Haberin Tarihi:
23 Ekim 2012 00:01
Leonardo Da Vinci Köprüsü Projesi ulusulararası bir gönüllü grubu tarafından ücretsiz olarak hayata geçirilecek.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı ''Haliç'e Boğaz'dan su verme'' töreninde duyurduğu ''Leonardo Da Vinci Köprüsü Projesi''nin uluslararası bir gönüllü grubu tarafından Büyükşehir Belediyesi'nin hiçbir bedel ödemesine gerek kalmadan ücretsiz olarak hayata geçirileceğini belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada uluslararası bir kültür grubunca Leonardo Da Vinci'nin tasarladığı Haliç Köprüsü Projesi'nin 21. yüzyıl teknolojisi ile birleştirilerek İstanbul'a kazandırılacağı bildirildi.

prü projesinin uluslararası bir gönüllü grubu tarafından Büyükşehir Belediyesi'nin hiçbir bedel ödemesine gerek kalmadan hayata geçirileceği vurgulanan açıklamada Mimar Hakan Kıran'ın Haliç Metro Geçiş Köprüsü Projesi'ne ilişkin dünyanın farklı yerlerindeki uzmanlarla yaptığı Haliç'in tarihi ve kültürel analizi çalışmaları sırasında ortaya çıkan ''Leonardo Da Vinci Köprüsü Projesi''ne farklı ülkelerden çok sayıda önemli ismin gönüllü katkı vereceği aktarıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

''Leonardo Da Vinci'nin yaklaşık 500 yıl önce tasarladığı eser için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kararlı desteği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın yönlendirmeleri ile yürütülen çalışmalarda ortaya çıkan ilk eskizler Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'na sunuldu.

ÇALIŞMALAR 3 YILDIR SÜRDÜRÜLÜYORDU
Kurulun görüşleri doğrultusunda projeye son şekli verilecek. Norveçli heykeltraş ve ressam Vebjorn Sand ABD'de yaşayan nükleer fizik profesörü Bülent Ataman Hint asıllı opera yazarı Daniel Nazareth ve uluslararası ilişkiler uzmanı Melinda Iverson ile birlikte farklı ülkelerden çok sayıda önemli ismin destek verdiği uluslararası gönüllüler grubunun 3 yıldır sürdürdüğü çalışmalar sonucunda projenin İstanbul Büyükşehir Belediyesi için hiçbir maliyet oluşturmadan hayata geçirilebileceği ortaya çıktı.''

Amatör gönüllülerin öncülüğünde ulusal ve uluslararası sponsorların ''büyük'' desteği ve ilgisi sayesinde yapılacak köprünün 220 metre açıklığa sahip deniz üzerindeki en yüksek noktası yaklaşık 25 metre olan ve 10 metre genişliğinde taş bir yaya köprüsü olarak tasarlandığı belirtildi.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]