Haberin Tarihi:
27 Ekim 2012 10:44

New York Başkonsolosu Levent Bilgen ABD'deki toplam Türk sayısının yarım milyonun üzerinde olduğunu söyledi.New York Başkonsolosu Levent Bilgen ABD'de resmi rakamlara göre 350 bin Konsoloslukta kayıtlı olmayan Türk vatandaşlarıyla birlikte Amerika'daki Türk nüfusunun yarım milyonun üzerinde olduğunu söyledi.

New York'ta Türkçe yayın yapan Radyo Türküm'ün canlı yayınlanan bir programına konuk olan katılan Başkonsolos Bilgen çeşitli soruları yanıtladı.

Bilgen ABD'de yaşayan Türk vatandaşlarının sayısı ile ilgili bir soruya şu yanıtı verdi:

"Amerika'daki Türk nüfusunun sayısı resmi rakamlara göre 350 bin. Konsolosluğa resmi olarak başvuran vatandaşlarımızdan elde edilen rakam bu olmakla birlikte ABD'ye gelip gittiği veya burada yaşadığı halde konsolosluğa yolu düşmeyen insanımız da var. Dolayısıyla her sayının kaydedilmesi mümkün değil. Bu yüzden de ziyaretlerimiz sırasında yeni dostlarımız ve toplumumuzun yeni üyeleri karşımıza çıkıyor. Konsoloslukta kayıtlı olmayan vatandaşlarımızla birlikte Amerika'daki Türk nüfusunun yarım milyonun ötesine taşındığını düşünüyorum." - Ankara


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]