Haberin Tarihi: 20 Şubat 2013 Çarşamba 09:57

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar Çamlıca Camisi projesinde Erdoğan’ın istekleri doğrultusunda değişiklikler olduğunu ve caminin 'AKP'nin simge eseri' olacağını söyledi.

İSTANBUL- "İhtiyaç var" "Kentin sembolü olacak" "İstanbul'un her yerinden görülecek" bu açıklamalar Çamlıca Tepesi'ne yapılacak böylece kentin nefes alma alanlarından birinin sonunun geleceği projede AKP ağzındaki baklayı çıkardı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar Çamlıca Camisi'yle ilgili itirafta bulundu. Bayraktar "Çamlıca'daki caminin oluşturulma gayesi AKP'nin iktidarı döneminde bir simge eser bırakmaktır." dedi.

PROJEYE ERDOĞAN NEŞTERİ

Hürriyet'e konuşan Bayraktar projenin Erdoğan'ın istekleri doğrultusunda Erdoğan'ın başkanlık ettiği bir heyet tarafından değiştirildiğini belirtti.

Erdoğan'ın Osmanlı-Selçuklu kültüründe yetiştiğini ve yetiştiği kültürü istediğini belirten Bayraktar "Mimarlarla yaptığımız çalışmada camide sayamayacağım kadar değişiklik oldu. Sivri olan kubbeler daha basık ve oval oldu. Kapılarını genişlettik büyüttük. Revaklar vardı onları kaldırdık" dedi.

Yarışmaya 82 proje katıldığını bunlar arasında jüri heyetinin seçtiği projeyi değil ikinciyi seçmeyi uygun gördüklerini rahatlıkla söyleyen Bayraktaroğlu bununla da yetinmeyip projede Başbakan'ın isteklerini hayata geçirdiklerini şu sözlerle dile getirdi: "Ama Sayın Başbakan bunun tartışmaya açılmasını istedi. Mimar Sinan Üniversitesi’nden ve İTÜ’den bir grup mimarla üç saat çalıştık. Projeyi ciddi anlamda eleştirdiler. Birçok yerini değiştirdik. Burada Mimar Sinan’ın eserleri Selçuklu ve Osmanlı döneminin camilerinden ciddi anlamda esinlenme var. Onların silueti olarak devam niteliğinde olmasını arzu ettik. Ama kesinlikle konsept ve yapı aynı değil.

CAMİDE DERSHANELER OLACAK

Bayraktar caminin içine dershane açacaklarını da söyledi; "Binada fabrika gibi üç bodrum var. Bodrumlarında hat sanatları kültür yerleri fuar alanları dershaneler ve seyir terasları olacak. Dünyada beşinci büyüklükte bir cami olacak. Üç gidiş üç geliş yol ve tünel yapacağız. Turizm merkezi seyir terası ve yeşil alan yapacağız." dedi.

ERDOĞAN'IN YETİŞTİĞİ KÜLTÜR

"Camide sayamayacağım değişiklik yapıldı" diyen Bayraktar "Başbakan’ın başkanlığındaki heyet alanında uzman mimarlarla toplam üç seans yaptık. Görüşmelerimiz devam edecek. Daha da değişiklikler olabilir. Başbakan Osmanlı ve Selçuklu kültüründe yetişmiş. Yetiştiği kültürü istiyor. O kültürü seviyor." diyerek projede bilimsel kriterlerin değil Erdoğan kriterlerinin hayata geçtiğini vuguladı.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]