Spor Toto Süper Lig'in 26. haftasında Bursaspor'a mağlup olan Trabzonspor uçurumun kıyısına geldi.

Haberin Tarihi: 17 Mart 2013 10:10

Trabzon önceki akşam Bursaspor’a da kaybederek tarihinin en karanlık patikalarından birine girdi. Bordo mavililer düşme hattı olarak değerlendirilen üçlünün nefesini artık ensesinde hissediyor. Ligin 16. sırasında yer alan ve Karadeniz temsilcisine göre bir maçı eksik olan (bugün bir diğer 29 puanlı Ordu’yla karşılaşacak) Gaziantep’in 29 puanı varken Trabzonspor 31 puanla bu hatta yaklaşıyor. Peki Karadeniz Fırtınası’nı bu hale getiren sebepler neler?. Hürriyet'ten Bayram Aydın bordo-mavilileri uçurumun kıyısına getiren nedenleri masaya yatırdı:

‘ŞAMPİYONLUK KUPASI’ ARZUSU YAKTI
Uzun yıllar sonrasında şampiyonluğa çok yaklaşıldı. O sezonun devre arasında büyük puan farkı vardı ama korunamadı. O travmadan maalesef kadroda kalan futbolcular çok etkilendi. Ancak başkan ve yönetim daha çok etkilendi. Sürekli o kupayı istemekten ne takıma bakabildiler ne de başka bir şeyle ilgilendiler.

GİDENE HİÇBİR ZAMAN KAL DENİLMEDİ
Kadrodaki yıldız futbolcular tek tek kaçarlarken hem teknik heyetin hem de yönetimin adeta eli kolu bağlandı. Kalmaları konusunda öyle büyük çaba göstermediler. Sezon sonunda sözleşmeleri bitecek olan futbolculara “Nasıl olsa bir yere gidemez” diyerek hiç ama hiç ilgilenmediler.

EN BÜYÜK HATA YAPILAN TRANSFERLER
En büyük yanlışlıklar ise transferlerde yapıldı. Gidenlerin yerlerinin dolmasını bırakın yanlarına bile yaklaşılamadı. Yabancı transferlerinin hepsi fiyasko. PTT liginde o kadar çok o ayarda futbolcu varki saymakla bitmez. İnanın kadroda ki yabancıların bir çoğu PTT’de bile forma bulamaz.

İLETİŞİMSİZLİK BAŞARISIZLIĞI GETİRDİ
Transferleri sen yaptın veya ben yaptım. Ben bunu direkt başkan Sadri Şener’e Almanya kampında sezon başlamadan sordum. Evet ben yapıyorum diyerek “Bana şunu alalım bunu satalım diyen olmadı. Mecburen tek başıma anlaşmalı olduğumuz menajerlerle birlikte yapmaya çalıştım” dedi.

ŞENOL HOCA HEYECANINI KAYBEDİNCE...
Heyecanın bitmesi. Çöküşteki en büyük nedenlerden birisi de Şenol Hoca’nın heyecanının kaybetmesi oldu. Eğer sezon başında Tolunay Kafkas veya başka bir teknik adam ile anlaşılabilseydi en azından bu noktaya gelinmezdi.

TAKIM İÇİNDE DİSİPLİN KAYBI YAŞANDI
Takım içinde disiplinin kaybolması da en büyük etken oldu. Şenol hoca hep babacan tavırlarla futbolcularını kazanmak istedi ama sonuç hep kötüye gitti. Zamanında üç-beş kadro dışı yapılabilseydi büyük gözdağı olacaktı.

TARAFTAR DA TAMAMEN SIRTINI DÖNDÜ
Taraftarlar da takımı terk etti. Alınan kötü sonuçlardan sonra taraftarlarda o bildiğimiz Avni Aker atmosferini yaratamadılar. Desteği bırakın aleyhte tezahuratlar tüm takımı çok etkiledi. Belki de bu çöküşde en masum olan taraftarlar. Çünkü çok büyük beklentiler vardı ve hepsi de fiyasko ile bitti. Doğal olarak onlarında desteği bitti.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] Fotospor