Erdoğan şehit ve gazi yakınları iftarında konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan şehit ve gazi yakınları için düzenlenen iftar programında konuştu.Haberin Tarihi : 16.07.2013 - 21:41

Çözüm süreci ile ilgili geniş bir şekilde konuşan Erdoğan faiz lobisine de değindi. "Önce eşeği sağlam kazığa bağlayacağız sonra işi Allah'a havale edeceğiz. Geçen gün faiz lobisi derken boşuna demedim bunu. Bir şeyler bildiğim için söylüyorum. Faiz dışı gelirlerle abad olanlar var. Kredi kartları var. Almayın bunları. Herkes ayağını yorganına göre uzatmayı bir öğrense bunlar bu geliri elde edemeyecek. Onların gözünü ancak kara toprak doyuracaktır." dedi.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

AÇIKLAMANIN SATIRBAŞLARI

Çözüm süreci adını verdiğimiz süreç asla şehitlerimizin hatırasını incitecek bir süreç değildir. Böyle bir girişimin içinde asla olmayız. Şehitlerimizin hatırası her ideolojinin kat be kat üzerindedir. Bir tek şehidimizin aziz hatırası incinecekse başımızdan dahi geçmek bizim varlık sebebimizdir. Şehitlerimizin karşısında çıkar kavgalarının hiçbir anlamı yoktur. Peygamberlerden sonra en aziz mertebeye ulaşmış şehitlerimizden hiçbir şey daha önemli değildir. Çözüm sürecini böyle bir anlayışın üzerine bina ettik.

Bu süreç bir pazarlık süreci değildir. Ülkemizin istikbali için gerekirse ebediyete kadar kahramanca mücadele veririz. Ama biz ölmenin ve öldürmenin devam ettiği değil yaşamanın devam ettiği bir süreç istiyoruz. 6-7 aydır şehitler gelmiyor. Beklediğimiz aradığımız bu değil mi?

"SÜREÇ BAŞLADIĞINDAN BERİ ACI HABER ALMIYORUZ"

Terörle mücadele ederiz kararlılıktan vazgeçmeyiz. Ama anaların babaların yüreklerini ferahlatmak da bizim niyetimiz. Çözüm süreci başladığından beri dağlardan acı Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] almıyoruz.

Elbette bize yaratılan acıları unutmayacağız. Ama daha fazla kanın gözyaşının yaşanmaması için mücadele edeceğiz.

"ÇÖZÜM SÜRECİNİ AKAMETE UĞRATMAK İSTEYENLER HESAP VEREMEZ"

Çözüm süreci kararlılıkla devam ederken süreci sabote etmek için her türlü tahriki yapan hainlerin işbaşı yaptıklarına şahit oluyoruz. Biz bunların hiçbirine boyun eğmeyiz. Değerlerimizin ayaklar altına alınmasına asla göz yummayız. Bu süreci tahriklerle akamete uğratmak isteyenler tarihe hesap veremez. Türkiye küçük hesaplara boyun eğecek bir devlet değildir. Biz kanın durması için bu kadar çırpınırken birilerinin siyasi hesap içinde olduklarını görüyoruz. Sabırla yola devam edeceğiz.

"DÜNYA GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE İSTEMİYOR"

Biz bugüne kadar sizin başınızı öne eğecek hiçbir girişimde olmadık. Bundan sonra da asla başınızı öne eğdirmeyeceğiz. Dünya güçlü bir Türkiye istemiyor. Bölgemizde oynanan oyunlar zayıflatılmış bir Türkiye için. Onlar yanlış hesaplar içindeler.

"KREDİ KARTI ALMAYIN"

Önce eşeği sağlam kazığa bağlayacağız sonra işi Allah'a havale edeceğiz. Geçen gün faiz lobisi derken boşuna demedim bunu. Bir şeyler bildiğim için söylüyorum. Faiz dışı gelirlerle abad olanlar var. Kredi kartları var. Almayın bunları. Herkes ayağını yorganına göre uzatmayı bir öğrense bunlar bu geliri elde edemeyecek. Onların gözünü ancak kara toprak doyuracaktır.

Ülkemizde mezhep kavgası isteyenler var. Reyhanlı bunun bir provasıdır. Bütün failler yakalandı. Biz bu oyuna da gelmeyeceğiz. Bir olacağız iri olacağız diri olacağız ve beraber olarak aydınlık günlere yürüyeceğiz.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]