polis tarafindan insan haklari izleme orgutu uyuyor muydu diye sormadan edemiyorum. Velhasil kelam rahmetli Ozalinda dedigi gibi ulkem polisi isini bilir.
  Gözümde küçülmüş insanlarla Büyük hesaplarım olmaz benim...

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Provakatörlerle gezi parkı eylemcilerini ayrı tutmak lazım...

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  [SIZE="2"]Doğu da teröristlerin paçavralarını asmasına izin ver bölücülerin altına halılar ser elini kolunu sallaya sallaya gösteri yapmalarına izin ver. Halk protesto edince biber gazı sık. Göstericiyi öldür. Sonra polis işini bilir değil mi? Yok arkadaş bu insanlar hala elmayla armudu ayırt edemiyorken insan haklarını nereden bilsinler. /SIZE]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş