Filmmor Kadın Filmleri Festivali 15 Mart'ta başlıyor

Filmmor Kadın Kooperatifi'nin düzenlediği 11. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali 15 Mart'ta başlayacak


"Umudu ve gücünü kadınlardan alan kadınlar tarafından kadınlar için yapılan bu yıl hırpalanan susturulan görmezden gelinen tüm kadınlara" ithaf edilen festivalde 19 ülkeden kadınlar ve filmleri ağırlanacak.

FESTİVALDE NE VAR

Bu yıl festivalde "Kadınların Sineması" "Bedenimiz Bizimdir" "Kendine Ait Bir Cüzdan". "Cins-iyet-ler" gibi bölümlerin dışında Filmmor ile "Women Make Movies" dayanışmasının ürünü olan özel bir seçki yer alacak. 10 yıldır "Kadınların yarışmaya değil dayanışmaya yan yana olmaya ihtiyacı var" diyerek yarışma yapmaktan uzak duran Filmmor bu yıl ilk kez bir dayanışma ödülü verecek. "Mor Kamera Umut Veren Kadın Sinemacı Ödülü" kadınların edilgen geleneksel cinsiyetçi olmayan temsillerine; muhafazakâr ve ataerkil baskının kıskacında kadınların direnç eylem ve düşlerine alan açan filmlerin yönetmenlerine verilecek.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]11. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali'nde bu yıl "kadınların sinemasına ilham ve güç veren" iki yönetmenin filmlerinin de toplu gösterisi yapılacak. Yeni Türkiye sinemasının önemli yönetmenlerinden Yeşim Ustaoğlu ile kadın erkek ilişkilerini mizahi bir dille yeniden yapılandıran Alman yönetmen Doris Dörrie'nin filmleri seyircilerle buluşacak.

Festival tema bölümleri toplu gösterimler açılış kapanış etkinlikleri 5. Altın Bamya Ödülleri söyleşiler ve atölyelerle 15-23 Mart'ta İstanbul'da 30-31 Mart'ta İzmir 6-7 Nisan'da Sinop 13-14 Nisan'da Bitlis'te seyirciyle buluşacak

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]