Kamu ve özel kuruluşlar vatandaşlara kişisel bilgileri diledikleri gibi soramayacak. Bu bilgileri başkalarına aktaramayacaklar her kurum kişisel veri biriktiremeyecek.Haberin Tarihi: 11:08 TSİ 15 Şubat. 2013 Cuma

İSTANBUL - İnternet’te alışveriş yaparken girilen bilgiler sağlık sigorta gibi nedenlerle özel şirketlere aktarılan kişisel veriler işe girerken doldurduğunuz bilgi formları ve kamu kuruluşlarının sizinle ilgili sakladığı tüm bilgilerin elde edilmesi bir düzene kavuşuyor.

Kurumların satış hizmet işe giriş gibi işlemler sırasında gereksiz bilgileri sorma hakkı ortadan kalkıyor izinsiz kişisel bilgi toplayan ve aktaranlara hapis cezası geliyor. Cep telefonu numaralarının ticari paylaşımı müşteri bilgilerinin aktarılması gibi işlemler son bulacak.

Bakanlar Kurulu toplantısında gündeme gelen Kişisel Verilerin Saklanması Yasa Tasarı’sı bütün özel ve kamu kuruluşlarına kişisel verilerin paylaşımında kısıtlamalar getiriyor. Tasarıya göre bütün kurumlar hızlı bir şekilde veri koruma çalışması başlatmak zorunda.

OECD ve Avrupa mevzatına uyum nedeniyle de hazırlanan kişisel veri düzenlemesi kişisisel verilerin depolanmasını daha kolaylaştırıcı ancak paylaşımını kısıtlayıcı bir amaç taşıyor. Tasarıdaki dikkat çekici maddeler şöyle:

- Kişisel Verileri Koruma Kurulu oluşturulacak. Bütün kamu ve özel kurumlar kişisel verileri bu kurum izniyle toplayabilecek.

- Bağımsız veri denetim kuruluşları oluşturulacak. Bu kuruluşlar kişisel verilerin yanlış kullanımını denetleyecek ve kişilerin isteği üzerine kendileri hakkında yanlış veri toplanıp toplanılmadığını başka kurumlara aktarılıp aktarılmadığını da araştıracaklar.

- İsim telefon numarası araç plakası pasaport numarası sosyal güvenlik numarası TC kimlik no özgeçmiş resim görüntü parmak izleri genetik bilgiler cinsiyet adres bilgileri tasarıdaki düzenlemelere göre arşivlenebilecek akli fiziki psikolojik özellikler siyasi düşünce din ırk mezhep bilgileri saklanamayacak.

BİLGİ PAYLAŞANA HAPİS CEZASI


- Şirketlerin müşteri bilgilerinin yanısıra çalışan bilgileri de tasarı kapsamında ele alınacak.

- Kişiler kendilerinden istenen özel bilgilerin ne amaçla kullanılacağını net olarak bilecekler veri isteyen bunu açıkça belirtecek aksi kullanımda hapis cezası uygulanacak.

- Yargılama milli güvenlik istihbarat çalışmaları için gerekli kişisel bilgiler için tasarıda özel hükümlerle düzenleniyor.

- Kurumlar yürüttükleri iş veya ticaret sahası dışında gerekmeyen bilgileri depolamayacak. Kurumlar bu verileri ne kadar saklayacaklarını belirtecekler ve bu süre bitimi bilgileri imha edecekler başka kurumlara veremeyecekler.

- Kişisel veriler istenirken karışık ve dolambaçlı ifadelerden kaçınılarak amaç ve nerede kullanılacağı müşterilere net olarak bildirilecek ve “kesin ve açık yazılı rıza” şartı gözetilecek.

- İstatistik araştırma ve kamu yararı için yapılan çalışmalar sırasında elde edilen bilgiler üçüncü kişilere aktarılabilecek ve yayınlanabilecek.

- Kişiler kendilerine ilişkin eksik yanlış bilgileri düzeltme hakkına sahip olabilecek.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]