MÜZAKEREYE KİM MÜZAHARET EDİYOR?

Av.Hüseyin Özbek

Siyasi iktidar ile İmralı hükümlüsü arasındaki görüşmelerin masumiyet ambalajı için Müzakere kelimesi kullanılmaktadır.Türkiye Cumhuriyeti ülke bütünlüğüne yönelik ayrılıkçı kalkışma içindeki terör örgütüne karşı yakın geçmişte kararlı bir mücadele yürüttü. 3 Kasım 2002 sonrası oluşan iktidarla birlikte milli çıkarların gerektirdiği tehdit algılaması terk edilerek ABD’nin bölge stratejisiyle tamamen örtüşen sonu belirsiz bir yola girilmiştir.

ABD’nin sadık müttefikliği olarak özetlenebilecek bu politikayla Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesinin reddine karar verildiği anlaşılmaktadır.
ABD Türkiye’nin de dahil olduğu Ortadoğu’nun siyasi coğrafyasını enerji ve doğal kaynaklara göre yeniden çizmektedir. Bu emperyal parselasyonda bazı alt kültür ve etnisitelere büyük efendiye sadakat ödülü olarak devlet vaat edilmektedir. Hal böyle iken dünyanın gözü önünde tezgahlanan eli kulağındaki etnik kalkışma ile siyasi coğrafyası küçültülecek Türkiye’nin stratejik körlüğü aymazlığı kasabın ardından güle oynaya mezbahaya giden koyundan farksızdır!

Terör örgütünün başı ile İmralı’da başlatılan görüşmeler dış dinamiklerce kurgulandığı için Türkiye açısından nasıl bir sonucun öngörüldüğü devletin tepesindekilerce de bilinmemektedir. SahnE gerisinden kulaklarına iyi şeyler olacağı fısıldananlar Türk halkına iyi şeyler olacağını meydan nutuklarıyla ilan etmekle meşguldürler! İyi şeylerin neler olduğunun ortaya çıkması için fazla
bekleneceğini sanmıyoruz.

Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr.Nimet Berker’in 16 Şubat 2013 tarihli Milliyet Gazetesi’nde yer alan söyleşisi masumiyet makyajının ardına gizlenen tezgahın gerçek yüzünü gösteriyor. Sabancı Üniversitesi’ inde Uyuşmazlık Çözümü yüksek lisans programının yanında BM arabuluculuk biriminin akademik danışma kurulunda yer alan Berker’in; ”Müzakereler büyük
senaryonun parçası” başlıklı söyleşisine göz atmanın zamanıdır:

-Barış müzakerelerinin zamanlamasını iç ve dış faktörleri nasıl değerlendirirsiniz?

-Bu aslında “müzakere masasına ne zaman oturulur” sorusu.İki etken var:İç siyasetteki gelişmeler ve bölgesel konjonktürün dayattığı bir durum.Ortadoğu büyük bir dönüşüm geçiriyor ve bunu ABD’nin dış siyasetine bakmadan değerlendirmek mümkün değil.

-AK Parti’nin Kürt hareketini değerlendirmesi değişken bir süreçti öyleyse.

-Türkiye’de Ak parti ve Kürt hareketi dışında statükoyu değiştirme istemi ile yola çıkmış başka kitlesel hareket yok.İkisi de eğitimyerel yönetim ve yargıda yapısal değişim istiyor.Kürt hareketinin her siyasi adımı AK Parti için tanıdıktı ve tedirgin ediciydi.Çünkü o da iktidara böyle yürüdü. İmralı ile müzakere
aslında çok daha büyük bir müzakerenin alt parçası.Bu müzakere aslında Erdoğan’ın başkanlık sistemine geçme isteğinin de müzakeresi.BDP ile AKP anlaşırsa anayasa için kritik sayılara ulaşılıyor.

-Habur öncesi süreçle şimdiki müzakerelerin ne farkı var?

-Bu müzakere sürecinin farkı şu: Oyun daha tanımlıaktörler daha rasyonel.

-Hükümetten müzakereleri MİT’in yürüttüğüne sıklıkla vurgu yapılıyor.Aracıların varlığı müzakereyi
kolaylaştırır mı?

-Çok uzun sürmüş bir çatışmanın tarafı olarak bir barış sürecinin içine girdiğinizde kamuoyunu idare ya da ikna etmek zorundasınız.Garip söz oyunlarının olması beni şaşırtmıyor.Örneğin “Abdullah Öcalan” denmiyor.”İmralı” deniyor…Kürt meselesi üçüncü tarafın yardımı olmadan iki tarafın oturup halledebileceği bir mesele değil.

-Üçüncü taraf tanımını açabilir misiniz?

-Arabuluculuk daha aktif bir üçüncü taraf rolüdür.Daha angaje arabulucular vizyon ve çözüm sunabilir.BarzaniABD ve Avrupa’nın barıştan çıkarı var.Bu sefer üçüncü taraf yok deniyor. Görüşmeler Erbil’e taşındıdolayısıyla üçüncü taraf bölgeden.

Müzakereyi olumlu bulan müzakere uzmanının beyanlarından ABDAB Barzani üçlüsünün yanında Türkiye için sacayaklığının bile çok görüldüğü anlaşılmaktadır. ABD’nin çıkarlarına göre bölge yeniden biçimlendirilirken içerde kaderi çizilen Türkiye’ye son arzusu bile sorulmayan idamlık muamelesi
yapılmaktadır!

Ulus devletin ülke bütünlüğünün millet varlığının mahvına yol açacak bir ihanet projesi masumiyet ambalajıyla halka Hacı Bekir lokumu gibi yutturulmaya çalışılmaktadır. İhanet pususunun sonuçsuz kalmaması için milletin kollektif sezgisiniderin bilinçaltını yok etmeyi amaçlayan yoğun bir kampanya yürütülmektedir.Bu süreçte vatansız sermaye ile Mütareke matbuatının mirasçıları siyasi iktidarın lojistiği olarak kamuoyunu afyonlama görevini eksiksiz yerine getirmektedirler.

Türk Milleti masumiyet makyajının ardındaki büyük senaryonun geçen yüzyılın ilk çeyreğinde yırtıp attığı Sevr Pususunun güncellenmiş kopyasından başka bir şey olmadığını hiç kuşkusuz anlayacaktır!

24 Şubat 2013

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]