Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart TSK'dan flaş açıklama

  Haberin Tarihi:15 Şubat 2013 Cuma 15:00:17

  “Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı “Künyesizler” isimli grubun infaz yaptığına yönelik haberlere ilişkin açıklama yapan Genelkurmay “Özel Kuvvetler Komutanlığı gizli ve illegal bir yapılanma olmadığı gibi faaliyetleri de illegal değildir” ifadelerini kullandı.

  Taraf gazetesinde MİT 'in gizli raporuna dayandırılarak Genelkurmay Başkanlığı 'ndan bağımsız hareket eden “Künyesizler” isimli grubun 36 kişiye infaz yaptığı iddia edildi.

  Genelkurmay Başkanlığı bu iddialara internet sitesi aracılığıyla yanıt verdi.

  Açıklamada şöyle denildi:

  'Son günlerde yazılı ve görsel medya organlarında Gnkur.Bşk.lığı Özel Kuvvetler Komutanlığı ile ilgili çıkan haberler üzerine kamuoyunun bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur.

  Hukukun üstünlüğü ve adil yargılanma ilkelerine saygının gereği olarak devam eden soruşturma ve kovuşturma konularıyla ilgili mecbur kalınmadıkça açıklama yapılmamasına özen gösterilmektedir.

  Ancak 'Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesindeki bazı unsurların illegal faaliyetlerde bulunduğu ' şeklindeki iddialardan yola çıkılarak TSK personelini ilgilendiren ve devam eden soruşturma ve kovuşturmaları etkileme sonucu doğurabilecek nitelikteki yayınların kurumsal olarak TSK'ni de etkileyecek boyutlara dönüştüğü değerlendirilmektedir.

  Gündeme getirilen iddiaların kaynağı 2007 yılında dönemin MİT Müsteşarı tarafından Devletin ilgili makamlarına elden sunulan isimsiz ve imzasız ihbar mektuplarıdır. Bu mektuplarda yer alan iddialar 2007 yılında incelenmiş ancak herhangi bir işleme gerek görülmemiştir.

  TBMM Darbeleri ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nun çalışması sırasında araştırma konusu ile ilgili bilgi ve belgeler MİT Müsteşarlığından talep edilmiş ve 2007 yılındaki ihbar mektupları bir dosya halinde komisyona sunulmuştur.

  TBMM Darbeleri ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nun raporunu hazırlayıp TBMM Başkanlığına sunması sonrasında MİT tarafından gönderilen söz konusu belgelerin işleme alınmadığı öğrenilmiştir.

  İddiaların yetkisiz ve usulsüz olarak bir şekilde basına sızdırıldığı bazı basın yayın organlarında yapılan yayınlardan anlaşılmıştır.

  Özel Kuvvetler Komutanlığı; gizli ve illegal bir yapılanma olmadığı gibi faaliyetleri de illegal değildir. Geçmişe yönelik soruşturma ve dava konusu olmuş birtakım iddialarla Özel Kuvvetler Komutanlığının suç örgütü gibi gösterilmesi en başta gece gündüz demeden hayatının önemli bir kısmında ailesinden ayrı ve zor koşullarda görev yapan ve bazıları şehit veya gazi olan personelimize yapılmış bir haksızlıktır.

  Özel Kuvvetler Komutanlığı; 1952 yılında Başbakanlık Milli Savunma Yüksek Kurulu'nda dönemin Başbakanı ve 10 Bakanı ile Genelkurmay Başkanının aldığı karar ile 'Hususi ve Yardımcı Muharip Birlikleri ' adıyla kurulmuş 1970 yılında 'Özel Harp Dairesi ' adını almış ve 1992 yılından itibaren 'Özel Kuvvetler Komutanlığı ' adını kullanmaya başlamıştır.

  Özel Kuvvetler Komutanlığının vazifesi; kara deniz ve hava kuvvetlerinin harekatını kolaylaştırmak personel seferberliği sistemi içinde ülkemizin işgaline karşı gerekli planlamaları yapmak ve seferde emirle icra etmek ve teröristle mücadelede verilen görevleri yapmaktır.

  Bu kapsamda; Özel Kuvvetler Komutanlığının kuruluşunda bulunan Seferberlik Tetkik Daire Başkanlığı; milî savunma personel seferberlik sistemi içinde personel seferberliğini planlayan ve seferde emirle icra eden legal bir kuruluştur. Muharebe Arama Kurtarma (MAK) Alay Komutanlığı ise; muharebe sahasında düşen uçakların pilotları ile düşman gerisinde kalmış TSK personelini aramak ve kurtarmakla görevlidir. Ayrıca MAK Alay K.lığı barış şartlarında teröristle mücadelede ağırlıklı olarak operasyonel görev alan birliklerimizden birisidir.

  Özel Kuvvetler Komutanlığında bulunan timler; subay astsubay ve uzman erbaşlardan oluşmaktadır. Söz konusu personel gönüllülük esasına göre seçilmekte komando özel kuvvetler kurbağa adam paraşüt şiddetli soğuklarda muharebe gibi konularda yaklaşık 3 yıllık zorlu bir eğitim ve kurs sürecinden geçirilmektedir.

  Günümüzün modern ordularında savunma harcamalarındaki kısıtlamalara rağmen özel kuvvet birlikleri nitelik ve nicelik olarak geliştirilmekte ve sayıları artırılmaktadır. Nitekim özel kuvvet timleri usulüne uygun olarak yürürlüğe konulan uluslararası anlaşmalar kapsamında dost ve müttefik ülke özel kuvvet timleriyle yapılan eğitim ve tatbikatlarda yer almaktadır. Ayrıca yaygın iddiaların aksine NATO ülkeleri başta olmak üzere bir çok modern ülke muhtemel bir işgale karşı özel kuvvet teşkilatlarının kurulması ve yönetilmesine yönelik sistemin varlığını devam ettirmektedir. '


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Boyle tabirler ordunun tarzi degil zaten. Ordu kendi bunyesindeki timleri anli şanlı isimlerle onurlandirir.
  Pashababa, Bunu Beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş