Galatasaray'ın İstanbul'da oynanan Schalke 04 beraberliği tehlikede mi?

Haberin tarihi:
25 Şubat 2013 10:35

Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi'nde Schalke 04 ile oynadığı ve 1-1 berabere kaldığı karşılaşmada Drogba'nın usulsüz oynatıldığı iddiası gündeme bomba gibi düşmüştü. Almen ekibi UEFA'ya başvurarak karşılaşmanın kendi lehlerine 3-0 tescil edilmesi gerektiğini iddia etmişti.

Avrupa Futbol Birliği'nin kararı merakla beklenirken Hürriyet'ten Kenan Başaran UEFA'dan yetkili isimlere ulaştı.

Bu yetkilinin görüşüne göre; Sarı kırmızılılar Drogba’yı oynattığı için bir ceza almayacak. UEFA yetkilisi “Galatasaray FIFA’dan aldığı geçici lisansı UEFA’ya gönderdi ve bu oyuncuyu buna dayanarak oynattı. Drogba’nın oynatılmasından ötürü bir sorun yaşanmaz” dedi. Yetkili hakem ve gözlemcilerin bir kulübün kimi oynatıp oynatmayacağı konusuyla ilgilenmeyeceklerini de belirtti.

LİSTE ZAMANINDA VERİLDİ
Spor Hukuku Estitüsü Başkanı Prof. Dr. Kısmet Erkiner’in görüşü de farklı değil. Öncelikle Almanlar’ın ileride ‘ne olur ne olmaz’ mantığıyla başvuruda bulunduğunu ve bunun da doğal bir davranış olduğunu kaydeden Erkiner “Galatasaray’a baskı oluşturmak bunu istiyorlar” dedi.

BİR CÜMLE HERŞEYİ DEĞİŞTİRİR
Drogba olayının birçok emsali olduğunu söyleyen Erkiner “FIFA geçici lisans verirken durumu inceliyor. Elbette dosyayı fiilen okumadan kesin bir şey söylemek zor. Çünkü bazen öyle bir cümle vardır ki herşeyi değiştirebilir. Ama med-yaya yansıyan kadarıyla bu işten birşey çıkmaz” diye konuştu.

Kötü bir sonuç çıkmaz
UEFA Tahkim Kurulu Üyesi ve Türkiye Futbol Federasyonu eski Başkanı Levent Bıçakçı da Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi oyuncu listesini zamanında verdiğini ve bu nedenle Drogba’yı oynatma olanağına sahip olduğunu söyledi. Bıçakçı Schalke 04’ün başvurusundan ötürü Galatasaray aleyhine bir sonuç çıkacağını sanmadığını dile getirdi.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]: fotospor