Haberin Tarihi: 13.02.2013 - 09:29

Abdülhamid'in petrol haritasındaki 65 nokta

2. Abdülhamid'in şahsi servetiyle hazırlattığı tespit haritasında 65 noktada petrol tespit edilmiş.
34'üncü Osmanlı Padişahı Sultan 2. Abdülhamid özellikle 1800'lerin son çeyreğinde tüm dünyada gündeme gelen ve stratejik bir maden olduğu kabul edilen petrol için büyük çaba harcamıştı. Padişah tarafından hazırlanan bu petrol haritası ile "Güneydoğu'da petrol var mı yok mu?" sorusuna bir asır önce cevap verilmişti.

ABDÜLHAMİD ÇOK ÇABA HARCADI

Sultan 2. Abdülhamid bilhassa 1800'ün son çeyreğinde tüm dünyada gündeme gelen ve stratejik bir maden olduğu kabul edilen petrol için büyük çaba harcadı. Fakat o zamanlar yetişmiş jeoloji ve maden mühendisi olmaması Devlet-i Aliyye'nin elini kolunu bağlıyordu. Uğruna savaşların çıkartılacağı yeni bir dünya düzeninin oluşturulacağı petrolün ehemmiyetini anlayan Abdülhamid Han sıkıntıları kendi fedakârlıkları ile aşmasını bildi. Hazine-i Hâssa'sından yani şahsi mal varlığından ödenek çıkartarak geniş çaplı bir petrol rezervi tespit çalışması başlattı. Sultan'ın kendi parasıyla yaptırdığı bu çalışmada yabancı ve yerli mühendisler eşliğinde Musul ve Bağdat bölgesinde Dicle ve Fırat havzasında petrol taraması yapıldı. Alman maden mühendisi Paul Groskoph ve Habib Necib Efendi yönetimindeki araştırma ekibi çalışmalarını 22 Ekim 1901'de Sultan Abdülhamid'e sundular.

HARİTADA HAKKARİ VE BİTLİS VURGUSU

Bu zamana kadar söylenegelen ancak mahiyeti hakkında fazla bilgi bulunmayan Sultan'ın petrol haritası sadece Kuzey Irak'ta değil Hakkâri ve Bitlis'te de petrol bulunabileceğini gösteriyor. Haritayı hazırlayan heyet Bitlis Suyu denilen çayın kıyısı boyunca önemli petrol rezervleri tespit etmiş. Heyetin başkanı Paul Groskoph petrol noktalarını tek tek tespit ettiklerini aktarırken takip ettikleri güzergâhı da detaylı bir şekilde anlatıyor. Petrol havzasını dolaşan Groskoph Siirt tarafında ve Dicle Nehri kıyısında zengin petrol rezervlerinin bulunduğunu belirtiyor. Dicle Nehri kıyısındaki noktalarda yeterli araştırmayı yükselen sulardan dolayı yapamadıklarını da raporuna ilâve eden Groskoph nehrin kıyısı dışında Dicle'nin kıyı şeridi boyunca uzayıp giden yüksek dağlarda da petrol bulunduğunu arz etmiş. Groskoph o dönemin teknik imkânları sebebiyle 900 metre yükseklikteki bu dağlardan petrolün çıkarılması ve nakliyatının zor olacağını hatırlatmayı da unutmamış.

KERKÜK'TE BOL PETROL VAR

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da çalışmalarını tamamlayan heyet daha sonra bugün Irak sınırları içinde kalan merkezlerde petrol taramasına devam etmiş. Kerkük Babagürgür Zaho Süleymaniye Bağdat Musul ve Altınköprü'deki petrol noktaları kilometre ve yerleşim yerlerine göre yön tayini yapılarak kayıt altına alınmış. Raporda Kerkük ve şehre 15 kilometre uzaklıktaki Babagürgür bölgesinde yoğun miktarda petrol rezervinin bulunduğu belirtiliyor. Ekip yaptığı tetkikler neticesinde en kaliteli petrolün Bağdat yakınlarındaki El-Kayra ile Mendel'de olduğu kararına da varıyor. Ne var ki kısa bir zamanda bu kadar noktada tarama yaptırarak günün kıt imkânlarına rağmen petrol tespitini belgelendiren Abdülhamid Han'ın saltanat ömrü petrol çıkartmaya yetmiyor.

YILDIZ: "BETONLANAN 6 KUYU YENİDEN AÇILDI"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız 10 yıl önce 22 dolar olan petrolün varil fiyatının bugün 122 dolara yaklaştığını anımsattı. Yıldız; "Şu anda bazı betonlu sahalarda yeniden üretim yapıyoruz. Kapasiteleri çok sınırlı olsa da kiminde 100 varil kiminde 500 varil olsa da şu anki fiyatlar masraflarımızı karşılıyor. Diyarbakır Adıyaman ve Şanlıurfa gibi yerlerde 6 tane betonlanan sahadan tekrar petrol üretiyoruz'' dedi.
Petrol rezervi tespit edilen 65 nokta;

1. Diyarbakır
2. Mardin
3. Bismil
4. Hazro Çayı
5. Sinan
6. Batman Çayı
7. Dicle
8. Midyat
9. Bedran
10. Bitlis Suyu
11. Tulan
12. Siirt
13. Botan Çayı
14. Habur
15. Fındık
16. Cizre
17. Dehuk
18. Zaho
19. Habur Çayı
20. Hakkari
(Çölemerik)
21. Ahmediye
22. Bisan
23. Alkuş
24. Akra
25. Büyük Zap
26. Revanduz
27. Musul
28. Karakuş
29. Nemrut
30. Küçük Zap
31. Erbil
32. Köysancak
33. Altınköprü
34. Şargat
35. Hamrin Dağı
36. Kerkük
37. Taşhurmatı
38. Tavuk
39. Karadağ
40. Süleymaniye
41. Karadağ
42. Aksu
43. Tuzhurmatı
44. Kefri (Salahiye)
45. Deli Abbas
46. Tikrit
47. Samarra
48. Haso çayı
49. Narbin Suyu
50. Diyale Suyu
51. Ramadi
52. Felluce
53. Mendeli
54. Bakuba
55. Kâzımiye
56. Bağdat
57. Museyyeb
58. Hılle
59. Kerbela
60. Hit
61. Fırat
62. Anah
63. El-Kadim
64. Ebu Kemal
65. Meydani

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Petrol rezervi tespit edilen 65 nokta;
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]