Haberin Tarihi: 21-02-2013 08:44:55


Berfo Ana oğlunun mezarını görmeden gitti

"Berfo Ana" olarak bilinen Berfo Kırbayır'ın oğlu Cemil Kırbayır 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında gözaltına alınmış ancak bir daha haber alınamamıştı. Berfu Ana ilerleyen yaşına rağmen kayıp annelerin verdiği bütün mücadelelere katılmıştı. 105 yaşındaki Berfo Kırbayır kayıp yakınları ile birlikte Başbakan Erdoğan'la da görüşmüş ve "tek dileğim ölmeden oğlumun mezarını görebilmek" demişti.

12 Eylül döneminde evden alınan ve bir daha geri dönmeyen oğlu Cemil Kırbayır için 33 yıl mücadele veren Berfo Ana bu sabah hayatın kaybetti. Ailesi Berfo Ana’nın hayatını kaybetmesiyle ilgili bir açıklama yaptı:
105 yaşında oğlu Cemil Kırbayır'ın kemiklerini 33 yıldır arayan Berfo Kırbayır bugün 05:00 civarı hayata gözlerini yumdu.

En son mide kanseri teşhisi konan ameliyat sürecini direnişiyle atlatan Berfo Anamız'ın sağlık durumu son günlerde kötüye gidiyordu. Berfo Ana ömrünün son 33 yılını oğlunun kemiklerini bulmaya adamıştı.

Son nefesinde de yine oğlunun adı ağzındaydı.
105 yaşında olmasına rağmen oğlunun katili Kenan Evren'in yargılanacağı 12 Eylül Mahkemesi'ne kadar gitti.

Adaletin temsilcisi oldu.

Kendi yaşamıyla direnişin temsilcisi oldu. Annemizin Cemil'in kemiklerini bulmadan toprağa gömülmesine sebep olan herkesin hak ettikleri cezaları almaları için Kırbayır Ailesi olarak bu mücadeleyi sürdüreceğimizi buradan bir kez daha ilan ediyoruz.

Cenazemiz yarın Göle'de defnefdilmek üzere İstanbul'dan yola çıkacaktır.

Hepimizin başı sağ olsun.

Kırbayır Ailesi
İşte Berfo Ana'nın acı vasiyeti
"BENİ OĞLUMUN KEMİKLERİYLE GÖMÜN"

AKP Ardahan Milletvekili Orhan Atalay ve CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt Cemil Kırbayır'ın dayısı Torun Karakaya ile TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Kırbayır ve annesinin fotoğraflarıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Öğüt Berfo Ana'nın şu anda komada olduğunu ve sürekli oğlunu sayıkladığını söyledi. Öğüt Berfo Ana'nın "Beni mezara gömerseniz de oğlumun kemiklerini getirin beni onunla beraber gömün" dediğini belirterek bunun bir annenin feryadı ve son arzusu olduğunu vurguladı. Öğüt yetkilileri Kırbayır'ı bulmaya bulunmuyorsa öldürenleri talimatı verenleri işkence yapanları gömenleri bulmaya çağırarak "Kırbayır'ın annesine 'kemiklerin bulduk rahat et' dememiz gerekiyor" dedi. Orhan Atalay da bir kurdun bir kuzuyu aşırdığını devletin aşırılan her kuzunun mağduriyetini giderme görevinin olduğunu kaydetti.

ATALAY: KATİLLER HALA DIŞARIDA

Kırbayır'ın 12 Eylül darbesi yapanların aktörleri tarafından katledildiğini cenazesinin bugüne kadar aileden saklandığını belirten Atalay "Sorgusuz yargısız infaz gerçekleştirilmiş ama devlet o gün bugün bu yargısız infazı gerçekleştiren katilleri adalete teslim edemedi. Bu devlet adına bir zafiyettir. O katillerin bugün yaşadığını biliyoruz. O gün Kars'ta görev yapan hangi devlet yetkilisi varsa sorumlusu odur. Bir ana yıllardır kuzusunun peşinde ağladı durdu ölüm yatağında çocuğunun kemiğini görmek istiyor. Kırbayır'ın dirisi yok ama ölüsünü mezarını çürümüş kemiklerini görmek istiyoruz bu ailenin en büyük arzusudur. Yetkililerin bu katilleri bir an önce adalete teslim etmelerini maktulün mezarını göstermelerini kemiklerini ailesine teslim etmesini istiyoruz. Berfo Ana gözlerini hayata kapamadan hiç değilse dünya gözüyle çocuğunun kemikleri üzerinde ağlamak istiyor" diye konuştu.

CEMİL'İMİN KEMİKLERİNİ BULANA KADAR BENİ TOPRAĞA VERMEYİN

Dayı Torun Karakaya da Berfo Ana ile görüştüğünde "Cemil'imin kemiklerini bulana kadar beni toprağıma vermeyin" dediğini anlattı.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]