Gergedan Mevsimi seyirciyle buluşuyor - Tıkla İzle

Monica Bellucci Yılmaz Erdoğan Belçim Bilgin Erdoğan ve Beren Saat'in rol aldığı 'Gergedan Mevsimi' vizyona giriyor.

Haberin Tarihi : 22.10.2012 - 10:17Filmin başrollerini dünya sineması oyuncularından Monica Belluci Behrouz Vossoughi ile Türk sineması oyuncularından Yılmaz Erdoğan Caner Cindoruk Beren Saat Belçim Bilgin ve Ahmet Mümtaz Taylan paylaşıyor.

VİDEO HAZIRLANIYOR
30 YILA HASRETE VE SÜRGÜNE DİRENEN BİR AŞK

Filmin başrol oyuncusu İran'ın efsanevi oyuncusu Behrouz Vossoughi 35 yıl sonra beyazperde ile Ghobadi'nin hikayesiyle yeniden buluştu. 90'ın üzerinde filmiyle kariyerinin zirvesindeyken İran İslam Devrimi'nden 4 ay önce ülkesini terk ederek Amerika'ya kaçan oyuncu bu filme kadar 35 yıl hiç oyunculuk yapmadı.

Senaryosu gerçek olaylara dayanan film İran'da 30 yıl tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan İranlı şair Sahel Farzan'ın hayatının bu dönemini anlatıyor. Ghobadi 30 yıl önce ailesine öldüğü bildirildiği için ülkeyi terk eden eşi ve çocuklarını bulmak için İstanbul'a gelen Sahel'in hikayesini geçmişi ve bugünü harmanlayarak anlatıyor. 30 yıl sonra hapishaneden çıkan Şair Sahel kendisini öldü bildiği için İstanbul'a giden karısını bulmak üzere İstanbul'a gelir. Sahel'in de eşinin de hayatlarını alt üst eden kişinin de buluştuğu ortak nokta "Aşk"tır. 6-16 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Toronto Uluslararası Film Festivali'nde prömiyeri yapılan film dünya basınından da övgüler aldı. Film önümüzdeki günlerde de Sen Sebastian Film Festivali'ne katılacak.

BBC: "SÜRGÜNDEKİ İRANLI YÖNETMENİN YENİDEN DOĞUŞU"

Bir dönem İran'da da gazetecilik yapmış olan BBC muhabiri Roxana Sabari Toronto Film Festivali'nde izlediği Gergedan Mevsimi'ni "Sürgündeki İranlı yönetmenin yeniden doğuşu!" diye yorumladı.

Bahman Ghobadi de BBC'ye verdiği demeçte sürgündeki yaptığı ilk filmini "İlk kez sansürlenmemiş hissederek bir film çektim" diyerek anlattı. Ghobadi film için "Benim kendi ülkem için taşıdığım umut gibi umut vaat ettiğine inanıyorum" dedi.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]