TÜRKMEN ÖLÜYOR AKP SUSUYOR

Haberin Tarihi: 2013-06-26 15:05:27


İsrail'le "van minut" tiyatroları oynayıp Gazze'de sahte kahramanlıklara soyunan Başbakan Erdoğan Irak'ta kalleşçe katledilen soydaşlarımız için kılını bile kıpırdatmıyor
  
AKP'nin neyin ve kimlerin hizmetinde olduğu ve BOP'a nasıl saplandığı Irak'taki patlamalarla bir defa daha su yüzüne çıktı. BOP talimatları gereği Suriye'deki olaylarda Esad'ı düşman ilan eden Gazze'ye yapılan İsrail saldırılarında sahte kahramanlığa soyunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Irak'taki Türkmen varlığına karşı yapılan soykırımı uzaktan seyretmekle yetiniyor.
 
AKP hükümetinin Barzani gibi Türk düşmanlarının kardeş ilan edilip kongrelerinde şeref misafiri olarak ağırlaması ve olaylar karşısındaki suskunluğu Türkmen varlığını Irak'dan silmek isteyenlerin işlerini daha da kolaylaştırıyor. İntihar saldırısında hayatını kaybeden Irak Türkmen Cephesi Genel Başkan Yardımcısı Muhtaroğlu'nun cenazesi gözyaşları eşliğinde memleketi Tuzhurmatu'ya gönderildi. Saldırıların arkasında Kuzey Irak'da Türkmen varlığını planlı biçimde yok etmek isteyen güçler yer alıyor.
  
İsrail'le "van minut" tiyatroları oynayıp Gazze'de sahte kahramanlıklara soyunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Irak'da kalleşçe katledilen soydaşlarımız için kılını bile kıpırdatmıyor. Bu durum AKP'nin neyin ve kimlerin hizmetinde olduğunu ve BOP'a nasıl saplandığını bir defa daha su yüzüne çıkardı. BOP talimatları gereği Suriye'deki olaylarda Esad'ı düşman ilan eden ve bu ülkenin bataklığa dönüşmesine yardımcı olan Gazze'ye yapılan İsrail saldırılarında sahte kahramanlığa soyunan Başbakan Erdoğan Irak'daki Türkmen varlığına karşı yapılan soykırımı uzaktan seyretmekle yetiniyor.

AKP hükümetinin Barzani gibi Türk düşmanlarının kardeş ilan edilip kongrelerinde şeref misafiri olarak ağırlaması ve olaylar karşısındaki suskunluğu Türkmen varlığını Irak'dan silmek isteyenlerin işlerini daha da kolaylaştırıyor. İntihar saldırısında hayatını kaybeden Irak Türkmen Cephesi Genel Başkan Yardımcısı Muhtaroğlu'nun cenazesi gözyaşları eşliğinde memleketi Tuzhurmatu'ya gönderildi. Saldırıların arkasında Kuzey Irak'da Türkmen varlığını planlı biçimde yok etmek isteyen güçler yer alıyor.
 
Irak'ın Selahaddin kentine bağlı Tuzhurmatu ilçesinde önceki gün düzenlenen intihar saldırısında hayatını kaybeden Irak Türkmen Cephesi GenelBaşkan Yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu için Kerkük'te tören düzenlendi. Törenden sonra Muhtaroğlu'nun naaşı gözyaşları ve tekbirlerle memleketi Tuzhurmatu'ya uğurlandı.

Iraklı Türkmenlere yönelik artan saldırıların son kurbanı olan Türkmen lider Muhtaroğlu'nun cenazesi saat 08.30'da Kerkük'te bulunan Irak Türkmen Cephesi merkezinin önüne getirildi. Konvoy binaya yaklaşırken tekbir sesleri ve gözyaşları birbirine karıştı. Sık sık "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganları atıldı. Taşınan dövizlerde ve pankartlarda olayın Türkmenlere yönelik bir saldırı olduğu vurgulandı.

Muhtaroğlu'nun dayısı Nihat Rezzak annesi Gülderen Rezzak kızkardeşi Nevda ve erkek kardeşi Rafet Muhtaroğlu gözyaşlarına hakim olamazken Irak Türkmen Cephesi Genel Başkan Yardımcısı Erşat Salihi ve yardımcısı Ali Mehdi ile çok sayıda Türkmen yöneticisi kol kola girerek olayı kınadılar.

Ali Mehdi Türkmen bayrağını işaret ederek "Bu adam bu bayrak için şehit oldu" ifadesiyle üzüntüsünü dile getirdi.

Törenin ardından cenazeyi taşıyan konvoy Tuzhurmatu'ya doğru hareket etti. Kerkük sokaklarında yaklaşık bir kilometre yürüyerek tekbir ve sloganlarla olayı protesto eden Türkmenler genel başkan yardımcılarını hayatını kaybettiği memleketi Tuzhurmatu'ya uğurladılar.

Muhtaroğlu'nun cenazesi Tuzhurmatu'da öğlen namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından aile kabristanına defnedildiği belirtildi. Kerkük Valiliği mülkiye üst düzey yöneticilerinden kimsenin törene katılmaması dikkati çekti. Olası bombalı saldırılar nedeniyle yoğun güvenlik tedbirleri alındı.

IRAK'TA SON İKİ GÜNÜN BİLANÇOSU: 160 ÖLÜ
Irak'ta son yılların en kanlı günleri yaşanmaya devam ediyor. Irak'ın çeşitli bölgelerinde iki gündür meydana gelen bombalı saldırılarda toplam 149 kişi hayatını kaybetti.

ŞİİLERİN "ŞABANİYE" TÖRENLERİNE SALDIRILAR: 72 ÖLÜ
Önceki gün başkent Bağdat civarındaki bölgelerde Şiilerin İmam Muhammed Mehdi'nin doğum günü kabul ettikleri gün nedeniyle düzenlenen "Şabaniye" törenlerine yönelik saldırılarda 72 kişi öldü 151 kişi yaralandı.

BAĞDAT'TA BOMBALI SALDIRILAR: 60 ÖLÜ
Başkent Bağdat'ta dün düzenlenen 10 ayrı bombalı saldırıda ise toplam 60 kişi hayatını kaybetti. 125 kişi de yaralandı.

Bağdat'taki saldırılardan bazıları şöyle:
Kerada'daki bomba yüklü araç saldırısında 8 kişi öldü 16 kişi yaralandı. Nehrevan'daki bombalı saldırıda 4 kişi öldü 15 kişi yaralandı. Yeni Bağdat yakınındaki bomba yüklü araç saldırısında 13 kişi öldü 15 kişi yaralandı. Aynı bölgedeki otobüs durağında düzenlenen saldırıda 2 kişi öldü 8 kişi yaralandı. Gage el-Amana'daki saldırıda 2 kişi öldü 9 kişi yaralandı. Hüseyniye'deki çifte saldırıda ise 10 kişi öldü 30 kişi yaralandı.

MUSUL'DA BOMBALI SALDIRILAR: 11 ÖLÜ
Musul'da da devriyeye yönelik saldırıda bir asker ve bir polis öldü 7 kişi yaralandı. Yerel bir lidere yönelik saldırıda da 2 kişi öldü. Bir restoranda bomba patlaması sonucu ise 4 kişi öldü 10 kişi yaralandı.

Tikrit'te ise bir üniversite garajına park eden polis aracına yönelik saldırıda bir polis ve 2 güvenlik görevlisi öldü.

Irak'ın Selahaddin kentine bağlı Tuzhurmatu ilçesinde ise "teröre" karşı düzenlenen eylem sırasında göstericilerin arasına karışan 2 intihar eylemcisinin üstlerindeki bombaları patlatması sonucu 10 kişinin öldüğü 35 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Daha çok Türkmen vatandaşları hedef alan "terör" olaylarını protesto etmek isteyen bir grup Tuzhurmatu-Kerkük yolunu ulaşıma kapattı.

Göstericilerin arasına giren iki ihtihar eylemcisi üzerindeki bombaları patlattı. Meydana gelen patlama sonucu aralarında Türkmen asıllı Tikrit Vali Yardımcısı ve saldırganların da bulunduğu 6 kişi hayatını kaybetti 35 kişi yaralandı.

Yaralılar Tuzhurmatu ve Dakuk'taki hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı.

Bu arada polis gösteri yerinde üzerindeki bombayı patlatmak isteyen bir kişiyi de gözaltına aldığı bildirildi. 

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]