Haberin Tarihi: 29-01-2013 03:15:30
Amerika’nın açılması için yoğun baskı yaptığı Ruhban okulu konusunda Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç konuştu “okulun açılması için üzerinde çalışma yürütüyoruz” dedi. Patrikhane yetkilileri de Okulun açılması konusunda Başbakan Erdoğan’a güvendiklerini açıkladı. Gelinen noktada okulun vakıf olarak açılması formülü üzerinde duruluyor.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Heybeliada Ruhban Okulu’nu açma faaliyetlerini böyle duyurdu.

Okulun açılma talimatıysa Başbakan Erdoğan’dan geldi. Talimat uyarınca Başbakanlık Müsteşarlığı özel bir ekip kurdu.

Çalışmalar sonucu okulun “Heybeliada Ruhban Okulu Vakfı’na bağlı Meslek Yüksekokulu” olarak açılması formülü öne çıktı. Patrikhanenin de Vakıf formülüne sıcak baktığı öğrenildi. Gazetelere konuşan Fener Rum Patrikanesi yetkilileri okulun açılmasıyla ilgili Başbakan Erdoğan’a güvendiklerini belirtti.

İsmailağa gibi bazı Müslüman camaatlerinse “medrese açılmadan Heybeliada açılamaz” diyerek okulun açılmasına karşı çıktıkları biliniyor.

Oysa sürecin sonunda Heybeliada'nın açılmasıyla bu cemaatlerde medreselerini açabilecek. Heybeliada cemaat okulu konusunda emsal teşkil edecek. Bu gelişmelerin akabinde Milli Eğitim ve Lozan devre dışı kalmış olacak.

Ruhban okulu konusunda Amerika yoğun baskı yapıyor. Erdoğan-Obama zirvelerinde konu gündem başlıkları arasında üst sıralarda yer alıyor.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]