8. Dağ Filmleri Festivali 28 Şubat 3 Mart tarihlerinde doğa keşif macera ve belgesel sinema tutkunlarıyla buluşuyor.Türkiye'nin doğa keşif ve macera konulu ilk ve tek film festivali olan Dağ Filmleri Festivali 28 Şubat'ta İstanbul Beyoğlu'nda izleyicileriyle buluşuyor. 4 Mart'a kadar sürecek festivale Fransız Kültür Merkezi Galatasaray Aynalı Geçit ev sahipliği yapacak.

DÜNYANIN EN İYİ DOĞA FİLMLERİ FESTİVALDE

Dünya festivallerinde gösterilen 500'den fazla film arasından seçilen 2013 seçkisi 10'u yerli 31'i yabancı olmak üzere toplam 41 filmden oluşuyor. Filmler; "Ülkemizden" "Dünyadan" "Keşif Ruhu" "Doğa-Çevre-İnsan" "Su Dünyası" "Bisiklet" "Kayak" "Autrans Özel Seçkisi" ve "Doğa Filmleri Yarışması Finalistleri" olmak üzere 9 tema başlığı altında toplanıyor. Seçkide; rafting dalış dağcılık kaya tırmanışı base jump kayak dağ bisikleti gibi doğa sporlarının yanı sıra çevre ve doğa belgeselleriyle gezi keşif ve insan hikayeleri de yer alıyor.

Simone Moro ile Everest'e yolculuk

Bu yılın en çarpıcı teması "Dünyadan" ile The North Face sponsorluğunda 6 film beyaz perdeye yansıyor. Bu tema altında ödül şampiyonu "Düşlerin Etkisinde" filmi dikkat çekiyor. Film dünyaca ünlü İtalyan dağcı Simone Moro'nun Everest tırmanışını anlatıyor.

"Bisiklet" ile hayatı değişenler
Salcano sponsorluğunda Dağ Bisikleti Türkiye işbirliği ile hazırlanan bu temanın en etkileyici filmi "Georgena Terry" adını taşıyor. Terry bisikletlerinin yaratıcısı Georgena Terry üzerine yapılmış kısa filmde kadın bisikletleri endüstrisi hakkında bilgi verirken yaşanan zorlukları de en ince ayrıntısına kadar izleyiciye aktarıyor.

Bisikletle İstanbul'dan Fransa'ya
Festivalin ilginç yapımlarında biri "Yaşamak Güzel Yaşatmak Da" İstanbul'dan Fransa'nın Chamonix kasabasına bisikletleriyle ulaşan ve geçtikleri ülkelerdeki dağların zirvelerine tırmanan İzmir'li sporcuların serüven dolu bir yolculuğunu anlatıyor.

"Keşif Ruhu" ile kutuplara yolculuk
Adrenalin düzeyini yükselten tema "Keşif Ruhu" altında Victorinox sponsorluğunda toplam 6 film gösterilecek. Temanın en dikkat çekici filmi "İran-Volkanlarla Yaşamak" Film değil film çekmek serbestçe dolaşmanın bile çok zor olduğu volkanik İran coğrafyasında keşif yolculuğuna çıkan kayakçıları anlatıyor.

Bilinmeyene yolculuk: Chamje Khola
Nefis görüntüler eşliğinde çıkacağınız sıradışı bir yolculuğa hazır olun. 2012 yapımı film Himalayalar'ın keşfedilmemiş kanyonu Chamje Khola'yı geçmeye çalışan kaşiflerin serüvenini anlatıyor.

Doğa çevre ve insan öyküleri
Toplam 8 öyküyü içeren ve festivalin bir diğer güçlü teması olan "Doğa Çevre ve İnsan" Steppen/Doğa kağıt sponsorluğunda izleyiciyle buluşuyor. Temanın en dikkat çekici filmi olan "Ana Kampta 40 Gün" sizleri çok uzaklara Himalayalar'a götürecek. Yüksek irtifa dağcılığına farklı bir bakış açısı ile yaklaşan film gösterildiği festivallerde gördüğü büyük ilgi ile adından sözettiriyor.

Temanın ikinci çarpıcı filmi "Afgan Pamir'in Tutsakları" filminde ise yeryüzünün en yüksek irtifasında ve dünyadan en kopuk yaşayan topluluğu Afgan Kırgızları'nı konu ediyor. Filmde Tacikistan Çin ve Pakistan arasındaki dar ve uzun toprak parçasında sıkışıp kalan topluluğun hızla değişen dünyadaki hayatta kalma mücadelesi anlatılıyor.

Çocuklar için doğa filmi
Festival bu yıl ilk kez bir çocuk filmini programına alıyor "Katerina ve Sihirli Rastlantı". Çocuk ve çocuk kalanların kaçırmaması gereken film 8 yaşındaki Katerina'nın doğayla olan ilişkisini resmediyor.

AUTRANS Özel Seçkisi...
Fransa Autrans Dağ Filmleri Festivali işbirliğinde hazırlanan bu bölümde festivalde ödül kazanmış 4 özel film yer alacak. Türkiye'de çekilen "Yörük" ve bol ödüllü "Çay mı Elektrik mi?" bölümün dikkat çekici filmlerinden.

BACAKLARI OLMAYAN KAYAÇI

Festivalin olmazsa olması "Kayak" teması kapsamında 3 film yer alıyor. Katıldığı festivallerde bol ödül toplayan ve çok ciddi bir kaza geçirmesine rağmen spordan uzaklaşmayan kayakçının hikayesini anlatan "Özgürlük Sandalyesi" bu yılın en dikkat çekici filmlerinden biri.

Tabarly yelkenseverler için İstanbul'da...
Festivalin çiçeği burnunda teması "Su Dünyası" kapsamında gösterilecek filmler "Açık Deniz Akademi" sponsorluğunda gösterilecek.

Temanın en dikkat çekici filmi olan "Tabarly" Fransa'nın en ünlü denizcisi ve açık deniz yarışçısı "Profesör" lakaplı Eric Tabarly'nin hayatını anlatıyor. Film deniz ve yelken severlerin çok ilgisini çekecek.

"Ülkemizden" hikayeler
Ülkemizden beyaz perdeye yansıyan hikayelerin anlatıldığı bu tema altında festivallerin gözdesi olmuş bizden hikayeler yer alıyor. Temanın ve belki de festivalin en çarpıcı filmlerinden biri olan ödül şampiyonu "Tepenin Ardı" Katıldığı çoğu festivalden ödülle dönen film "Düşman" ve "ötekileştirme" üzerine düşündürücü bir film. Bir diğer yerli yapım ise "Eksi-artı". Film ultra maraton koşucusu Alper Dalkılıç'ın dünyanın 4 büyük çölünü aşarak "Grand Slam" ünvanı alışını konu ediyor.

GALA FİLMİ 'BUZU AŞMAK'

Festival galası 28 Şubat 2013 gecesi Fransız Kültür Merkezi'nde yapılacak. Festivalin açılışında gösterilecek film ise "Buzu aşmak". Kutbun çevresinde farklı bir yarışı konu alan film hayatlarında hiç kayak yapmamış iki Avustralyalının dünyanın en güney ucuna olan yolculuğunu anlatıyor. Film Bannf'ta kazandığı "Büyük Ödül" apoleti ile festivale konuk oluyor.

FİLM GÖSTERİMLERİ ÜCRETSİZ

Tüm film gösterimlerinin ücretsiz gerçekleştirileceği festival kapsamında; kitap sergileri söyleşiler ve ödüllü yarışmalar da düzenleniyor. Geniş bir izleyici kitlesine hitap eden Dağ Filmleri Festivali kapsamındaki bu etkinliklerle; dağ ve doğa bilincine dikkat çekiyor ulusal dağ ve doğa belgeselciliğine katkı sağlayarak doğa kültürü alanındaki önemli bir boşluğu dolduruyor.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]