AKP'nin seçimleri erteleme oyunuHaberin Tarihi: 18-02-2013 09:27:30
Tayyip 2014'te yapılacak seçimleri ertelemek için Anayasa'yı değiştirmeyi planlıyor.

Anayasa uzlaşma komisyonu çalışmaları sonuç getirmedi ve AKP’de B planına geçme hazırlığına başladı. AKP’nin ilk etapta 35-40 maddelik bir ’’Mini Paket’’ ile kendi değişiklik teklifini TBMM’ye sunacağı öğrenildi.

Bu paketteki sürpriz ise genel seçimlerin 4 yılda bir yerine 5 yılda bir yapılması olacak. Böylelikle 2015’de yapılması gereken 25. dönem milletvekili seçimlerinin de 2016’ya kalma ihtimali gündeme gelecek. Ancak hukuki bir tartışma da çıkacak.

ERDOĞAN İSTİYOR

Başbakan Erdoğan genel seçim süresini bir yıl kısaltmakla hata ettiklerini söylemişti. Bu amaçla Anayasa’nın 77. maddesindeki ‘’TBMM seçimleri dört yılda bir yapılır’’ hükmü 5 yıl olarak değişecek. Bu değişiklikle AKP tüzüğündeki 3 dönem şartı nedeniyle 2015’de aday olamayan ve aralarında bakanların da bulunduğu toplam 73 AKP’linin milletvekilliği süresinin bir yıl uzayabileceği belirtiliyor.

Gazeteport’un haberine göre; ancak bu durumun Anayasa’da yapılan değişiklik ile Cumhurbaşkanının görev süresi için 5+5 formülü getirilmesine rağmen Anayasa Mahkemesince mevcut Cumhurbaşkanı için 7 yıllık sürenin benimsemesindeki gibi hukuki bir tartışmaya neden olabileceği de vurgulanıyor. Bu durumda değişiklik yapılsa bile 5 yıllık seçim dönemimin mevcut parlamento için değil bir sonraki Meclis için geçerli olacağı öne sürülüyor.

PARTİLİ CUMHURBAŞKANI

AKP’nin Anayasa paketinde ‘’Başkanlık Sistemi’’ yerine ‘’Partili Cumhurbaşkanı’ formülü de olacak. Anayasa’nın 101’inci maddesindeki ‘’Cumhurbaşkanı seçilenin varsa partisi ile ilişiği kesilir’’ maddesi çıkarılacak. Böylelikle AKP’nin şimdilik Başkanlık sisteminden de vazgeçeceği de anlaşılıyor.

Bu değişikliğe MHP ve CHP’nin karşı çıkacağını hesaplayan AKP BDP’nin talebi olan bazı maddeleri de pakete dahil ederek 29 sandalyesi olan bu partiden destek almayı da öngörüyor. ‘’Mini Anayasa’’ paketi için TBMM’nin tatile girmeyerek yaz aylarında da çalışması hedefleniyor. 326 sandalyesi bulunan AKP bu paketi TBMM’den geçirip sonbaharda da referanduma götürmek için en az 4 desteğe gerek duyacak. TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu bugüne kadar 173 maddeyi görüştü. Bunlardan sadece 40’ında uzlaşma sağladı.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]