Haberin Tarihi: 06 Kasım 2012 12:54

ABD'de başkanlık seçimi için mevcut başkan Barack Obama ile rakibi Mitt Romney'in yarışları kıyasıya devam ediyor.

ABD'de başkanlık seçimi için mevcut başkan Barack Obama ile rakibi Mitt Romney'in yarışları kıyasıya devam ediyor.

ABD demokrasi tarihinde son dönemlerde ilkler yaşanıyor. 2008 başkanlık seçimlerinde ilk siyahi başkan olarak seçilen Barack Obama 1996'da başkanlığa seçilen Bill Clinton'dan sonra Beyaz Saray'a gelen ilk demokrat başkan ve ABD tarihinin ilk Afrika asıllı başkanı olmuştu. Bugün yapılacak ABD başkanlık seçimlerinde Obama'nın rakibi Mitt Romney'nin seçilmesi halinde yine bir ilke imza atılmış olacak. Bir zamanlar ABD'de aşağılanmış olan Mormon mezhebinden gelen Romney'nin seçilmesi de bu yönde bir ilk olacak. Ancak ABD seçmeni Beyaz Saray'da görmek istediği yeni ABD başkanının ülke genelindeki ekonomik meselleri halletmek ve artan işsizlik yüzdesini düşürmek için yeni stratejiler geliştirmesini bekliyor.

Vergi sisteminde ve sağlık işlerinde yenilikler bekleyen seçmenler yeni başkandan dış politikada da belirleyici stratejiler bekliyor.

Çin'in ABD'ye meydan okuyan büyümesi ve İran meselesi gibi dış siyaset meseleleri başkanların seçim kampanyalarında gündeme gelmiş ve adaylar arasında tartışılmıştı.

Seçim sonrası Cumhuriyetçi ve Demokratlar'ın ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosu'nda birbirlerine yakın sayıda koltuk almaları ile meydana gelecek muhtemel bir güçler dengesinin yeni hükümetin hareket sahasını daraltarak hızlı netice almasına mani olacağı düşünülüyor. 2000 yılındaki başkanlık seçimlerinde olduğu gibi 2012 seçimlerinde de adayların aldığı oyların neticesi kafa kafaya gelip taraflar arasında ihtilaflar baş gösterirse devreye Amerikan Yüce Mahkemesi girecek. Yakın zamana kadar yapılan anketlerde iki adayın oyları başa baş gidiyor.

Öte yandan adaylar seçmenleri son defa ziyaret ediyor.

Farklı bölgelerdeki temaslarını sürdüren Obama Iowa'ya tekrar gitti. "Iowa'ya bir kez daha geldim çünkü burada başladığımız büyük yenilikleri buradan alacağımız desteklerle devam ettireceğiz" diyen Obama seçim kampanyalarında en kırılgan oy sonuçlarının çıkabileceği Wisconsin Ohio ve Iowa'ya ağırlık vermişti. Seçilmesi halinde Beyaz Saray'daki ilk Mormon Başkan olacak olan Romney ise Florida Virgina ve Ohio gibi seçmen sayısının çok olduğu eyaletleri ziyaret ederek seçim kampanyasını tamamlıyor. - WASHINGTO
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]