Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Irak'ta Türkmen'lere Saldırı


  Haberin Tarihi:
  26 Haziran 2013 Çarşamba - 13:59
  Türkmenler saldırılara tepkili
  Irak'ın kuzeyindeki Türkmenler Tuzhurmatu şehrinde Türkmenleri hedef alan ve son olarak dün Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkan Yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu'nun öldürüldüğü saldırılara tepkili.

  Irak merkezi hükümetine tepki gösteren Türkmenler başta Türkiye olmak üzere Birleşmiş Milletler ve insan hakları gruplarından Türkmenlerin can güvenliğinden sorumlu olan Bağdat hükümetini uyarmalarını istiyor.

  Cihan'da yer alan habere göre; Irak hükümetinin gerekli önlemleri almadığını dile getiren Türkmenler bugüne kadar 30 aşkın saldırıda 500'den fazla Türkmen'in öldürülmesine rağmen bu tür saldırıların kendilerini yıldırmayacağını ve davalarından vazgeçmeyeceklerini vurguluyor.

  Irak'ta dün yaşanan saldırılara Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Hicran Kazancı da tepki gösterdi. ITC'nin Ankara'daki merkezinde Türkmeneli Partisi Başkanı Riyaz Sarıkahya Türkmeneli Kültür Merkezi Başkanı Mustafa Ziya Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı Başkanı Fatih Türkcan ile bir basın toplantısı düzenleyen Kazancı tepki ve taleplerini dile getirdi.

  "Irak hükümeti gerekli önlemleri almıyor"

  Yaptığı açıklamda Irak'taki Türkmen varlığını hedef alan hain saldırılara bir yenisinin daha eklendiğini söyleyen ITC Türkiye Temsilcisi Hicran Kazancı "ITC Başkan Yardımcısı Muhtaroğlu dün intihar saldırısında şehit oldu. Acımız çok büyüktür. Irak'ta Türkmen varlığını hedef alan terör saldırıları konusunda sayısız taleplerimize rağmen ve Türkmen bölgelerindeki Türkmenlerin güvenliğini tesis etmeye yönelik ısrarlı taleplerimize rağmen Irak merkezi hükümeti Türkmen vatandaşların can güvenliğinin korunmasında ciddi ve gerekli önlemleri almamıştır." dedi.

  Bununla birlikte Türkmenlerin kendilerini korumak için kendi güvenlik birimlerini oluşturma taleplerinin de kabul görmediğini hatırlatan Kazancı "Türkmen geleceğini hedef alan bu saldırılar konusunda Irak hükümetinin ciddi ihmali söz konusudur. Irak'ta yaşanan kaostan en fazla zarar gören korunaksız durumda olan Türkmenlerdir. Yapılan bu saldırılar bizi yıldırmayacak ve davamızdan vazgeçirmeyecektir." şeklinde konuştu.

  Irak hükümetinin yanı sıra Irak'taki tüm güvenlik birimlerinin sorumluluklarının gereğini yerine getirme çağrısında bulunan ITC Türkiye Temsilcisi "Ayrıca Birleşmiş Milletler'e Irak hükümetine yetkilerini hatırlatmaya davet ediyoruz. Türk dünyasını oradaki soydaşlarını yalnız bırakmama ve yapılanlara sessiz kalmama çağrısında bulunuyoruz." ifadelerini kullandı.

  Tuzhurmatu'da 30'u aşkın saldırıda 500'den fazla Türkmen öldü

  Ardından söz alan Türkmeneli Kültür Merkezi Başkanı Mustafa Ziya özellikle Tuzhurmatu'daki son zamanlardaki saldırılar hakkında bilgi verdi. Tuzhurmatu'nun Kerkük'ün 70 kilometre güneyine düşen bir Türkmen kasabası olduğunu belirten Ziya "Bu kasabaya son bir yıl içerisinde bugüne kadar 30'un üzerinde saldırı düzenlenmiştir. Bu saldırılar bombalı araç patlatarak veya intihar saldırısı olarak gerçekleştirilmiştir. Birebir belli hedefler alınarak suikast girişimleri şeklinde olmuştur. Son bir yıl içerisinde Tuzhurmatu kasabasında 500 Türkmen şehit edilmiştir. Binlerce yaralı vardır. On binlerce insan kasabadaki güvensizlik nedeniyle göç etmeye zorlanmıştır. Bunlar Irak'ın güneyi veya kuzeyine bir kısmı da Irak'ın dışına göç etmiştir. Tuzhurmatu küçük bir kasabadır özelliği Türkmen şehri olmasıdır." dedi.

  Saldırılar konusunda Irak merkezi hükümetini suçlayan Mustafa Ziya "Bir yılı aşkın süredir Irak hükümeti bütün Türkmen siyasetçilerin ve kuruluşların çağrılarına kulak asmamıştır. Oradaki sivil insanları korumak için bir girişimde bulunmamıştır. Kendi sorumluluğunu yerine getirmemesine ilaveten Türkmenler kendimizi koruyalım talebinde bulunmuşlardır. Bu konuda da bir onay alınamamıştır." şeklinde konuştu.

  "Irak hükümeti uyarılmalı"

  Irak'ta Türkmenlerin can güvenliğinin devletin emanetinde olduğunu birinci sorumlunun Irak devleti olduğunun altını çizen Ziya "Ne yazık ki Irak hükümeti bu konuda sessiz kalmıştır. Ciddi bir girişimde bulunulmamıştır. Türkmen kuruluşları olarak daha fazla dünyadan özgür dünyadan insan hakları kuruluşlarından BM'den ve her şeyin başında Türkiye'den oradaki insanların can güvenliğini korumakla ilgili Irak hükümeti nezdinde müdahalelerin ve gereken ne varsa yapılmasını talep ediyoruz." diye kaydetti.

  "Türkmenleri yok etme planı hız kazandı"

  Basın toplantısına katılan Türkmeneli Partisi Genel Başkanı Riyaz Sarıkahya da yaptığı kısa açıklamada "Irak'ta Türkmen coğrafyasının demografisini değiştirme planı yeni değildir. Ancak bu Türkmen bölgelerini demografisini değiştirme uygulaması son yıllarda hız kazanmıştır. Türkmenlerin Irak'ta var olmasını istemeyen güçler Türkmen bölgesinde güvenlik ortamını istikrarı bozmuş durumdadır." dedi.

  Bağdat yönetimi ile Kuzey Irak'taki bölgesel yönetim arasındaki çekişmenin Türkmen bölgelerine güvenlik konusunda olumsuz etki yaptığını vurgulayan Sarıkahya şöyle devam etti: "Son bir yıldan beri özellikle Tuzhurmatu içerisinde neredeyse haftada bir patlamalar meydana gelmektedir. Biz bundan çok endişeliyiz. Irak devletinden çeşitli zamanlarda talepte bulunduk. Türkmenler kendi güvenlik birimlerini kendileri kursunlar diye. Ama olumlu bir yaklaşımı göremedik. Kendisi de tedbir almadı. Bizim sorunumuz bir insanlık sorunudur. Orada bir halk yok edilmek isteniyor. Biz buradan Türk halkına devletine çağrıda bulunuyoruz. Geç kalınmadan bu bölgedeki karışıklıkları fırsat bilen yerel güçler ve dünyadaki bazı merkezler Türkmenleri yok etme planına hız kazandırmışlardır. Türkiye'nin acilen el atması gerekmektedir. BM'nin devreye girmesini Irak merkezi hükümeti ile Kuzey Irak yönetimi arasındaki sorunların Türkmen bölgeleri dışına çıkarılması eğer Türkmen bölgesinde güvenlik konularında bir sistem kurulacaksa bölgede çoğunluk teşkil eden Türkmenlerin de sistem içinde etkin bir konuma gelmesini talep ediyoruz."

  Son olarak da söz alan Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı Başkanı Fatih Türkcan ise öldürülen Muhtaroğlu ile yakın zamanda görüştüğü ve kendisinin tehdit edildiğine dair bilgiler paylaştığını aktardı. Türkcan ayrıca saldırıyı gerçekleştiren kişilerin saldırının düzenlendiği alana polis kıyafetleriyle geldiği bilgisini verdi.
  Toplantı sonunda ise Sarıkahya gazetecilerin saldırıların arkasında kimler olabileceği yönünde bir soru sorması üzerine "Bölgede Türkmenleri istemeyen birden fazla grup birden fazla merkez var. Birisi bu konuda bir eyleme giriştiği zaman öteki de göz yummaktadır. Türkmen Türk varlığını Irak'ta istemeyen bütün taraflar bu konuda sorumludur." cevabını verdi.

  Türkmenlerin Türkiye'den beklentilerinin sorulması üzerine ise Hicran Kazancı "Türkiye'den talebimiz siyasi boyutta bir taleptir. Irak hükümetine bölge hükümetine Irak'taki etkili parti grupları ile bu konuyu ele alıp Türkmenlerin can güvenliğinin sağlanmasına destek vermesini bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  OkyanusunKalbi, Bunu Beğendi.
  Çocuklar uyurken sessiz olunurZiyaretçilere, Gizli İçerik! ölürken değil.!

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Türkmen katliamlarının bir sonu olsun artık.Türk'e hher yerde zulüm her yerde sıkıntı had safhada devam etmekte.Son sözümüzde bu olsun ; gün gelir devran döner bunların hesabı sorulur.
  Kerkük Türk'tür TÜRK kalacak !


  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bahçeli söylediklerinde çok haklıydı. Ne yazık ki burada da sevgili başbakanımız soydaşlarımızın ölümü için ABD'yle masaya oturdu. Irak'ı vuran Amerika değil Akp'dir.

  ın işgalinde AKP nin rolü - YouTube


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş