Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Elektrik faturasında büyük oyun!


  Haberin Tarihi:
  28-02-2013 01:02:42

  Gizli zam mahkemeye taşındı...

  Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) kamu toptan elektrik satış şirketinin yaptığı yüzde 14.8’lik fiyat indiriminin elektrik kullanıcılarına yansıtılmamasını yargının gündemine taşıdı.

  EMO’dan yapılan yazılı açıklamada kamu toptan elektrik satış şirketi TETAŞ’ın Ocak 2013’ten itibaren geçerli olan yeni tarifesiyle elektrik satış fiyatında yaptığı yüzde 14.8‘lik indirimin dağıtım ve perakende satış şirketlerinin elektrik kullanıcılarına uyguladığı nihai tarifelere yansıtılmamasına itiraz ettiği belirtildi. Açıklamada Türkiye’de tüketilen elektriğin yaklaşık yarısının sağlayıcısı konumundaki TETAŞ‘ın fiyat indiriminin tüketicilere yansıtılmayarak dağıtım şirketlerinin 2011 yılı verileri üzerinden yalnızca 3 ay için bile 575 milyon TL’lik fazladan tahsilat yapacağına dikkat çekildi. Açıklamada EMO tarafından 27 Şubat 2013 tarihinde Danıştay’a dava açıldığı anımsatılarak Ocak 2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere açıklanan dağıtım ve perakende elektrik satış tarifelerine ilişkin Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu‘nun (EPDK) kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması talep edildiği ifade edildi. Dava dilekçesine ilişkin bilgilere de yer verilen açıklamada söz konusu kararın yayımlandığı gün Resmi Gazete‘de yer alan TETAŞ‘ın fiyat indirim kararının yer aydığı kaydedilerek bu indirimin kullanıcı tarifelerine yansıtılmamasının hukuka aykırı olduğu belirtildi.

  ENERJİSİ FİYATLARI SÜREKLİ OLARAK ARTIŞ GÖSTERMEKTE
  Tarifeyi belirleyen diğer unsurlarda herhangi bir artış olmadığı koşullarda çıplak enerji bedelinde yaşanan düşüşün hiç olmamış gibi kabul edilerek tüketicilerin faturalarına yansıtılmamasının açıkça hukuka ve kamu yararına aykırılık oluşturduğunun kaydedildiği açıklamada dilekçede “TETAŞ‘ın toptan elektrik enerjisi fiyatlarında yaşanan artış maliyet bazlı fiyatlandırma mekanizması uyarınca elektrik enerjisi tarifelerinde bir artışa neden olurken aynı fiyatlarda meydana gelen düşüşün tüketiciye sunulan enerji fiyatlarına yansıtılmaması açıkça hukuka aykırılık taşımaktadır. Bu durum Yüksek Planlama Kurulu tarafından belirlenen maliyet esaslı fiyatlandırma esaslarının yalnızca maliyetlerin artışında uygulanması düşüş olması halinde tüketiciye yansıtılmaması şeklinde bir uygulamayı doğurmakta ve ülkemizdeki elektrik enerjisi fiyatları sürekli olarak artış göstermektedir” ifadelerinin yer aldığı ifade edildi.

  DÜŞÜŞTEN TÜKETİCİLER DEĞİL DAĞITIM ŞİRKETLERİNİN YARARLANMAKTA
  TETAŞ’ın geçen yılın ilk 3 ayındaki fiyatı 16.71 kuruşken; mesken aboneleri için kayıp-kaçak dağıtım iletim ve perakende hizmet bedelleri ile sayaç okuma bedeli dahil fiyatın 23.73 kuruş düzeyinde olduğu bilgisine yer verilen açıklamada EPDK kararına ilişkin şu bilgiler yer aldı:
  “Fiyat ilişkisine göre TETAŞ‘ın fiyatlarında yılbaşından itibaren geçerli olan yüzde 14.76‘lık indirim yılın ilk 3 ayı için örneğin meskenlerin tarifesine de yüzde 11.3‘lük indirim olarak yansıtılmalıydı. Lisans sahibi dağıtım şirketleri tüketime sundukları elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 50‘sini TETAŞ‘tan temin etmekte diğer yarısını ise Elektrik Üretim A.Ş. ile piyasadan karşılamaktadırlar. Dava konusu Kurul Kararının geçerli olduğu dönem içerisinde Elektrik Üretim A.Ş. tarafından arz edilen elektrik enerjisi fiyatları ile piyasada oluşan enerji fiyatlarında da herhangi bir artış meydana gelmemiş tüketime sunulan enerji bedelinin yarısını oluşturan TETAŞ fiyatlarında yüzde 1476 azalma olmuştur. TETAŞ‘ın 2011 yılı verileriyle yapılan hesaplamada 3.07 kuruşluk fiyat indiriminin karşılığı yıllık 2.3 milyar TL‘ye ulaşılmaktadır. Bu fiyat indiriminin yalnızca yılın ilk 3 ayı için geçerli olacağı dikkate alındığında ise 3 aylık dönem için 575 milyon liralık fazladan tahsilat yapılacağı anlaşılmaktadır. Dolayısıyla toptan enerji fiyatlarında oluşan bu miktardaki düşüşten tüketiciler yararlandırılmamakta enerjiyi tüketicilere arz eden dağıtım şirketlerinin gelirlerine eklenmektedir.”

  anka

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  224 lira elektrik parası mı gelir ya
  Sakin ol paşam burayı sana vermezlerZiyaretçilere, Gizli İçerik!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş