Haberin Tarihi: 27 Ekim 2012 09:29

ABD Dışişleri Bakanı Clinton Cumhuriyet Bayramı mesajında Türkiye'nin Suriyeli mültecilere yaptığı yardımı övdü.

ABD Dışişleri Bakanı Clinton 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımesajında Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılarla ilgili fedakarlığını övdü ''Dost ve ortak olarak yanınızda durmaktayız'' dedi.

Hillary Clinton yayınladığı mesajda ABD Başkanı Barack Obama ve Amerikan halkı adına Türk halkına29 Ekim'de Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 89. yıl dönümünü kutlarken en içten dileklerini gönderdiğini kaydetti.

CLINTON ŞUNLARI İFADE ETTİ:
''Bu özel günde uluslarımız arasındaki güçlü ortaklığı ve dünyada barış ve güvenliği destekleme ekonomik refahı geliştirme ve demokratik dönüşümleri teşvik etmeye dönük ortak arzumuzu tekrar teyit ediyoruz. Bu yıl ayrıca Türkiye'nin Natoüyeliğinin 60. yıl dönümünü ve (bu kapsamda) Pkk gibi bölgesel tehditler de dahil olmak üzere terörle mücadele ve küresel güvenliğin derinleştirilmesi yönündeki işbirliğimizi kutluyoruz.''

ABD olarak ''Türk halkının Beşşar Esed'in zulmünden kaçan 100 binin üzerindeki Suriyeli'ye gösterdiği fedakarlıktan derin memnuniyet duyduklarını'' kaydeden Clinton şunları belirtti:

''Bu çatışmayı ele almada ve insani krizin yükünü azaltmada birlikte çalışırken bir dost ve ortak olarak yanınızda durmaktayız. Daha barışçıl ve refah bir dünya için birlikte çalışırken aramızdaki zaten güçlü olan bağların daha da derinleşmesini arzuluyorum.''


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]