Eve Dönüş-Sarıkamış filmi kitaba uyarlanıyor

Kitapların sinemaya uyarlanması alışık olduğumuz bir durum. Peki sinema filminin kitaba uyarlanmasına alışık mıyız?


Haberin Tarihi:
01.03.2013 - 11:41
Kitapların romanların beyaz perdeye uyarlanması yeni bir fikir değil. Ancak Türkiye'de ilk kez bir filmin kitabı yapılıyor ve o film "Eve Dönüş – Sarıkamış 1915".

Yönetmenliğini Alphan Eşeli'nin yaptığı ve 8 Mart Cuma günü vizyona girecek olan Eve Dönüş – Sarıkamış 1915 filmin güçlü görsel anlatımlarından yola çıkarak hazırlanan bir kitap ile "yapım hikayesi"ni izleyicisi ile paylaşıyor.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
SANATSAL BİR YAKLAŞIMLA ANLATILIYOR

Başrollerini Uğur Polat Nergis Öztürk ve Serdar Orçin'in paylaştığı Eve Dönüş – Sarıkamış 1915 bir savaş filmi olmasına rağmen içinde tek bir savaş karesi bile bulunmaksızın bu büyük dramı sadece yedi kişi aracılığıyla ve sanatsal bir dille izleyicisine aktarıyor. Filmdeki bu sanatsal yaklaşımdan ilham alarak yine görsele dayalı bir anlatımla filmin oluşum hikayesini bir kitap formatına dönüştürmek fikri ise İstanbul'74' 'ün kurucu ortağı Demet Müftüoğlu Eşeli'ye ait.

Eve Dönüş – Sarıkamış 1915'in vizyona giriş tarihi ile eş zamanlı olarak piyasaya çıkacak olan kitapta filmden karelerin yanı sıra kamera arkası görüntülerinden sahne çizimlerine kostüm tasarımlarından müziklerine kadar filmin bütününü oluşturan tüm parçalar biraraya geliyor.

Filmin senaryosuna da değerli bilgileri ve arşiviyle büyük katkısı olan Sarıkamış Dayanışma Grubu Kurucu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez'in önsözüyle açılan kitapta oyuncu kadrosunun tamamının yönetmen ve film hakkındaki görüş ve anılarına yer verilirken; teknik ve yapım ekibinin filme dair yorumlarının yanı sıra yönetmen Alphan Eşeli ile yapılmış özel bir röportaj da bulunuyor. Eve Dönüş – Sarıkamış 1915 Türkiye'de yapım hikayesini izleyicisine görsel ağırlıklı bir kitap aracılığıyla anlatan ilk film olma özelliğini taşıyor.

Yapım ve tasarımı İstanbul'74'e ait olan Eve Dönüş – Sarıkamış 1915 kitabının basım ve dağıtımı ise NTV Yayınları tarafından yapılıyor.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]