Bu antibiyotiğe dikkat

Amerikan İlaç ve Gıda Kurumu yaygın kullanılan Zitromax isimli antibiyotiğin kalp ritmini bozarak ölümlere neden olabileceğini açıkladı.

Haberin Tarihi: 15:32 TSİ 14 Mart. 2013 Perşembe

Amerikan İlaç ve Gıda Kurumu (FDA) yaygın kullanılan Azitromisin - Zitromax isimli antibiyotiğin kalp ritmini bozarak ölümlere neden olabileceği uyarısında bulundu.

FDA'nın açıklamasında bu antibiyotiğin kalpteki elektrik aktivitelerinde bozulmalara neden olduğu aktarıldı. Kurum doktorlara hastalarına antibiyotik önerirken sağlık durumlarını da dikkate almalarını önerdi.

Zitromax az sayıda tablet içermesi ve kullanım süresinin kısa olmasından dolayı birçok hasta tarafından tercih edilen yaygın kullanımı olan bir antibiyotik.

ABD’nin Vanderbilt Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar da bronşit ve sinüzit gibi sık görülen enfeksiyonların tedavisinde kullanılan Zitromax isimli ilacın kalp krizine neden olduğunu ortaya koymuştu.

540 BİN HASTA TAKİP EDİLDİ
14 yıl boyunca birçok farklı antibiyotik kullanan 540 bin hastanın sağlık raporları takip edildi. Buna göre beş gün boyunca Zitromax kullanan hastaların 29’u kalbe bağlı hastalıklarla hayatını kaybetti. Bu rakam diğer antibiyotikleri kullanan veya hiç kullanmayan insanların ölüm oranının iki katı olarak belirlendi.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]