Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Son anket herkesi çok şaşırtacak

  Haberin Tarihi : 01/06/2013
  Gezici Araştırma Şirketi tarafından yapılan ve Sözcü yazarı Uğur Dündar'ın bugünkü köşesine taşıdığı son ankette yerel ve genel seçimlerdeki oy eğiliminin yanı sıra PKK Kürt sorunu alkol yasakları ve başkanlık sistemi gibi konular ele alındı. İşte o anketin herkesi şaşırtacak sonuçları.

  SORU: Yaklaşık 1 Yıl Sonra yerel seçimler yapılacak fakat bu hafta bir yerel seçim yapılsa yani bu Pazar sandığa gitseniz yerel seçimlerde İL GENEL MECLİSİNDE oyunuzu kime hangi partiye verirsiniz?

  AKP Genel seçimlerde %41.7 civarında oy alırken yerel seçimlerde %34.3 oy aldığını görmekteyiz.

  Gezici Araştırma Başkanı Murat Gezici; AKP Doğudan batıya doğru gittikçe oy kayıpları hızla artmaktadır. Özellikle İç Anadolu ve Akdeniz bölgesinde MHP ve CHP oylarında artış var. Seçmen kendi ittifakını kendi yapacak Bir çok ilde MHP ve CHP seçmeni AKPye Karşı kim güçlü ise onu destekleyecek. 2014’de Türkiye Haritası çok renkli olacağı görülmekte özellikle İç Anadolu ve Akdeniz bölgesi.

  AKP Karadeniz Bölgesinde de oy kayıplarını koruduğunu görmekteyiz.

  SORU: Milletvekili Genel Seçimleri bugün yapılsa yani sandık bugün önünüze gelse kime – hangi partiye oy verirsiniz?

  AKP oy kaybediyor AKP’nin oylarının bir kısmı MHP ve CHP ye kaymakta. BDP’de ciddi oy artışı vardır.

  MHP ve BDP deki oy artışı önemli BDP Bugüne kadar Doğu ve Güneydoğu'da oylarını gördük. BDP Türkiye genelinde oylarında ciddi artış olduğu görülmektedir. BDP’nin 3. olarak güçlü olduğu bölge Akdeniz bölgesindir. Sonra Marmara Bölgesidir.

  BDP Genel seçimlerde baraj sorunu yaşamama ihtimali oldukça yüksektir.

  Türkiye’nin bölgelerine göre bakıldığında AKP’nin oy kayıpları iç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde daha fazladır. Öcalan ile yapılan görüşmelerin kamuoyu önünde yapılıyor olması ve Reyhanlı olayı AKP’nin ciddi oy kayıplarına sebep vermiştir. Bu kayıpların kalıcı olup olmadığına seçim sürecinde göreceğiz. BDP gelen oylar daha kalıcı olacağı görünüyor.

  AKP’ye oy verenlere sorduk partiniz AKP olmasaydı kime oy verirdiniz diye sorduk yani AKP’ye oy verenlerin 2. Partisi; % 52.2 ile MHP %29.2 ile CHP % 186’sı BDP dediği görülmekte.

  SORU: İçkiye getirilen kısıtlama sizce Alkollü içeceklerle mücadelemi yoksa Halkın yaşam biçimine müdehalemidir?

  Türkiye’de Vatandaşların % 34.7’si alkollü İçecek tüketmektedir. Alkol kullanan Vatandaşların % 38.9’u Her hafta alkollü içki içiyor.


  SORU: Çevrenizde alkol alan yakınınız size ailesine veya çevresine zarar veriyor mu?


  SORU: Alkollü içki içenlere soruldu kısıtlama içmenize engel olacak mıdır?

  Alkollü içki içenlerin % 24.1’ni etkileyecek. Alkollü içki içenlerden dört kişiden biri bu kısıtlamadan etkilenecektir. Türkiye genelinde bu rakam vatandaşların % 9 civarına denk gelecektir.

  Alkollü içki kısıtlaması vatandaşların % 9’nu etkileyecektir.  SORU: Suriye ile ilgili Türkiye’nin dış politika stratejisinin ve uygulamalarının doğru buluyor musunuz?

  AKP seçmenlerinin %316’sı olumsuz görüşünde.  SORU: Suriye’ye yapılmak istenen sizce nedir? Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

  AKP Seçmenlerinin % 366’sı yeni bir sömürge düzeni kurulacaktır görüşünde.  SORU: Abdullah Öcalan ile MİT’in PKK Konusun’da görüşmelerini onaylıyor musunuz?  SORU: Hükümetin Bahsettiği ’’Kürt sorunu’’ çözebileceğine inanıyor musunuz?  SORU: Türkiye’nin Bölünmesiyle ilgili bir endişeniz var mı?  SORU: Kürt sorununun çözümü için şimdi size okuyacağım düşüncelerin her birine katılıp katılmadığınızı söyler misiniz?  SORU: Sizce Türkiye Eyalet sistemine dönmeli mi yoksa mevcut sistemde kalmalı mıdır ?
  SORU: PKK’nın silah bırakarak sınır dışına çıkacağına inanıyor musunuz?

  AKP’ye Oy verenlerin % 45’i BDP ye oy verenlerin % 66’sı inanmıyor.  SORU: AKP Hükümeti’nin Terörle Mücadelesini başarılı buluyorsunuz?  SORU: Türkiye Başkanlık seçimine geçmeli midir?

  AKP Seçmenin % 65’i BDP Seçmenin % 57’si CHP Seçmenin % 85’i ve MHP Seçmenin %89’’u Başkanlık sistemine karşı.  SORU: Türkiye Başkanlık sistemi diktatörlüğe tek adamlığa ve otoriter yönetime fırsat verir mi?

  AKP Seçmenin % 32’si Başkanlık sisteminin otoriter yönetim olacağı görüşünde. AKP Seçmeninde hane geliri ve eğitim seviyesi yükseldikçe evet cevapları artmaktadır.
  ANKETİN KÜNYESİ

  Türkiye genelinde sosyal ekonomik politik ve kültürel konular ile ilgili seçmenin algısını belirlemek üzere 18 – 19 Mayıs 2013 tarihlerinde TÜİK verilerine göre Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde 36 il ve 156 ilçede bunlara bağlı 172 mahalle ve köyde 18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden 1.239’u kadın ve 1.239 erkekle toplam 2.478 katılımcıyla hanede yüz yüze görüşme metoduyla yapılmıştır.

  Örneklemin seçilmesinde çok aşamalı – tabakalı – tesadüfi yöntem görüşülecek deneklerin belirlenmesinde ise cinsiyet ve yaş kotası uygulanmıştır.

  Araştırma sonuçları gerek sahada gerekse bilgisayar ortamında çeşitli kontrollere tabi tutulmuş elde edilen bulguların tutarlılığı gözlemlenmiştir.

  Araştırmanın hata payı güven sınırları içerisinde % 14’dür.


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Anketlerin güvenilirliğine inanmamakla beraber olası sonuçlar da bu olsa gerek.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş