Haberin Tarihi: 2 Haziran 2013 07:12
Taksim’deki olaylar en çok esnafı mağdur etti
Taksim Gezi Parkı’nın yıkılmasını engellemek için Taksim’de olay çıkaran gruplar çok sayıda iş yerine zarar verdi. İstiklal Caddesi’ndeki ve Taksim civarındaki yüzlerce esnaf bugün siftah yapamadı.

Taksim Gezi Parkı’nın yıkılmasına tepki gösteren çok sayıda grup bugün Taksim ve civarını birbirine kattı. İstiklal Caddesi ve Taksim civarındaki onlarca dükkânın camları göstericiler tarafından parçalandı. Eylemciler mensubu oldukları örgüt ve hükümet aleyhine yazıları iş yerlerinin duvar ve camlarına yazdı. Yollara barikat kuran eylemcileri ise polis biber gazı ile dağıttı.

Olaylar nedeniyle Taksim’deki dükkânların çoğu kepenk açmadı birçok esnaf siftah yapamadan dükkanlarını kapatmak zorunda kaldı. Sadece dükkânın başında durmak için kepenkleri açtığını belirten Fazlı Yılmaz adlı esnaf işlerinin çok düştüğünü ve bu olayın etkisinin uzun süreceğini ifade etti.

Karaköy’den aldığı gözlükle biber gazına çare bulmaya çalışan büfeci Mehmet Türkkan ise “Daha döneri dışarı çıkartmadık. İş-güç yok.” diye konuştu.

Bu ay kirayı ödemekte zorlanacaklarını dile getiren bir diğer esnaf ise "En çok iş yaptığımız Cumartesi ve Pazarımız var. O da bitti. Eylemci de polis de bizim vatandaşımız. Bu olayların olmaması lazım. Savaş yerine şenlik olması gerekli.” ifadelerini kullandı.

Bu arada eylemcilerle çatışmaktan yorulan Çevik Kuvvet polisi de olaylar sonrası bitkin düştü. Kalkan ve coplarını yere bırakan polisler uzun süre oturdu.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]