Haber Tarihi:
10 Kasım 2012

10 Kasım Kararı : Gürültü Yapmayın...


İçişleri Bakanlığı valiliklere 10 Kasım etkinliklerine ilişkin bir genelge gönderdi.

İçişleri Bakanlığı’nın 10 Kasım’a ilişkin genelgesinde siyasi parti ve STK’ların öncesinde mülki idare amirine bilgi vermek koşuluyla izin almadan Atatürk anıtına çelenk koyabilecekleri belirtildi. Bir diğer genelgede ise “eylemler 2 saati geçmeyecek gürültü yapılmayacak yürünmeyecek” ifadeleri oldu.

İçişleri Bakanlığı valiliklere 10 Kasım etkinliklerine ilişkin bir genelge gönderdi.

Bakanlığın genelgesine göre siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları öncesinde mülki idare amirine bilgi vermek koşuluyla izin almadan Atatürk anıtına çelenk koyabilecek. Genelgede 10 Kasım’da tüm mülki amirlerin Atatürk anıtına çelenk koymak zorunda oldukları belirtildi.

29 Ekim’de yaşanan çelenk krizinin tekrar yaşanmaması için atılan bu adımın ardından bir de basın açıklamalarına yeni kurallar getirildi. İçişleri Bakanlığı’nın yeni kuralları şöyle:

Şiddet içermeyen kamu düzenini bozmadan makul sürede (iki saati geçmemek üzere) gürültü ve çevre kirlliğine yol açmadan yaya ve araç trafiğine engel olmayacak sayıda katılımla gerçekleştirilen yazılı veya sözlü açıklamalar basın açıklaması olarak değerlendirilecek.

Basın açıklaması yapmak amacıyla herhangi bir yerden başka bir yere kamu düzenini bozacak şekilde gösteri amaçlı toplu yürüyüş yapılamayacak.

Mülki idare amirliği tarafından yargı kararları ile oluşan içtihat çerçevesinde basın açıklaması yapılamayacak yerler önceden belirlenebilecek.

Basın açıklaması öncesi yapılacak çağrılar ile basın açıklamaları sırasında el ile taşınabilir ses yükseltici cihazlar haricinde ses yükselten cihazlar kullanılamayacak. Bu amaçla sabit platform kurulamayacak.

Sivil toplum kuruluşları yönetim denetim genel kurul toplantıları ile üyelerine yönelik kendi tüzüklerine göre yapacakları etkinliklerin dışında halka açık düzenleyecekleri kapalı yer toplantılarında kamu düzeninin bozulması veya suç işleneceğine dair ciddi emarelerin ortaya çıkması halinde mülki amirin izniyle ses ve görüntü kaydı alınabilecek.

Genelgeye uyulmaması ve yapılan ikazlara rağmen ihlalin devam etmesi durumunda basın açıklamaları kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü olarak değerlendirilecek.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]