Haberin Tarihi: 14-02-2013 07:59:48

Muhalif Gazete yazarı ve eğitim danışmanı İlker Dinçtürk'ten YGS adayları için önemli uyarılar


Yarı yıl tatilinden dönüş

Pazartesi okulların açılmasıyla yarı yıl tatili sona erdi ve ikinci dönem başladı. Sınava hazırlanan bir öğrenci için en tehlikeli şeylerden biri bayram veya yarı yıl tatili gibi uzun süreli tatillerdir. Öğrencilerimiz sabahları uyuyarak fiziksel açıdan güçlenme işlenen konuları tekrar etme ezberlerini tamamlama kitaplarındaki eksik testleri çözme imkanına sahip oldukları bu tatil dönemlerini ne yazık ki kullanamıyor. Tersine sabahlara kadar oturup akşama kadar uyuyarak vücut ritimlerini bozuyorlar.

YGS'ye sadece 38 gün kaldığını düşünürsek tatil rehavetinden bir an önce kurtulup tempo yakalayarak sınava kadar olan süreyi en verimli şekilde geçirmek gerek.

Öğrencilerin son zamanlarda yapması gereken ilk şey en baştan başlayarak ders notlarını ve konu anlatımlarını çalışmak olmalı. Her dersten birer konu okunmalı ve öğrencinin kapasitesinin yettiği kadarıyla ezberlenmelidir. "Ya hep ya hiç" gibi yanlış bir mantıkla zayıf olunan konulardan kaçmak yerine o konulara ağırlık verilmelidir.


YGS ve LYS'nin birer sıralama sınavı olduğu asla unutulmamalıdır. Fazladan yapılacak bir soru bile çok değerli. Bir sorunun bile ne kadar değerli olduğunu tüm öğrenciler temmuz ayında sonuçlar açıklandığında anlayacaklar. Ancak iş işten geçmeden bu gerçeğin idrakine varıp kapasitesini zorlayan öğrenci diğer arkadaşlarını geride bırakacaktır.

Son zamanlarda yapılması gereken diğer önemli unsur mutlaka deneme sınavı çözülmesi. Günde en az iki YGS denemesi çözülüp öğretmenlere sorulmalı. Deneme sınavları mutlaka zamana karşı çözülmeli ve sınavda yaşanabilecek yetiştirememe sorununa çözüm üretilmelidir.

Sınav haftası daha çok fiziksel dinlenme ve zihinsel hazırlanmaya ayrılacağından kalan bir aylık süre çok verimli geçirilmelidir. Her derste yaklaşık yirmi konu başlığı olduğu düşünülürse kalan otuz günlük süre tüm tekrarları yapmak için oldukça yeterli. Sayısal derslerde formül ezberleme; sözel derslerde temel kavramları ezberleme işleri için son bir ay çok önemli.

ÖSYM'nin bazı soru tiplerini ve kavramları ısrarla sorduğunu düşünecek olursak daha önceki yıllarda çıkmış sınav soruları da mutlaka öğrenci tarafından çözülmelidir. Bu sorular ÖSYM'nin tarzına alışmamızı sağlaması bakımından çok önemli.

Sevgili öğrenciler lütfen pes etmeyin ve iradenizi zorlayın. Yapacağınız her soru sıralamada siz yukarıya taşıyacak ve hayallerinize yaklaştıracaktır. İyi kullanıldığında önümüzde hala uzun bir zaman var. Karamsarlık ve tembellikle vakit kaybetmek yerine büyük bir hırsla eksiklerinizi tamamlamaya çalışın. Son bir haftaya kadar sergileyeceğiniz ders çalışma performansı YGS'deki kaderinizi belirleyecektir.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]