1999 yılında ölen usta yönetmen Stanley Kubrick'in uzun yıllar üzerinde çalıştığı ancak hayata geçiremediği Napolyon projesini Steven Spielberg mini seri olarak televizyon için çekecek.

ntvmsnbc ve Ajanslar
Güncelleme: 14:42 TSİ 04 Mart. 2013 Pazartesi

Amerikalı ünlü yapımcı ve yönetmen Steven Spielberg şimdi de Fransa imparatoru Napolyon Bonaparte'ın yaşamını çekmeye hazırlanıyor.

Spielberg Fransız Canal Televizyonu'na yaptığı açıklamada 1999 yılında ölen efsanevi yönetmen Stanley Kubrick'in Napolyon ile ilgili yazdığı senaryo üzerinde çalıştığını belirtti.

Spielberg ABD'nin 16. Başkanı Abraham Lincoln'ün son aylarını konu alan "Lincoln" filmi ile bu yıl "En İyi Film" ve "En İyi Yönetmen" dallarında Oscar'a aday gösterilmişti.

Kubrick Napolyon senaryosunu 1961'de yazmaya başlamış ancak ekonomik destek bulamadığı için projeyi bırakmak zorunda kalmıştı. Mükemmeliyetçiliği ile tanınan ünlü yönetmen prodüktörlere gönderdiği mektupta Napolyon'u canlandırması için Oskar Werner'i düşündüğünü yazmıştı.

Spielberg Kubrick'in 1970'li yıllarda yazdığı "Yapay Zeka"yı da 2001'de beyazperdeye uyarlamıştı. 100 milyon dolar bütçeyle çekilen film 235 milyon dolar gişe gelirine ulaşmıştı.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]