Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart 'Palalı Saldırgan Camiye Ayakkabı ile Girmemiş Olsun Yeter'
  Haberin Tarihi:
  16/07/2013

  CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan içinden geçtiğimiz günlerin harika bir özetini yaptığı açıklama ile birlikte Türk Ceza Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair bir kanun teklifi verdi.


  Tarhan'ın açıklaması şöyle:
  "Muhterem bir vekil ortaçağ hukukuna rahmet okutan ve tahrik kokan bir anlayışla palalı saldırganın eylemini "hukuk çerçevesinde" diyerek meşrulaştırmaya çalışıyor olabilir. Bu vahşi eylemin hukuk içinde buna karşı duracaklarınsa hukuk dışında kalacağını belirterek direnişçilere gözdağı vermiş olabilir. Aynı anlayış kafasına mermi sıkarak insan öldürenleri cezadan muaf tutmayı “isyan edenleri tedavi etmek zorunda mıyım” demeyi revirlere sıkılan gazları 65’i ağır binlerce yaralı 13 göz kaybı 5 ölümü de “hukuk çerçevesinde” görebilir. Baş sorumlunun “veciz” ifadesindeki gibi “şiddet gösteren şiddet görür” de diyebilir. Bu ilkel ve tehlikeli bir anlayışın “doğal” orman hukuku anlayışının tezahürüdür. Kendi meşrebince de normaldir ama bu “doğal hukuk” allamelerine sormak da gerekir: Polis şiddetinden kaçanları bir sokakta tek başına yakalayıp o sokak sadece kendilerine aitmişçesine aralarına alıp linç etmeye kalkanlar palayla kadınlara saldıranlar doğalsa eğer dayak yiyen gözünü yitirenlerin kendisine şiddet uygulayanların camını çerçevesini indirmesi de o kadar doğal mıdır sizce?

  Nazi hukukunun ve darbe hukukunun çerçevesine nasıl gaz odaları işkence cinayet ırza geçme hatta “copa ne gerek…” “asmasaydık da beslese miydik?..” söylemleri sığdırılabilmişse ahir dönem AKP hukukunun çerçevesine masumların üzerine palayla saldırmak gibi eylemleri de sığdırmak mümkün olabilir pek tabii. Bu kafa kesmenin dahi hukuk çerçevesinde görülmesini yadırgamayan bir anlayış için doğaldır. Palalı saldırı da “hukukidir” onlara göre. Meğerki bu palalı camiye ayakkabı ile girmemiş ve herhangi bir “fışkiye” kırmamış olsun yeter.

  Ancak ben hukukun egemen gücün meşruiyet silahı olması fikrini reddettiğimden palayla halka saldırmak evrensel hukukun çerçevesine uymadığından ve iktidarın saldırganları koruduğuna inandığımdan özgürlükleri tehdit eden bu eylemlere karşı bir yasal düzenlemeyi zorunlu görüyor aşağıdaki yasa teklifini TBMM’ye verdiğimi kamuoyunun bilgisine sunuyorum."

  TÜRK CEZA KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR
  KANUN TEKLİFİ

  MADDE 1. – 26.9.2009 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 114. maddesinin 2. Fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki (a) bendi eklenmiştir.

  “a) Türk Ceza Kanunu ve ceza hükmü taşıyan özel kanunlarda suç olarak düzenlenmiş olsa dahi evrensel hukuk kuralları Anayasa Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve AİHM içtihatlarında yer alan ifade toplantı ve gösteri yürüyüş hakkı haberleşme hakkı basın özgürlüğü ve örgütlenme özgürlüğünün kullanılmasına hukuka aykırı bir davranışla engel olan kimse 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
  Suçun silahla işlenmesi veya halkta korku kaygı ya da panik yaratması halinde ceza yarı oranında arttırılır.

  Suçu tahrik ve teşvik edenler hakkında da sanıkla aynı cezaya hükmedilir.
  Bu suçun işlenmesi sırasında yaralama yaralamaya teşebbüs tehdit cinsel taciz gibi eylemlerin gerçekleşmesi ve başkaca ceza hükmü taşıyan maddelerin ihlal edilmesi halinde sanık hakkında ayrıca o suçlardan da cezaya hükmedilir."

  MADDE 2. - Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

  MADDE 3. - Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

  GEREKÇE
  Gezi eylemleri sırasında demokratik ifade toplanma yürüyüş itiraz hakkını kullanan eylemcilere karşı sopa silah pala ya da zırh olarak adlandırılan kesici aletlerle saldıran ve halkta panik ve korku uyandıran davranışlar sergileyen kişiler tepki yaratmıştır. Toplumsal barışı zedeleyen ve salt kişilerin ifade ve toplanma yürüyüş ve gösteri yapma özgürlüklerini engellemeyi amaçlayan bu eylemlerin Türk Ceza Kanunu ya da özel yasalarda yaptırıma bağlanmış yaralamaya teşebbüs tehdit silah taşıma gibi bir kısmı şikâyete bağlı suçlarla karşılaştırılamayacak ölçüde derinliği olduğu açıktır. Saldırgan eylemi mağdurları tanıdığı onlarla bir anlaşmazlığı ya da husumeti olduğu için değil sırf AİHS’de tanımlanan hak ve özgürlüklerini kullanmalarına ortamı da terörize ederek engel olmak için gerçekleştirmektedir. Mevcut ceza hükümleri de eylemin ve olayın vahametini karşılamaktan uzaktır. Örneğin anılan özgürlüklerin elinde silah olmadan engellenmesi ve mağdurun korkutularak şikâyetinden vazgeçmesi halinde takipsizlik kararları ile bu kişilerin ve arkasındaki güçlerin yaratmak istediği terör ortamına zımni destek verilmiş olacaktır. Hele bu tür eylemleri “hukuk çerçevesinde bir olay” olarak gören iktidar partisi milletvekillerinin verdiği cesaretle olumsuz pek çok olayla karşılaşmak olasıdır. Oysa orada hedef alınan kişiler değil onların ifade örgütlenme ve toplantı ve gösteri yapma özgürlüğüdür ve mağdurun kişiliğinde tüm toplumun özgürlüğü tehdit altında bırakılmaktadır. Yasanın amacı kişi bazında esas alınan temel hak ve özgürlüklerin aslında kamunun özgürlüklerinin güvencesi olduğu ve bunların ihlali halinde kamunun özgürlüklerinin tehdit altında olduğu ve tam da bu sebeple özel olarak buna yönelik ihlallerin cezalandırılması gerekliliğidir.

  Ayrıca AİHS 1.maddesinde sözleşmeye taraf olan devletlerin sözleşmede yer alan hükümleri tanıması ile sözleşmeye konu olan hak ve özgürlüklerin korunması yönünde pozitif bir yükümlülük üstlendiğine işaret etmektedir. Devlet kişilerin ifade özgürlüğü toplantı ve gösteri yürüyüş hakkı haberleşme hakkı basın özgürlüğü ve örgütlenme özgürlüğü vs. karşısında bu haklarını kullanma amacında olan vatandaşları koruma yükümlülüğü altında da olmalıdır. Yasa teklifi temel gerekçesini Anayasanın 90/son fıkrası yollamasıyla AİHS 1.maddede yer alan devletin kişilerin ve kişi bazından hareketle tüm toplumun hak ve özgürlüklerinin sadece sağlanması değil özgürlüklerin ve o özgürlükleri kullananların korunması amacıyla üstlenmiş olduğu pozitif yükümlülüğünden almaktadır.

  Kaynak:
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Sadece palalı saldırganlar değil provoke eden kamu malına zarar veren göstericilerle orantısız güç kullanan polis de dahil kanun önünde herkes eşit olmalıdır. Ama nerede uygulayan.. Kanunlar artık kendilerinden olmayan kişilere işliyor..


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş