Haberin Tarihi: 1 Ekim 2012 Perşembe 11:04

Türkiye'nin askeri kargo taşıdığı şüphesiyle Moskova'dan Şam'a giden Suriye'ye ait sivil bir uçağı F-16'lar eşliğinde Esenboğa Havalimanı'na mecburi inişe zorlaması dünya basınında da yankı buldu.

Dış basın geçtiğimiz haftadan bu yana TürkiyeSuriye arasında yükselen tansiyonun son uçak kriziyle daha da yükseldiğine vurgu yaparken bu olayın Türkiye Rusya arasında da gerginliğe yol açabileceğine dikkat çekti.

WSJ: TÜRKİYE ÇATIŞMAYI KIZIŞTIRDI
ABD'nin çok satan gazetesi Wall Strett JournalTürkiye'nin Suriyeyolcu uçağını zorla indirerek Şam'la arasındaki çatışmayı kızıştırdığı yorumunu yaparak bu olayın Genel Kurmay Başkanı Necdet Özel'in "Devam ederlerse daha kötüsünü yapacağız" uyarısı ardından yaşandığını belirtti. Gazete ayrıca ne Şam'dan ne da Rusya'dan hemen bir açıklama gelmediğini kaydetti.

NYT: TÜRKİYE KAYGI VERİCİ YENİ GERİLİMLER EKLEDİ
New York Times gazetesi ise "Türkiye bir Suriye yolcu uçağını Ankara'ya inmeye zorlayarak Suriye ile arasındaki anlaşmazlığını keskin bir şekilde kızıştırdı" değerlendirmesinde bulundu. NYT Suriye'den hemen bir açıklama gelmediğini belirterek "Türkiye tarafından atılan adımlarSuriye ile ilişkilerindeki problemlerine kaygı verici yeni gerilimler ekledi" yorumunu yaptı.

FT: TÜRKİYE-RUSYA ARASINDA DA GERİLİM YÜKSELEBİLİR
İngiliz Financial Times gazetesi Türk jetlerinin Suriye yolcu uçağını inmeye zorladığını ve bu olayla birlikte iki ülke arasında zaten gergin olan ilişkilerin daha da kötüye gittiğini belirtti.

Gazete Rus yolcuların da bulunduğu uçakta silah aranmasının aynı zamanda Türkiye ve Rusya arasındaki gerilimi de yükseltebileceğini belirterek Rusya'nın Esad'ı Türkiye'nin ise muhalifleri desteklediğine vurgu yaptı. Putin'in Türkiye ziyaretini iptal ettiğini de hatırlatan FT Çin ve Rusya'nın vetosundan dolayı Suriye'ye BM silah ambargosu bulunmadığını ve Rusya'nınSuriye'ye silah sağladığı iddialarını kabul etmediğini kaydetti.

TELEGRAPH: ESAD'I ZORLAMANIN BİR BAŞKA ÖRNEĞİ
The Daily Telegraph gazetesi olayı "Bu durumda bile Türklerin eylemi komşuları tarafından Esad rejimine uygulanan zorlamanın bir başka örneği" şeklinde değerlendirerek son zamanlarda Türkiye ve Suriyesınırındaki bombalamalara dikkat çekti.

Gazete ayrıca kamuoyu yoklamalarının Türk halkının hem savaşa karşı olduğunu hem de Başbakan Erdoğan'ın Suriye konusundaki tutumunu onaylamadığını gösterdiğini belirtti.

Telegraph'a göre Pensilvanya Lehigh Üniversitesi'nden Henry Barkey ise bir başka ölümcül saldırıda Başbakan Erdoğan'ın çok az seçeneği olacağını ancak saldırının çok daha sert şekilde geri tepeceğini söyledi.

TIMES: İLİŞKİLER SAVAŞ NOKTASINA GELDİ
Times gazetesiTürkiye ve Suriye arasındaki ilişkilerin geçen hafta savaş noktasına geldiğini ve Türkiyeordusunun sınırdaki etkinliğini artırdığını yazdı. BBC'nin yansıttığı haberde hükümetin Suriye politikasının eleştirilmeye başlandığı ve kamuoyu yoklamalarının halkın büyük çoğunluğunun savaşa karşı olduğunu gösterdiği belirtildi.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]