Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart AKP'li belediyeye de bu yakışırdı!

  Haberin Tarihi: 14-02-2013 02:34:09

  AKP'li belediyeye de bu yakışırdı!

  Hüseyin Bilgiç

  AKP'li Esenyurt Belediyesi milli mücadeleye karşı İngilizlerle işbirliği yapan vatan hainliği suçundan idam edilen İskilipli Atıf Hoca'yı anıyor.

  Esenyurt Belediyesi'nin 15 Şubat günü Yunus Balta Kültür Merkezi'nde düzenleyeceği seminerde Kurtuluş Savaşı'na karşı İngilizlerle işbirliği yapan İskilipli Atıf Hoca anılıyor. Programa konuşmacı olarak eski Refah Partili Sadık Albayrak katılacak.

  Adı bir süre önce İskilip Devlet Hastanesi’ne verilen ve Kurtuluş savaşı zamanında Mustafa Kemal’e ve Milli Mücadele Ordusuna karşı İngiliz ve Yunan ordusuna verdiği destekle bilinen İskilipli Atıf Hoca'ya bir anma da AKP'li Esenyurt Belediyesi'nden.

  1991 ve 1995 seçimlerinde RP 1999 seçimlerinde FP’den İstanbul milletvekili adayı olan Sadık Albayrak’ın konuşmacı olarak katılacağı seminerin afişinde “Vefatının sene-i devriyesi münasebetiyle düzenlenen programda gazeteci-yazar Sadık Albayrak’la üstadın hayatı ve eserlerinin konuşulacağı seminere tüm halkımız davetlidir” ifadelerine yer verildi.
  Peki kimdi bu İskilipli Atıf Hoca?

  İşte idamın kanıtı beyanname
  İskilipli Atıf Hoca’nın başkanı olduğu Teali-i İslam Cemiyeti’nin “Anadolu’nun Muhterem ve Masum Ahalisine” başlıklı beyannamesi Eskişehir-Kütahya köylerine ve cephedeki asker üzerine Yunan uçakları tarafından atıldı. O sırada işgal altındaki köylerde düşmanın binlerce kadının ırzına geçtiği yüzlerce kadının gayrı meşru çocuk doğurduğu yüzlercesinin de intihar ettiği biliniyordu.

  Ama bu köylerin üzerine söz konusu beyanname utanmazcasına atıldı:
  Ey Anadolu’nun Masum ve Mazlum Ahalisi!
  Şimdi sulh imzalandı Kuvay-ı Milliye belasının tevlit ettiği (doğurduğu) mecburiyetle galip devletlere karşı yeniden taahhüt (yükümlülük) altına girdik. Devletler şimdi bize: “Eğer Anadolu’da Kuvay-ı Milliye isyanını devam ettirir ve bastırmazsanız İstanbul’u da elinizden alacağız” diyorlar. Kuvay-ı Milliye eşkıyası ise İstanbul’u da elimizden çıkarmak ve memlekete son hizmet şeklinde son ihanetlerini de yapmak için çalışıyorlar…

  İyi biliniz ve emin olunuz ki; bu hal böyle devam edemez. Ve memleketin her sancağına ve her bucağına sarmış olan bu ateş-i vahşet ve şekâvet (haydutluk) böyle sürüp gidemez. Vaktimiz pek daraldı; ve bu asilerin bâğîlerin (isyankarların- hainlerin) şekâvetlerinden (haydutluklarından) cinayetlerinden halk bunaldı kaldı. Eğer bu ateşi kendi kendimize söndüremeyecek ve Anadolu’da asayişi temin ile biçare vatandaşlarımıza refah ve huzur veremiyecek isek galip devletler tarafından bildirildiği vechile (gibi) payitahtımızdan sevgili İstanbul’umuzdan mahrum olunacağı şüphesizdir (...) İstanbul ahalisi ve hükümet-i Merkeziye nasıl vahim ve elim dakikalar yaşamaktaolduğumuzu dikkate alarak kemal-i azmü ciddiyetle (son derece kararlı bir şekilde) lazım gelen tedabire (tedbirlere) tevessül etmiş (yönelmiş) olduğunu size bildiririz; ve haber aldığımıza göre Halife-i Zîşanımız (şanlı halifemiz) ve sevgili hakanımız Efendimiz Hazretlerinin de âsileri tedip etmek ve sizin rahatınızı temin eylemek için cem edilecek (toplanacak) kuvvetin başında olarak bizzat geleceklerini sizlere tebşir ederiz (müjdeleriz). Hazır olunuz! Ve bu hainlerden bu canilerden vatanı kurtarmak için size düşen vazifeyi ifada kusur etmeyiniz.]

  Bildiri elbette bu kadar değil. Tamamını internette ve bir bölümünü Osman Selim Kocahanoğlu’nun “Atatürk’ün Üç Muhalifi” (Temel Yayınları) adlı kitabının 290-293 sayfaları arasında bulabilirsiniz.

  Milli Mücadeleye karşı olduğunun kanıtı İskilipli Atıf’ın Teali İslam Cemiyeti’nin yöneticisi olarak hafızalarda yer eden bir bildirisinde şöyle demiştir:

  “Mustafa Kemal ve Kuvayı Milliye maskaraları Yunan askerlerinin önünden kaçıyor. Bu eşkıyaları ve asileri en kısa zamanda bertaraf etmek hepimize farzdır. Siz bu zalimlerin cinayetlerine daha ne kadar göz yumacaksınız? Yunan ordusu halifenin ordusu sayılır padişahımız efendimizin daveti üzerine gelmişlerdir onlara saygılı olalım. Hiç de zararlı bir topluluk değildir. Asıl kafası koparılacak mahlûkat Ankara’dadır.”

  İskilipli Atıf kimdir?
  İskilipli Atıf Hoca Kurtuluş savaşına karşı İngilizlerle işbirliği yapan İngiliz Muhipleri Cemiyeti üyesi İngiliz Mandası savunucusu ve İslam Teali Cemiyeti’nin yöneticisidir. Bazı çevreler ise Atıf'ın işbirlikçiliğinden hiç bahsetmezken O'nun sadece şapka kanununa muhalefetten ötürü idam edildiği propagandasını yapıyorlar.


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Zaten Akp'li belediyede kendine yakışanı yapmış. Bunlarda onların nesilleri olduğunu inkar etmiyorlar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş