Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart TSK İç Hizmet Kanunu’nun 35. maddesi değişiyor

  Haberin Tarihi:
  27.06.2013 11:01

  TSK İç Hizmet Kanunu’nun 35. maddesi değişiyor


  Darbeye yasal dayanak olduğu ileri sürülen TSK İç Hizmet Kanunu’nun 35. maddesi değişiyor.

  Hükümet Türk Silahlı Kuvvetler İç Hizmet Kanunu’nun 35. maddesini değiştirmek amacıyla kanun tasarısı hazırladı. Tasarının bugün TBMM’ye sunulması bekleniyor.

  Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın getirdiği değişiklikler şöyle:

  ESKİ HALİ:
  Askerlik: Türk vatanını istiklal ve Cumhuriyetini korumak için harp sanatını öğrenmek ve yapmak mükellefiyetidir. Bu mükellefiyet özel kanunlarla vaz’olunur.

  YENİ HALİ
  Askerlik: Harp sanatını öğrenmek ve yapmak mükellefiyetidir.

  ESKİ HALİ:
  Silahlı Kuvvetlerin vazifesi: Türk yurdunu ve Anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyetini kollamak ve korumaktır.

  YENİ HALİ :
  Silahlı Kuvvetlerin vazifesi: Yurt dışından gelecek tehdit ve tehlikelere karşı Türk vatanını savunmak caydırıcılık sağlayacak şekilde askeri gücün muhafazasını ve güçlendirilmesini sağlamak Türkiye Büyük Millet Meclisi kararıyla yurtdışında verilen görevleri yapmak ve uluslararası barışın sağlanmasına yardımcı olmaktır.”

  ESKİ HALİ:
  Türk Silahlı Kuvvetleri her türlü siyasi tesir ve düşüncelerin dışında ve üstündedir. Bundan ötürü Silahlı Kuvvetler mensuplarının siyasi parti veya derneklere girmeleri bunların siyasi faaliyetleri ile münasebette bulunmaları her türlü siyasi gösteri toplantı işlerine karışmaları ve bu maksatla nutuk ve beyanat vermeleri ve yazı yazmaları yasaktır.

  YENİ HALİ:
  Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları siyasi faaliyette bulunamaz.

  BOZDAĞ’DAN AÇIKLAMA

  Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ 35. maddenin değiştirilmesine ilişkin çalışmalarda son noktaya gelindiğini belirterek "Meclis’e bugün bir tasarı olarak sunulacak. 35. madde kaldırılması söz konusu değildir değişiklik öngörülüyor. Ayrıntılar tasarı sunulduktan sonra ortaya çıkacaktır" diye konuştu.

  Askeri darbelere dayanak olduğu ileri sürülen Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu’nun 35. maddesinde "Silahlı Kuvvetlerin vazifesi; Türk yurdunu ve anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyeti’ni kollamak ve korumaktır" deniliyor.

  YETKİ BAKANLAR KURULUNA

  İl Özel İdaresi Kanunu’nda da değişiklik içeren tasarıyla illerde çıkabilecek olaylara karşı müdahalede yetkiler Bakanlar Kuruluna aktarılıyor.

  Tasarının 14’üncü maddesiyle İl Özel İdaresi Kanunu’nun 1996 ve 2003 yıllarında da değişikliğe uğrayan 11’inci maddesindeki "Birden fazla ili içine alan olaylarda ilgili valilerin isteği üzerine aynı veya farklı askeri birlik komutanlarından kuvvet tahsis edilmesi durumunda iller veya kuvvetler arasında işbirliği koordinasyon kuvvet kaydırması emir komuta ilişkileri ve gerekli görülen diğer hususlar yukarıda belirtilen hükümler çerçevesinde Genelkurmay Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenecek esaslara göre yürütülür" cümlesindeki "Genelkurmay Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığı tarafından" ibaresi "Bakanlar Kurulu" olarak değiştiriliyor.

  “Bu fıkra uyarınca görevlendirilen Türk Silahlı Kuvvetleri birliklerinin bu fıkra kapsamındaki faaliyetleri askerlik hizmet ve görevlerinden sayılır" hükmü de eklendi.

  YENİ YASAMA DÖNEMİNDE YASALAŞIR

  Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ İç Hizmet Yasası’nın 35’inci maddesinde değişiklik öngörüldüğünü bunun kaldırılmasının söz konusu olmadığını yapılması öngörülen düzenlemenin bugün TBMM Başkanlığına sunulacağını bildirdi.

  Yasama döneminin bitmesine çok az bir süre kaldığının anımsatılması üzerine Bozdağ bu yasama döneminde gruplar arasında Meclisin gündemine ilişkin mutabakat olduğunu ifade ederek "O görüşmelerden sonra TBMM kapanacaktır ama yeni yasama döneminde yasalaşacaktır" dedi.

  TASARI MECLİSE SUNULDU

  TSK İç Hizmet Kanunu Askerlik Kanunu ve İl Özel İdaresi Kanunu’nda da değişiklik öngören Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM’ye sunuldu.

  CEMİL ÇİÇEK’TEN AÇIKLAMA

  TBMM Başkanı Cemil Çiçek de TSK’nın İç Hizmet Kanunu’nda yapılması planlanan değişiklikleri olumlu değerlendirdiğini belirterek "Bizim hukukumuzda halen ayıplanması gereken demokratik anlayışlar demokratik standartlarla ve Türkiye’nin bugün geldiği noktayla bağdaşmayan ve her fırsatta da ileri geri tartışmalara sebebiyet veren hem kanunlar hem kanun maddeleri var. Bu tartışmaları bir noktaya getirmek lazım" dedi.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart  TBMM Genel Kurulu'nda TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesini değiştiren düzenleme kabul edildi.
  TBMM Genel Kurulu'nda TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesini değiştiren düzenleme kabul edildi. "Silahlı Kuvvetlerin vazifesi; Türk yurdunu ve anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyeti'ni kollamak ve korumaktır" ifadesi "Silahlı Kuvvetlerin vazifesi; yurtdışından gelecek tehdit ve tehlikelere karşı Türk vatanını savunmak caydırıcılık sağlayacak şekilde askeri gücün muhafazasını ve güçlendirilmesini sağlamak TBMM kararıyla yurtdışında verilen görevleri yapmak ve uluslararası barışın sağlanmasına yardımcı olmaktır" şeklinde değiştirildi.

  Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerine devam edildi. TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesinde değişiklik öngören maddeye Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] karşı çıktı.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] Grup Başkanvekili Oktay Vural TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesinin darbelere mesnet olarak öne sürüldüğünü anımsatarak "Darbelerin meşruiyeti yoktur. 'İç Hizmet Kanunu'ndaki değişiklikle darbeleri önleyeceğiz' diyenler aslında darbelerin meşruiyetini savunanlardır" dedi.

  Çağdaş ülkelerde tehditlerin bütün olduğunu belirten Vural "Tehditler iç dış diye ayrılmaz. Tehdit varsa dışarıdaki tehditlerin önemli bir kısmı içerideki tehdit araçlarını kullanmaktadır. TSK'nın milli güvenlik konseptini ikiye bölerek sadece dış tehditlere indirgemek çağdaş gelişmeleri algılayamayan bir anlayıştır" diye konuştu.

  Düzenlemeyle TSK'ya uluslararası barışı sağlama görevi verildiğini de anlatan Vural "Kimden alacak bu görevi? Parlamento veriyor zaten. TSK başkalarının küresel güçlerin jandarması değildir. Tehdidi bölmek Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]'nın istekleri doğrultusunda TSK'nın iç tehditler karşısında elini kolunu bağlamak görevinden elini çektirmektir" dedi.

  "Vicdani redde giden bir konu"

  Tasarının görüşüldüğü sırada Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak askerliğin tanımının değiştirilmesine ilişkin "Bu vicdani redde giden bir konu olacaktır" diye konuştu.

  "Kirli ve kanlı sığınağın adı"

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise düzenlemeye destek vererek "Meclis bugün psikolojik eşiği aşma noktasına gelmiştir" ifadesini kullandı. Düzenlemenin Türkiye demokrasisi açısından sevinilecek bir durum olduğunu dile getiren Tanrıkulu "Keşke bu değişiklik daha önce yapılsaydı. Umarım bundan sora Türkiye darbeleri konuşmaz demokrasisini geliştirir" değerlendirmesinde bulundu.

  TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesini "kirli ve kanlı sığınağın adı" olarak niteleyen Tanrıkulu "Meclis bunu temizleyerek tarihi bir görevi ifa etmiş olacaktır" diye konuştu. Tanrıkulu maddeyi değiştirmenin yeterli olmadığını "bütünsel temizlik" yapılmasının önemli olduğunu savunarak darbeci zihniyetin ve bu zihniyete yakın anlayışın da toplumun algılarından çıkarılması gerektiğini söyledi.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] Mardin Milletvekili Erol Dora da 35. maddenin darbelerin yasal zemini olduğunu belirtti. Askeri darbelerin insan haklarını demokrasiyi yok
  saydığını seçilmiş siyasilerin temsil yetkilerini sekteye uğrattığını ve toplumda büyük yıkımlara yol açtığını anlatan Dora "Düzenleme önemli. Darbe girişimlerini yok etmek 35. maddeyi revize etmekle olacak durum değil. Darbe algısı yok edilmeli" yorumunda bulundu.

  Konuşmalarından ardından maddedeki değişiklik oylanarak kabul edildi. Oylamada bazı Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] milletvekillerinin de "kabul" oyu verdiği görüldü. TBMM Başkanvekili Sadık Yakut tasarının 21 maddelik ilk bölümünün tamamlanmasının ardından birleşime ara verdi. Yakut aranın ardından komisyon ve hükümetin yerini almaması üzerine birleşimi bugün saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş