Léos Carax İstanbul'da

!f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivalinde biletleri günler öncesinden tükenen Holy Motors/Kutsal Motorlar’ın efsane yönetmeni Léos Carax İstanbul’da.

Haberin Tarihi: 18:13 TSİ 14 Şubat. 2013 Perşembe

İSTANBUL - Bu yıl 12. yaşını kutlayan !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali 14 Şubat’ta başladı. Festivalin programı kadar heyecan uyandıran uluslararası konukları arasında sinema tarihinin en etkileyici aşk filmlerinden Les amants du Pont-Neuf/Köprü Üstü Aşıkları’nın da yaratıcısı olan Leos Carax da bulunuyor. Carax son filmi Holy Motors/Kutsal Motorlar’ın gösterimine katılmak için İstanbul’a geldi.

Pek çok sinema yazarının “yılın filmi” ilan ettikleri Kutsal Motorlar Türkiye’deki ilk gösterimini yarın akşam 22:00’de Beyoğlu Cinemaximum Fitaş’ta yapacak. Filmin yönetmeni Léos Carax da gösterimin ardından seyircilerin sorularını yanıtlayacak. Kutsal Motorlar Carax’ın 13 yıl aradan sonra ilk defa kamera arkasına geçtiği ilk film ve Denis Lavant Kylie Minogue ve Eva Mendes gibi isimleri bir araya getiriyor.

Holy Motors/Kutsal Motorlar
Devam etmeni ne sağlıyor Oscar? Cevap: Eylemin güzelliği. Bir gün içinde Paris’te dokuz ayrı karaktere bürünen bir adam. Bazıları bu filmi yılın en iyi yapımı ilan etti başkaları ‘gözüpek ve dahiyane’ olarak tanımladı.

Oscar bir işadamı. Çok zengin ve gizemli bir adam tarafından tuhaf bir iş için görevlendiriliyor. Bir limuzinin içinde kılıktan kılığa girerek çeşitli randevulara gidecek. Bazen bir dilenci bazen yeğenine veda eden yaşlı bir adam ya da bir cambaz olacak. Ama neden? Filmde çok sayıda derin ve felsefi yorum yapılmasını sağlayacak malzeme var. Ama belki de hepsi sadece zevk içindir. Çünkü bir nedeni olsun ya da olmasın bu filmi izlemek son derece büyülü ve esrarengiz bir deneyim: komik hüzünlü duygulu çılgın ve gerçeküstü.

Carax sinemanın sınırlarını biçim ve içerik olarak sonuna kadar zorlayarak sadece hikâye anlatmaya yaramadığını kanıtlıyor.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]