Haberin Tarihi: 14.07.2013 - 09:54

Oktay Vural'la Pervin Buldan kapıştı

BDP'nin "milli" ve "Türk" kelimeleri için yaptığı öneri Oktay Vural ve Pervin Buldan arasında tartışma çıkardı.

TBMM Genel Kurulu'nda BDP'nin önergesi dolayısıyla milletvekilleri arasında tartışma yaşandı.

Genel Kurul'da BDP'nin tasarının 27. maddesinin birinci ikinci ve üçüncü fıkralarında yer alan "milli" ikinci fıkrasında yer alan "Türk" ibaresinin madde metninden çıkartılması önergesine ilişkin MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural bu önergenin işleme alınmaması gerektiğini ifade etti.

"Türk" ibaresinin çıkarılmasının ve bunun da ırkçı zihniyete indirgenmesinin bizatihi ırkçılık olduğunu iddia eden Vural şunları söyledi:

BU MİLLETİN ADI TÜRK'TÜR

"Milletimizin adı Türk milletidir milletvekilleri burada yemin ederken Türk milleti önünde namus ve şeref üzerine yemin ediyor ve vatandaşlarımız da Türk vatandaşıdır. Üstelik bu kanunların adı Türk Sivil Havacılık Kanunu'dur Bakanlığın adı da Milli Savunma Bakanlığıdır. Burada kanuna yapılan atıfta bu isimleri çıkarmanın zaten anlamı yoktur bu bizatihi kasıtla yapılan ırkçı bir yaklaşımla tezahür etmiş bir önergedir. Bu ırkçı dışlayıcı önergenin gündeme alınması işleme konulması doğru değildir. Amaç sadece ve sadece Türk kavramına saldırıdır dışlamaktır ötekileştirmek anlayışıdır. Böyle bir önergenin işleme alınması mümkün değil."

TÜRK KELİMESİ YERİNE TÜRKİYE KULLANILMALI

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan "Burada hiçbir art niyet yoktur. Toplumsal barışın sağlanması için 'Türk' kelimesi kulanılmıştır doğrudur. Ama bu 'Türk' kelimesi yerine 'Türkiye' kelimesi kullanılmalıdır. O yüzden bu önergemiz işleme alınmalıdır. Hiçbir art niyet yoktur" dedi.

Bunun üzerine Buldan ile Vural arasında tartışma başladı. Buldan'ın "MHP'nin bu tutumunu kınıyoruz önergemizin işleme alınmasını talep ediyoruz" ifadesi üzerine Vural "Nedir bu Türklükten alerji duyuyorlar ya? Hiçbir anlamı yok" dedi.

"GEREKİRSE MECLİS'İ KAPATTIRIRIZ"

Meclis Başkanvekili Sadık Yakut birleşime 5 dakika ara verdi. Buldan ile Vural arasındaki tartışma verilen arada da devam etti. Vural'ın "Düşmanlık yapıyorsunuz. Hiçbir amacı olmayan bir önerge işleme alınmamalıdır. Bu millete saygı gösterin" ifadeleri üzerine Buldan da "Siz saygı gösterin kaldırtmayacağım gerekirse kapattırırız Meclisi" karşılığını verdi.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]