Haberin Tarihi:25 Ekim 2012 06:42

Gaziantep-Şanlıurfa D400 karayolunda sabah erken saatlerde yolda seyreden araçlar sel sularına kapıldı. Olayın ardından yapılan arama kurtarma çalışmalarında 3 kadının cansız bedenine ulaşıldı.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


SELDE CAN PAZARI
Gaziantep - Şanlıurfa D400 kara yolu Hayrat Karakolu mevkisinde sürücüsü belirlenemeyen 21 FG 400 plakalı yolcu otobüsüyle bir otomobil 50 metre aralıklarla sele kapılıp dereye yuvarlandı.

Araçtakileri kurtarmak için Nizip veGaziantep tarafından çok sayıda itfaiye ile ambulans olay yerine sevk edildi. Ancak yolun çökme tehlikesi sebebiyle araçlara ulaşılamadı.

İP MERDİVEN KULLANILDI
Olay yerine getirilen iş makinaları yardımıyla akıntının ortasındaki ağaçta mahsur kalanlar ip merdiven kullanılarak kurtarıldı.

Öte yandan daha sığ bir bölgede bulunan ve yan yatan otobüs yolcuları ise kepçe yardımıyla itfaiye görevlileri tarafından alınarak ambulanslara taşındı. Burada ilk müdahaleleri yapılan yaklaşık 20 yaralı hastanelere kaldırıldı.

Sel sebebiyle Gaziantep-Şanlıurfa Devlet Karayolu yaklaşık 4 saat ulaşıma kapandı.

ÖLÜ SAYISI 3'E YÜKSELDİ
Yaklaşık bir kilometrelik alanda yürütülen arama çalışmaları sona erdi. Çalışmalarda zaman zaman itfaiye ekiplerinin oluşan balçık nedeniyle güçlük çektiği görüldü.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Ömer Yalım olay anından itibaren başlattıkları yoğun çalışmanın devam ettiğini belirtti. Şu ana kada 3 kişinin cesedinin bulunduğunu söyledi.

VALİ AÇIKLAMA YAPTI
Gaziantep Valisi Erdal Ata bir yolcu otobüsünün sel sularına kapıldığı olayda 3 kişinin cesedine ulaşıldığını hatırlatarak daha önce otobüste olduğu belirtilerek aranan 2 kişinin ise otobüse binmediğinin tespit edildiğini ve bu nedenle aramadan vazgeçildiğini bildirdi

ÖLENLERİN İSİMLERİ BELLİ OLDU
Jandarma yetkilileri cesetleri bulunan yolcuların 45 yaşındaki Firayet Gül 25 yaşındaki Halime Aslan ve 57 yaşındaki Ayşe Aksoy olduğu bildirdi.

KAYIP DİYE ARANAN KİŞİ ERZURUM'DA ÇIKTI
Bu arada yolcu listelerinde görünen ve sel felaketinde kaybolduğu düşünülen Hatice Şenol'un Kars'tan yola çıkan ve Erzurum Diyarbakır üzerinden Mersin'e giden Öz Diyarbakır firmasına ait otobüsü binmek için Erzurum'dan bilet aldığı ancak son anda otobüsü kaçırdığı ortaya çıktı.

Jandarma yetkililerinin telefonla ulaştığı üniversite öğrencisi Hatice Şenol "Ben yaşıyorum. Otobüsü kaçırdım" deyince kayıp arama çalışmalarına son verildi.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]