Haberin Tarihi: 28-02-2013 01:38:39
CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya “Alevilere ve gayrimüslimlere hakaret edip bu hakaretin Kur'an’da yazdığını söylediği iddia edilen öğretmene daha önceki sözleri de ortadayken neden görevden el çektirilmemiştir?” diye sordu.

Özgündüz Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde “İstanbul Fatih Davutpaşa Lisesi'nde görev yapan ve geçtiğimiz aylarda ‘Küpe takan erkek cehennemliktir’ ‘Hz. Ali’yi seven namaz kılmaz mı?’ ‘Kızların ve erkeklerin yan yana oturması zinadır’ gibi açıklamaları nedeniyle hakkında soruşturma açılan din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeninin hedefinde bu sefer Aleviler ve gayrimüslimler bulunduğu ileri sürülmektedir. Derste tahtaya ‘sapkınlar’ ve ‘doğru yoldakiler’ şeklinde iki yol çizip Hıristiyan Musevi ve Alevileri sapkın olmakla suçlayan din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni ders anında tepki gösteren öğrencilere ‘Bunu ben değil Kur’an söylüyor’ yanıtını verdiği iddia edildi” dedi.

Özgündüz soru önergesinde şu sorulara yanıt aradı:
“Bahsi geçen olay doğru mudur?

Din kültürü ve ahlak bilgisi bahsi geçen öğretmenin asıl branşı mıdır? Bu öğretmen Milli Eğitim Bakanlığı kökenli midir yoksa başka bir kurumdan mı gelmiştir? Bu şahıs ne zamandan beri öğretmenlik yapmaktadır?

Skandal sözler sarf ettiği iddia edilen öğretmenin daha önce söylediği sözlerle ilgili yapılan soruşturma ne zaman başlamıştır ve hangi aşamadadır?

Alevilere ve gayrimüslimlere hakaret edip bu hakaretin Kur’an’da yazdığını söylediği iddia edilen öğretmene daha önceki sözleri de ortadayken neden görevden el çektirilmemiştir? Öğretmenin hakkında soruşturma bitene kadar görevden el çektirilmesi düşünülmekte midir?

Önergeye konu olan din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeninin söylediği iddia edilen son sözleri üzerine soruşturma açılmış mıdır? Henüz açılmamışsa bir soruşturma açılacak mıdır?”

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]