Haberin Tarihi:
20 Nisan 2013 Cumartesi - 09:27

LeBron James tarihe geçmeye hazırlanıyor

LeBron James mükemmel geçen bir sezon sonunda MVP ödülünün en büyük adayları arasında gösteriliyor.

NBA tarihinde daha önce hiçbir oyuncu oy birliğiyle ‘En Değerli Oyuncu Ödülü’nü kazanamadı. Ne Wilt Chamberlain ne Bill Russell ne Shaquille O’Neal ne de Michael Jordan… LeBron James yakında bunu değiştirebilir. En azından Miami Heat öyle olması gerektiğine inanıyor.

Geçen sezon özlemini duyduğu NBA şampiyonluğuna ulaşarak kariyerindeki en önemli eksiği tamamlayan James şampiyonluk sonrası ilk sezonunda kendi çıtasını bile aşarak inanılmaz istatistikler yakaladı. Skorerliğinden bir şey kaybetmeyen James kariyerinin en iyi şut ve 3’lik yüzdesini yakalamakla yetinmeyip maç başına ribaunt ile sezon içinde ulaştığı toplam double-double istatistiklerinde de en başarılı sezonunu geride bıraktı. Tüm bunları 10 yıllık kariyerinin en az şut attığı sezonunda gerçekleştirmesi ise kaydettiği aşamanın en belirgin göstergesiydi.

LeBron James’in bu form grafiği sayesinde Miami Heat bu sezon da play-off’larda şampiyonluğun en büyük adayı konumunda bulunuyor. İlk turda Milwaukee Bucks ile eşleşen Miami Heat’in ilk maçı Pazar günü.

''SADECE KAZANMAK İÇİN OYNARIM''


LeBron James sezon içinde sahaya yansıttığı oyunu için şu ifadeleri kullandı:

“Basketbol oynama nedenim iyi istatistikler yakalamak değil hiçbir zaman da olmadı. Bana kimse bu oyunu öğretirken bunlara değinmedi. Ben sadece bir şey için oynarım o da kazanmak!”

LeBron James % 56.5’lik şut yüzdesi ile 103 tane 3 sayı isabeti bulurken lig tarihinde böyle iyi bir şut yüzdesi ile 3 sayı çizgisinin gerisinden bu kadar isabet kaydeden başka bir oyuncu olmadı. Kısaltması PAR olan ve maç başına sayı asist ve ribaunt ortalamalarının toplamını ifade eden kategoride son 6 sezonda 5. kez zirvede yer aldı. Şut yüzdesinin ne kadar iyi olduğunun en net yansımasına bakıldığında normal sezonun sayı kralı Carmelo Anthony’den 348 şut daha fazla kaçırsa bile LeBron James'in daha yüzdeli şut atmış olacağı görüldü.

MAÇ BAŞINA 26.8 SAYI

LeBron James normal sezonu maç başına 26.8 sayı 8 ribaunt 7.3 asist ve 1.7 top çalma istatistikleriyle tamamladı. Son 40 yıldır istatistiği tutulan top çalmada ise yalnızca Michael Jordan ve Larry Bird gibi efsaneler buna benzer bir ortalamaya sahipti.

LeBron James bu sezon Charlotte Bobcats karşısında az kalsın şut kaçırmadan bir maç tamamlayacaktı. 13/14’te kalan James’in kaçırdığı turnikenin görüntüleri dikkatle izlendiğinde o pozisyonda kendisine faul yapıldığı ortaya çıktı.

MVP oylamasının sonuçları birkaç hafta içinde açıklanacak ve bu ödül büyük ihtimalle son 5 sezonun 4’ünde olduğu gibi yine LeBron James’e gidecek. Basketbol otoriteleri ödülü kazanamadığı tek sezonda ise bunun nedenini Amerikan basketbol camiasının James’in Miami Heat’e katılma kararı ve transfer şekline tepki göstermesi olarak açıklıyor. Bu söylemlerle o sezon Chicago Bulls’u Doğu Konferansı’nda zirveye taşıyan Derrick Rose’a haksızlık edilse de LeBron’un son 5 yılda geldiği nokta basketbolseverleri her defasında James’in insanüstü yeteneklerinin sınırı olup olmadığını sorgulamaya itiyor.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]