Haberin Tarihi:
28/05/2013 - 21:30:30

OECD’nin “Kaliteli Yaşam Endeksine” göre Türkiye 34 ülke arasında sonuncu sırada yer aldı. Türkler son 20 yılda işsizliğe güvensizliğe ve mutsuzluğa itildi


Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Kaliteli Yaşam Endeksi’ni yayımladı. Türkiye 34 ülke arasında sonuncu sırada yer aldı. OECD endeksi hazırlarken ülkeleri konut gelir iş imkanları toplum eğitim çevre şeffaflık sağlık hayat memnuniyeti güvenlik ve iş-özel hayat dengesi kriterlerinde değerlendirdi. Endeksin hazırlanmasında kullanılan 11 kriterin tamamı göz önüne alındığında Türkiye Brezilya Şili ve Meksika’nın ardından sonuncu oldu. Listenin en üst sırasında ise Avustralya yer aldı. OECD Türkiye’nin son 20 yılda vatandaşlarının yaşam kalitelerini yükseltmek için oldukça dikkat çeken bir çaba sarf ettiğine dikkat çekerken birçok başlıkta diğer ülkelerin gerisinde kaldığını belirtti. Türkiye’nin yıllık hanehalkı gelirinin OECD ortalaması olan yıllık 23 bin 47 doların altında kaldığı vurgulandı. İşsizliğin de kaliteli yaşam için büyük önem taşıdığına dikkat çekilen raporda Türkiye’de yaşları 15 ile 64 arasında olan kişilerin yüzde 48’inin paralı bir işi olduğu ve bunun OECD ortalaması olan yüzde 66’nın altında kaldığı ifade edildi.

Türkiye’de erkek nüfusunun yüzde 69’nun kadın nüfusunun ise yüzde 28’nin paralı bir işi olduğuna dikkat çekilirken Türk insanlarının yılda 1877 saat çalıştığı açıklandı. OECD ortalaması ise yılda 1776 saat.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]