Haberin Tarihi: 26 Şubat 2013 09:30

Mısır'ın güneyindeki Luksor kentinde yabancı turistleri taşıyan bir balon yere çakıldı. İlk belirlemelere göre İngiliz ve Fransızların arasında olduğu 19 turist öldü.

Mısır'da turistleri taşıyan bir hava balonunun yere çakılması sonucu en az 19 kişinin öldüğü belirtiliyor.

Mısırlı bir güvenlik yetkilisinin AP'ye verdiği bilgiye göre Luksor kentindeki kazada hayatını kaybedenler arasında Fransız ve İngilizler de var.

Reuters düşen balonda 20 yabancı turist bulunduğunu aktarıyor.

Balonun bir şeker kamışı tarlası yakınında düşmesi sonucu patlama meydana geldiği ve yangın çıktığı da gelen haberler arasında.

Turistlerden biri hariç hepsinin öldüğü kazadan pilotun da sağ kurtulduğu kaydedildi.

Luksok başkent Kahire'nin yaklaşık 510 kilometre güneyinde yer alıyor.Konuyla ilgili açıklama yapan balon firması yetkililerinden Ahmet Aboud “Balonda 20 kişi vardı. Olay meydana geldikten sonra 19 kişi hayatını kaybetti. 1 turist ve pilot ise hayatta” dedi.

Nil Nehri’nin kıyısında yer alan Luxor Mısır'ın en ünlü tarihi kalıntılarının bazılarına ev sahipliği yapıyor. Balon gezisi turistlerin Luxor’daki Krallar Vadisi’nde yer alan Karnak Tapınakları ve kraliyet mezarlarını görmeleri için oldukça popüler bir yol olarak görülüyor. Mısır’da birçok bölgede olduğu gibi Luxor’da da eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’i devirmek için 2011 yılında yaşanan ayaklanmalardan bu yana ziyaretçi sayısında keskin bir düşüş yaşandığı göze çarpıyor.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]