Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Metin Serezli Öldü

  Metin Serezli öldü - Metin Serezli kimdir?

  Tiyatro ve sinema sanatçısı Metin Serezli evinde hayatını kaybetti.
  Haberin Tarihi: 10 Mar 2013 12:40
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] 'nin eşi Nevra Serezli sanatçının bugün 07.00 sıralarında yaşamını yitirdiğini söyledi. Sanatçının yaklaşık 25 yıldır akciğer kanseri olduğunu ifade eden Nevra Serezli vefat ettiği sırada kendisinin ve oğlunun yanında olduğunu belirtti.

  Metin Serezli kimdir?

  Tiyatro ve sinema sanatçısı Metin Serezli sanat yaşamında çok sayıda oyun ve filmde rol aldı. Oyunculuğunun yanı sıra seslendirme sanatçılığı da yapan Serezli 1934'de dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümlerinde okudu. 1954'te İstanbul Üniversitesi Gençlik Tiyatrosu'nda amatör olarak oyunculuğa atılan Serezli Erlangen Bristol ve Avignon festivallerine oyuncu ve Türkiye delegesi olarak katıldı.

  1955'te ''Dormen Tiyatro''sunun ilk oyunu olan ''Papaz Kaçtı'' komedisi ile profesyonel tiyatro hayatına başlayan sanatçı bugüne kadar tiyatrodan hiç kopmadı. Dormen Tiyatrosu Şan Tiyatrosu Altan Erbulak ile birlikte kurduğu ''Çevre Tiyatrosu'' ve son yıllarda görev aldığı ''Tiyatro İstanbul''da 100'den fazla oyunda rol aldı 28 oyun ve 5 müzikali yönetti. 200'den fazla radyo oyununda yönetmen ve oyuncu olarak görev alan sanatçı 50'den fazla film çevirdi birçok dizide oyuncu ve sunucu olarak görev yaptı.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart  Haberin Tarihi:
  10 Mart 2013 Pazar - 14:05

  Türk tiyatrosunun ve sinemasının usta ismi Metin Serezli'nin acı kaybının ardından dostları ve sevenleri duygularını dile getirdi. Ünlüler Serezli için neler söyledi?

  OLCAY ÜNAL SERT
  Uzun süredir akciğer kanseri tedavisi gören ve bu sabah saat 07.10'da evinde hayatını kaybeden Türk tiyatrosu ve sinemasının duayen isimlerinden Metin Serezlinin ardından dostları ve sevenleri şunları söyledi:

  KONUŞAMAYACAK KADAR ÜZGÜNÜM
  Haldun Dormen: Şu anda konuşamayacak durumdayım. Çok üzgünüm. Tüm Türkiye’nin başı sağolsun. Şu an inanılmaz şok yaşıyorum. Benim ilk oyuncularımdan biriydi. Çok çok üzgünüm.

  KİMSEYİ İNCİTMEZ KİMSEYİ KIRMAZDI
  Müjdat Gezen: Sabahtan beri Nevra ile Haldun ile konuştum şoktayım. Metin benim çok iyi dostumdu. Nevra aradı ‘Metin ağabeyin gitti Metin ağabeyin gitti’ dedi. Birbirimizi çok severdik. 1969 yılında benim başrolü oynadığım bir oyunu sahneye koymuştu İstanbul Tiyatrosu’nda; ‘Zıpçıktı’. O oyunun en iyi yönetmen ödülünü aldı. 1960 yılından itibaren büyük bir dostluğumuz vardı. Sinemada da birlikte filmlerimiz olmuştur. Ben yalnızca oyuncu olarak değil Metin ağabeyi yönetmen olarakta çok beğenirim. Allah rahmet eylesin çok büyük bir kayıp. Bir de insan olarak çok iyi bir insandı kimseyi incitmez kimseyi kırmazdı. Hepimizin başı sağolsun.

  ARAMAYA KORKUYORDUM KÖTÜ BİR HABER ALACAĞIM DİYE AMA...
  Levent Kırca: Kötü haberi duydum çok üzüldüm. Biz yıllarca birlikte çalıştık. 10 seneden fazla çalışmışızdır ‘Olacak O Kadar’ da. Çok sevdiğim bir ağabeyimdi. Çok değerli İstanbul beyefendisi bir insandı. Olacak O Kadar hariç 3-5 tiyatro oyununda da birlikte çalıştık. En son 10 gün evvel telefonla konuştuk. Geçen yaz Bodrum’da görüştük. Çok sevip çok sayardım.

  İstanbul beyefendisi bir insandı. Hasatalığını saklamazdı inadına açıkça söylerdi. Ben de sık sık aramaya korkuyordum. Üzülüyordum kötü bir haber alacağım diye…

  HABERİ ŞİMDİ SİZDEN ALDIM
  Tarık Akan: Haberi şimdi sizden aldım çok üzgünüm. (Konuşmakta zorlandı haberi alınca) Büyük çınarları peş peşe kaybediyoruz. Işıklar içinde yatsın.

  İLK BAŞROLÜMÜ PAYLAŞTIĞIM OYUNCUYDU
  Gülruz Sururi: Çok üzgünüm sabah tv’den haber verdiler. O benim ilk ciddi partnerimdi sahnede ilk başrolümü paylaştığım oyuncuydu. 1958 yılında Dormen Tiyatrosu’nda ‘Ben Bir Fotoğraf Makinesiyim’ adlı oyunda oynadık. Ondan sonra 1960-61 yıllarında da ‘Sokak Kızı İrma’ da rol aldık beraber.

  Orada Restor’u oynuyordu. Onun öyle bir yeri vardır ki hayatımda hiçbir zaman unutamam. Ayrıca dostluğumuz o günden başlayıp bugüne kadar en ufak bir zedelenme görmeden devam etti. Çok sık görüşmesekte hiçbir zaman irtibatı koparmadık. Çok değerli bir tiyatrocudur aslında futbolcu olacakken tiyatroya gönlünü verince kendini oyunculukta çok iyi yetiştirdi ve layık olduğu yere de ulaştı halkın gönlünde.

  Onun gibi oyuncular kolay kolay gelmeyecek diye düşünüyorum. Çok üzgünüm. Ayrıca eşi Nevra Serezli’yle çok büyük bir aşk sonucu evlenmişti. Ona sabırlar diliyorum çok zor bir durum böyle bir hayat arkadaşını kaybetmek. Çok güzel bir evlilikleri vardı. Örnek bir hayat sürmekteydiler sanat dünyası içinde. Hepsinin başı sağolsun. En önemlisi de Türk milletinin başı sağolsun tiyatro adına. En son ‘Ustalara Saygı’ gecesinde benim için konuşma yapması için davet ettiğimde hastaneye yattığını öğrendim en son konuşmamız bu oldu.

  Ayten Gökçer: Metin bey çok değerli bir sanatçıydı çok üzüntü duydum. Bir kere her şeyin dışında çok efendiydi her zaman söylerim sanatçılık bir tarafa adam olmak insan olmak çok önemli. Metin bey çok insan gibi bir insandı. Çok müspet çok seviyeli hiç kıskanç olmayan seviyesiz laflar etmeyen bir insandı. Nurlar içinde yatsın.

  Can Gürzap: Çok büyük bir dosttu. Türkiye gelmiş geçmiş en büyük kıymetli oyuncularından birini kaybetti.

  Haberi duyunca şoke oldum. Aynı sahneyi paylaştık kendisiyle. 7-8 yıl önce Gencay Gürün yönetiminde Tiyatro İstanbul da ‘Çılgın Haftasonu’ adlı oyunda Nilgün Belgün ve Şanaz Çakıralp’te vardı hep birlikte oynadık. Çok önemli bir ismi kaybettik. Çok üzgünüm.

  Gencay Gürün: Metin benim çocukluk arkadaşımdır. Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük komedi oyuncularından biri. Çok iyi bir aile babası çok iyi bir insan.

  Türkiye’nin çok büyük bir kaybı. Yeri dolmayacak bir insan. Ortaokuldan beri hepi bizim evde olurdu. Bir oyun düşündüm mü ilk aklıma Metin gelirdi. Birlikte de çok oyunlarda yer aldık.

  Birlikte büyüdük. Benim kardeşimdi o. Türk Tiyatrosu’nun başı sağolsun. Çünkü kolay yetişmiyor böyle insanlar.

  Kerem Alışık: Çok önemli bir ustayı kaybetmenin acısını yaşıyorum. Bugün Ankara da matine oynuyoruz Sadri Alışık Tiyatrosu olarak. Burada kendisini anıp alkışlarla uğurluyoruz. Başımız sağolsun. Öncelikle ailesine Nevra hanıma sabırlar diliyorum. Tüm ülkemizin başı sağolsun.

  BENİM USTAMDI
  Nilgün Belgün: Metin Serezli benim ustamdı. Hayatım boyunca Vodvil ve Fars oyununu ondan öğrendim ben.

  Onunla çok uzun yıllar 10 seneye yakın birlikte tiyatro sahnesinde oynadık. Ustamı kaybettim. Hastalığını biliyordum. Son gördüğüm de ‘Metin’cim seni çok iyi gördüm’ dedim. O ‘Sen öyle görüyorsun ama iyi değilim’ dedi. En son aramızda ki konuşma bu oldu. Metin Serezli bir ekoldür tiyatroda. Ustamı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyorum.

  ÜNLÜLER SEREZLİ İÇİN NE YAZDI
  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Metin Serezli'nin ölümünden büyük üzüntü duydum. Tiyatro sinema ve sanat dünyamız bir ustasını daha kaybetti.

  Ebru Gündeş: Metin Serezli ustayıda kaybettik Ne kadar güzel bir aşktı onların ki...İşle aşkı beraberböyle büyütebilmek..

  Hande Yener: Metin Serezli'yi kaybetmenin hüznü.. Allah ailesine ve sevenlerine sabir versin..Mekani cennet olsun

  Büşra Pekin: Ustamizbüyüğümüz Metin Serezli'yi kaybettik..Allah'tan rahmet diliyorum..

  Ayşegül Aldinç: Metin Serezli sanatı ve aile yaşantısıyla nesillere örnek olacak değerde bir güzel insandı... Gönlümüzde hep öyle kalacak... Rahmetle...

  Esra Erol: Metin Serezli sanat dünyasının çınarıydı..mekanı cennet olsun...

  Gökhan Özen: Metin SerezliacI bir kayip daha.. Allah mekanını cennet etsin...

  Ece Erken ‏@eceerken
  Tiyatronun usta ismi Metin Serezli...nurlar içinde yat-mekanın cennet olsunailesine sabır diliyorum.

  Cem Davran ‏@cdavran
  Metin ağabey Metin ağabey. Çılgın oldu Sonbahar ağabey. Ruhun şad olsun Metin Serezli.

  Serra Yılmaz ‏@serrafine
  Metin Serezli dünyamızdan göçmüş çok üzüldüm çocukluk aşkımdı...

  Kerem Alışık ‏@Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]_Alisik
  Birçok kez sahneye cıkıp izleyenleri büyülediğin Ankara Şinasi Sahnesinde bugün matinede alkışlarla seni uğurluyoruz ustamız Metin Serezli..

  Levent Kazak ‏@levent_kazak
  metin serezli sadece oyuncu-yönetmen değil türk tiyatrosunda bir dönem bir ekoldü. hocaydı farce'ın büyük ustasıydı. başımız sağolsun.

  Nihat Odabaşı ‏@NOdabasi
  Ask.. metin serezli.. nevra serezli.. huzun..

  Egemen Bağış ‏@Egemen_Bagis
  Nur içinde yat büyük usta Metin Serezli. Bu milletin gönlünde yer tutmuştun dualarımız ile bundan sonraki mekanın cennet olur inşallah.

  Bedük ‏@beduk
  Büyük usta Metin Serezli'ye çok çok üzüldüm tüm Türkiye'nin başı sağolsun... mekanı cennet olsun.

  Bengü ‏@Bengu
  Metin Serezli... Seni de Nevra Serezli ile olan aşkını da unutmayacağız.

  Ebru Gündeş ‏@EbruGundes
  Metin Serezli ustayıda kaybettik Ne kadar güzel bir aşktı onların ki...İşle aşkı beraberböyle büyütebilmek...

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Allah rahmet eylesin.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Nevra Serezli: Ben çok yalnızım şimdi  Haberin Tarihi:
  11 Mart 2013 Pazartesi - 02:24

  Usta tiyatrocu Metin Serezli bu sabah hayata veda etti.

  OLCAY ÜNAL SERT
  Uzun süredir akciğer kanseri tedavisi gören ve bu sabah evinde hayatını kaybeden Türk tiyatrosu ve sinemasının duayen isimlerinden Metin Serezli'nin eşi Nevra Serezli kaybettiği hayat arkadaşının ardından şunları paylaştı:

  BEN ÇOK YALNIZIM ŞİMDİ

  Çok fazla sanatçımız gitti ya. 7 Mart’ta 45’inci senemizi kutladık. 10 Mart’ta kaybettik. Son anlarında hiçbir zaman şuurunu kaybetmedi. Nefes rahat alamadı sonra kalbi durdu dedi.

  Akciğer kanseri insanı zayıflatıp çok eritip bitiriyor denilmesi üzerine Serezli; 'Çok ani oldu eritip bitiremeden gitti. 25-3 senedir kanserle mücadele ediyordu.

  VASİYETİ​: 'TÖREN YAPMAYIN'

  Kesinlikle anma töreni yapılmamasını vasiyet etti. Teşvikiye Camii’nden kaldırırsınız beni’ diyordu ben de saçmalama diyordum. Uzaktan gelecek olanlar var o nedenle cenazesi salı günü Teşvikiye’den kalkacak dedi.

  Birbirlerini çok sevdiklerinin hatırlatılması üzerine de Nevra Serezli; 'Evet ben çok yalnızım şimdi. Çoluk çocuk torun var da eş ayrı bir şey. Bir de biz onunla çok şey paylaşırdık. Sanat hayatını da özel hayatı da paylaştık. Hak ettiği değeri gördü. Hep istediği işleri yaptı. Hep sahnede mutlu oldu. Çok zengin bir yaşam yaşadı. Oğullarının mürüvetini gördü torunlarını gördü mutlu bir aile yaşantısı gördü. Sinema tiyatro her şey yaptı. Mekanı Cennet olsun dedi.

  METİN SEREZLİ KİMDİR
  Metin Serezli (12 Ocak 1934) Türk sinema oyuncusu tiyatrocu.

  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü Edebiyat Fakültesi Sanat tarihi bölümlerinde okuyan Serezli 1954'de İstanbul Üniversitesi Gençlik Tiyatrosu'nda amatör olarak oyunculuğa atıldı.

  Metin Serezli kimdir?
  12 Ocak 1934'de dünyaya gelen Metin Serezli Türk sinema ve tiyatrosunda önemli çalışmalara imza attı.

  1971'de Çevre Tiyatrosu adı ile kendi tiyatrosunu kurdu. Usta oyunculuğunun yanı sıra yönetmenlik de yaptı.

  Sahip olduğu bazı ödüller

  En iyi tiyatro yönetmeni ödülü 1969.

  Rol aldığı bazı oyunlar

  Bu Da Benim Ailem : Sandberg+Firner - Tiyatrokare - 2009
  Kim O : Ray CooneyGene Stone - Tiyatrokare - 2008
  Tepe Taklak : Olivier Lejeune - Tiyatro İstanbul - 2005
  Kaçamak : Gerard Lauzier - Tiyatro İstanbul - 2004
  Pembe Pırlantalar : Michael Pertwee - Tiyatro İstanbul - 2002
  Çılgın Hafta Sonu : Marc Camoletti - Tiyatro İstanbul - 2001
  Sylvia : A.R.Gurney - Tiyatro İstanbul - 2000
  Hayvanat Bahçesi : Edward Albee
  Aşk (oyun)
  Bu Filmi Görmüştüm
  Komik Para : Ray Cooney - Dormen Tiyatrosu - 1995
  Muhteşem İkili : Dormen Tiyatrosu - 1994
  Beşten Yediye : Dormen Tiyatrosu - 1993
  Çılgın Sonbahar : Pierrette Bruno - 1991
  Kaç Baba Kaç : Ray Cooney - Dormen Tiyatrosu - 1985
  İkinin Biri : Ray Cooney - Dormen Tiyatrosu - 1985
  Paramparça : Turgut Özakman - Dormen Tiyatrosu - 1966
  Puntila Ağa ile Uşağı Matti : Bertolt Brecht - Dormen Tiyatrosu - 1965
  Almanya'dan Bir Yar Gelir : Dormen Tiyatrosu - 1964
  Ayı Masalı : Dormen Tiyatrosu - 1962
  Altın Yumruk : Dormen Tiyatrosu - 1962
  Sokak Kızı İrma : Alexandre BreffortMarguerite Monnot - Dormen Tiyatrosu - 1961
  Müfettiş : Nikolay Gogol - Dormen Tiyatrosu - 1959
  Zafer Madalyası : Thomas HeggenJoshua Logan - Dormen Tiyatrosu - 1958
  Çikolata Asker : Dormen Tiyatrosu - 1957
  Beş Parmak : Peter Shaffer - Dormen Tiyatrosu
  Papaz Kaçtı : Phillip King - Dormen Tiyatrosu - 1955

  Filmografi

  Sihirli Annem 2011
  Ay Işığı 2008
  Sihirli Annem 2003
  Son 2001
  Yüzleşme 1996
  Palavra Aşklar 1995
  Darbe 1990
  Necip Fazıl Kısakürek 1988
  Kavanozdaki Adam 1987
  Nefret 1984
  Metres 1983
  Gecelerin Kadını 1983
  Sarışın Tehlike 1980
  Zübük Yaşar 1980
  Talihli Amele 1980
  Özgürlüğün Bedeli 1977
  Ceza 1974
  Beddua / Günahsız Kadın 1973
  Sisli Hatıralar Atıf 1972
  Gümüş Gerdanlık Kemal 1972
  Kopuk 1972
  Falcı Kenan 1972
  Unutulan Kadın 1971
  Senede Bir Gün 1971
  Son Hıçkırık 1971
  Bütün Anneler Melektir 1971
  Melek mi Şeytan mı? / Asrın Kadını 1971
  On Küçük Şeytan 1971
  Aşk Uğruna 1971
  Hayat Sevince Güzel 1971
  Sürgünden Geliyorum 1971
  Ömrümce Unutamadım- Ömrümce Aradım 1971
  Ayşecik Ve Sihirli Cüceler Rüyalar Ülkesinde 1971
  Ayşecik Sana Tapıyorum 1970
  Yavrum Ali 1970
  Seven Ne Yapmaz 1970
  Şoför Nebahat 1970
  Dağlar Kızı Reyhan 1969
  Yaralı Kalp 1969
  Ayşecik'le Ömercik 1969
  Kuduz Recep 1967
  Damgalı Kadın 1966
  Bozuk Düzen 1965
  Güzel Bir Gün İçin 1965
  Sensiz Yıllar 1960
  Ayşe'nin Çilesi 1958
  Son Saadet 1958


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Metin Serezli Kimdir? Metin Serezli öldü.
  Ünlü Tiyatro sanatçısı aynı zamanda Nevra Serezli'ninde eşi olan Metin Serezli bu sabah saatlerinde hayatını kaybetti. Sihirli Annem dizisinde "Köpek Taci'nin" sesini canlandıran Metin Serezli

  Bir çok tiyatro oyununda rol alan ve kendi tiyatrosunu kuran Metin Serezlinin hayatını kaybetmesi büyük üzüntüye sebep oldu. İstanbul Üniversitesin'de öğrenim gören Metin Serezli kimdir? Nevra Serezli adeta yasa boğuldu Ünlü tiyatrocu hayatını kaybetti.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş