Haberin Tarihi: 6 Kasım 2012 20:07

Mısır’da çarşaflı bir ilkokul öğretmeni baş örtüsü takmayan iki kız öğrencisinin saçını kesince altı ay hapis cezasına çarptırıldı. Ceza tecil edilirken öğretmenin avukatı temyize gideceklerini açıkladı.

Mısır'da Hüsnü Mübarek rejiminin devrilmesinin ardından laik kesimle İslamcılar arasındaki gerginlik günlük yaşama da giderek daha fazla yansıyor.

Mısır'ın Luksor kentinde çarşaflı bir fen bilgisi öğretmeni sınıfında baş örtüsü takmayan iki kız öğrencinin saçlarını kesince mahkemelik oldu.

Öğretmen İman Ebubekir Kilani 10 yaşın üstündeki tüm kızların baş örtüsü takması gerektiğini söyleyerek geçtiğimiz ay sınıftaki tüm kız öğrencilerden kapanmalarını istemişti. Öğretmen bu uyarıya rağmen derse başörtüsüz giren 12 yaşındaki iki kız öğrencisinin saçlarını makasla yedi santimetre kadar kesti.

Olayla ilgili salı günü açıklanan mahkeme kararıyla öğretmen Kilani 6 ay hapis cezasına çarptırıldı ceza tecil edildi. Kilani'nin avukatı cezanın çok sert olduğunu belirterek temyize gideceklerini açıkladı.

Laik kesim endişeli

Mısır uleması genel olarak baş örtüsü takmanın kadının kendi tercihi olduğu yönünde görüş bildiriyor. Bu görüş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi destekleyen Müslüman Kardeşler tarafından da benimseniyor. Mursi İslamî davranış kuralları dayatmak peşinde olmadıklarını her fırsatta dile getirmesine rağmen ülkede İslamcı grupların etkinliğinin giderek artması laik kesimleri endişelendiriyor. Kendini din polisi ilan eden fanatikler kapalı olmayan kadınları giderek daha yoğun bir şekilde rahatsız ediyor.

Temmuz ayında Süveyş kentinde nişanlısı ile dolaşan bir genç erkek üç fanatik dinci tarafından bıçaklanarak öldürülmüş katiller 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]