Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Milyonlarca hastanın kullandığı ilaca yüzde 90 zam!

  Haberin Tarihi: 28-02-2013 03:43:56

  Hemoroid başta olmak üzere varis ayak krampları gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan Daflon'un fiyatı bir gecede yüzde 86 oranında zamlandı.

  500 mg. ve içerisinde 60 tablet bulunan Daflon hemoroid hastaları için muadili olmayan bir ilaç. Yani bunun yerine fiyatı daha ucuz olan başka bir ilacı almak mümkün değil. Şubat başı itibariyle eczanelerde tükenen ilacın fiyatının 12 lira 96 kuruştan 24 lira 11 kuruşa yükselmesinin ardından depolarca piyasaya sunulması hem eczanelerin hem de vatandaşların tepkisine neden oldu.

  İlaç fiyatlarında son yıllarda yaşanan yüksek oranlı düşüşlere karşın Daflon'daki yüzde 86'lık artışın ise bu ilacın fiyatını belirleyen referans ülkedeki artıştan kaynaklandığı öğrenildi. Türkiye'de satılan ilaçların fiyatları belirlenirken her yıl Bakanlar Kurulu'nca belirlenen 'referans ülke' fiyatları baz alınıyor. 2013 yılı için Portekiz Fransa İtalya Yunanistan ve İspanya referans ülke olarak kabul edilirken Daflon'un İspanya'daki fiyat artışı nedeniyle Türkiye'de de fiyatının arttığı öğrenildi. sağlık bakanlığı yetkilileri bu değişimin normal olduğunu kimi ilaçlarda referans ülkelerde fiyat indirimi olduğunda Türkiye'ye de indirim olarak yansıması gibi fiyat artışlarının da bu ilaçta olduğu yukarı yönlü yansıdığını söylediler.

  VATANDAŞI NASIL ETKİLEYECEK?

  Vatandaş herhangi bir sağlık güvencesine bağlı olmaksızın ilacı doğrudan eczaneden alması durumunda 12 lira 96 kuruş yerine 24 lira 11 kuruş ödeyecek. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında bu ilacı alırsa yine katılım payında yüzde 86'lık bir artış olacak. Şöyle ki; SGK bu ilacı 9 lira 33 kuruştan alıyordu. Referans ülke fiyatının değişmesi nedeniyle SGK'nin da alım fiyatı yüzde 86 artışla 17 lira 36 kuruşa yükseldi. Yani SGK kapsamında bu ilacı alan bir çalışan yüzde 20 katılım payı ödediğinden bu ilaç için 1.9 lira katılım payı yerine; yaklaşık 3.5 lira katılım payı ödeyecek.

  SGK kapsamındaki bir emekli ise yüzde 10 katılım payı ödediğinden yeni durumda 93 kuruş yerine yaklaşık 1 lira 74 kuruş katılım payı ödemesi gerekecek.

  TEBLİĞ'E DAYANIYOR


  Beşeri İlaçların Fiyatlandırılması Hakkında Tebliğin 2. maddesine göre;

  cc) Referans fiyat: Referans ülkelerde ve/veya imal ve/veya ithal edildiği ülkelerde ruhsatlı ve piyasada satışı olan referans ürünün fiyat beyan formunda beyan edilen iskonto hariç en düşük depocuya satış fiyatınıçç) Referans fiyat değişikliği: Referans ülkelerde beşeri ilaçların fiyatlarında meydana gelen düşüşleri (bütçe dengesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilen iskonto uygulamaları sonucunda meydana gelebilecek geçici fiyat değişiklikleri ile ihalelerde oluşacak fiyatlar ürün sınıflandırmasına ilişkin özel uygulamalar ve özel vergilendirme uygulamaları hariç) dd) Referans ülkeler: Bakanlar Kurulu'nun 2007/12325 sayılı Kararına istinaden AB üyeleri arasından her yıl Bakanlıkça belirlenecek en az beş en çok on ülkeyi ifade ediyor.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  ben anlamıyorum millet odun mu koyun mu beygir mi

  eşşek varya eşşek o bile bi çukura iki kere düşmez bizim 5. oldu hala düşüyoruz 1 (24)
  KeLeBeK, Bunu Beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş